Mahd. alkuraskaus ja 1-tyypin Diabetes

Majj-

Huomenet vain kaikille odottaville :) !

Syy miksi olen eksynyt tänne keskustelu palstalle on nämä minun tuntemukseni. Oireitahan minulta löytyy mm. lähes kokopäiväistä pahoinvointia (etenkin ilta ja aamu), alavatsan vihlaisut tietyissä tilanteissa, vatsa on turvonnut ja painoa tullut 2,5 kg (noin pieni painon nousu ei ole aiemmin minussa näkynyt),hiivasienitulehdus joka oli normaalia hiivasienitulehdusta ärhäkämpi ja herätti öisin vessaan, ruumiinlämpöni aamusta 37, väsyttää mutta uni ei ole yhteinäistä - herään vain aamulla siihen kun yököttää, kärttyisä olen kyllä mutta menkat ovat ainakin toistaiseksi tulleet aivan normaalisti. Ongelma on vain se että minulla on niin vahva tunne tästä että kannattaisiko raskaustestiä vielä lähteä ostamaan vai odottelisinko kuukautisten tulemista? Tämä diabetes raskaus tuntuu aika vaaralliselta yhtälöltä.. ´:/ Ja tätä 1-tyypin diabetestahan olen sairastanut kohta 14 vuotta.
Millaisia mietteitä asiasta? Tai onko kellään ehkäpä samankaltaista tilannetta käsillä tai tuntemuksia ?

Ei kyllä tämäkään aamu ole vielä käyntiin lähtenyt - aamukahvit sai valua viemäristä alas ':>

2

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma-03-05

      diabeetikko äitejen pitää vain seurata tarkemmin verensokeriarvoja. neuvolassa seurataan äitiä tarkemmin. raskaus sujuu hyvin jos verensokerit pysyy sopivalla tasolla ja äiti liikunnalla sekä hyvällä ruokavaliolla elää terveellisesti. liiallista painonnousua kannattaa välttää.
      diabetes lisää erilaisia riskejä raskauteen, mutta nykyään diabeetikko voi turvallisesti olla raskaana ja synnyttää terveen vauvan.
      tee raskaustesti niin voit heti ottaa yhteyttä neuvolaan ja saada ohjeita raskauden ajalle.

      • 33 rv

        Siis mene lukemaan Kohtauspaikan sivuilta aiheesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2514
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1396
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      98
      1337
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      985
    Aihe