Tarkoituksena olisi tehdä keittiöremontti kuluvan puolen vuoden aikana.
Tahtoisinkin tietää, kuinka helppoa on lisätä keittiöön pistokkeita ja vaihtaa nykyisten paikkoja? Seinäänhän ne vedetään, mutta täytyykö jotain erityistä ottaa huomioon, esim kuinka monta pistoketta voi olla yhtä sulaketta kohden?
Nykyisiä pistokkeita on keittiössä 4 kpl loisteputkien kautta, 2 normisti seinässä, 1 astianpesukoneelle ja 1 jääkapille. Hellan paikkaa ei tarvitse vaihtaa.
Kauanko tuo kestää ja mikä on suurinpiirein hinta pääkaupunkiseudulla?
Entä ketä ammattimiestä suosittelisit sähkötöiden tekijäksi?
Tahtoisinkin tietää, kuinka helppoa on lisätä keittiöön pistokkeita ja vaihtaa nykyisten paikkoja? Seinäänhän ne vedetään, mutta täytyykö jotain erityistä ottaa huomioon, esim kuinka monta pistoketta voi olla yhtä sulaketta kohden?
Nykyisiä pistokkeita on keittiössä 4 kpl loisteputkien kautta, 2 normisti seinässä, 1 astianpesukoneelle ja 1 jääkapille. Hellan paikkaa ei tarvitse vaihtaa.
Kauanko tuo kestää ja mikä on suurinpiirein hinta pääkaupunkiseudulla?
Entä ketä ammattimiestä suosittelisit sähkötöiden tekijäksi?
Vastaukset 13
Vanhimmat
eli 10 A sula kestää n. 2300w ja 16A sulake kestää n:3700w.
1,5mm3 johdolla 10A ja 2.5mm3 johdolla 16A sulakkeelta.
hellaan yleensä tulee 3x2,5mm3 johto eli 3X16A sulakkeet mutta siihen ryhmään ei yleensä kytketä muuta.
jos vaan johdot saa siististi niin ei ole ongelmia...
muutaman tunnin työt jos on helpot paikat eli n. 200ekee
ei kukan urakoitsija lähde tekemään e.m työtä.Sanoisin että noin 500 euroa on oikea hinta.
Hellaan tulee yleensä 5 x 2,5 mm^2
hellalle myös usein 3x6mm^2 kaapeli ja 20A sulake...mutta tämä nyt ei liity tähän aiheeseen, kunhan täydensin.
Riippuen tapauksesta, peruskeittiön sähkötyöt saa tehtyä noin 4 - 8 tunnissa. Eli jos peruskeittiö johon tulee normaalit loisteputkivalaisimet, eikä erilaisia himmennettyjä halogenivaloja tms. ylösalas ja jos lieden, astianpesukoneen paikat ei oleellisesti muutu. Kalusteen rakenteella ja seinien rakenteella on myös merkitystä, eli pääseekö kalusteen takana johdoilla helposti tai esim puretun seinärakenteen sisällä, vaiko joutuuko roilottamaan tai viimehädässä kulkemaan johdoilla kaapistojen sisällä. Yleensä itse olen saanut keittiöt kahdella käynnillä, eli alustava johdotus kun keittiö on purettu ja lopullinen käynti kun kojeet ja valot yms. kytketään. Tällainen peruskeittiö usein sen 5 tuntia sisältäen matka-ajan, eli noin 250 kilometrikustannukset 0,5€/km. Tietysti kamat päälle eli noin 500€ on aika hyvä arvio. On tietysti pienitöisiä parinsadan euron hommia ja aina sinne pariin tonniinkin, jos tulee lattialämmityksiä, paljon laitteita, uusia johdotuksia keskusmuutoksineen jne.
www.sahkomies.net toimii myös pääkaupunkiseudulla.
Niin, ja mikäli keittiön pistorasioihin liitettävien laitteiden määrä ei olennaisesti kasva, voinee pistorasioita olla enemmän ja on turhaa tuijottaa jotain kymmenen rasian sääntöjä/sulake. Yhtäaikaista käyttöähän näillä pistorasioilla ei juuri ole ja enemmän kunnon pistorasioita on parempi kuin yksikään jatkojohto joka ennemminkin on vaarallinen keittiössä.
Suurimmat ongelmat sähköjen riittävyydessä lienevät, kun esim. keittiöön ja huoneistoon jossa ei ole ollut tai ole varauduttu astianpesukoneeseen sähköisessä mielessä - sellainen tuodaan. Silloin voinee joutua keskukselta asti tuomaan uuden linjan jopa pintavetoina eikä se tietenkään ole kaunista aina.
Tosin 90 prosenttia kohteista joissa on ollut vaara ettei kaikkia laitteita ja astianpesukonetta voi käyttää yhtäaikaisesti sulakkeen laukeamatta, on peloitteluista huolimatta hyvällä menestyksellä toiminut kun asukas on huomioinut riskin ja vuorotellut laitteiden käyttöä.
oman firman mainostaminen!
Ja nythän keittiön pistorasiat vaativatkin sitten vikavirtasuojakytkimet pistorasioille jotka tulevat mm työtasoille jne...
Lisähintaa tuo tuo helposti parisataa euroa.
Ei tarvitse yksittäisissä lisäyksissä vikavirtasuojaa käyttää.
Sitä toki suositellaan.
Mutta kun uusi standardi edellyttää että saneerauskohteissa kaikki muuttuvat sähköjärjestelmät muutetaan vastaamaan olemassa olevaa SFS 600:sta... eli tervetuloa vikavirtasuoja. Erikseen nimettyihin paikkoihin missä ei oleteta käytettävän käsityökalua tai siihen rinnastettavaa vehjettä ei tarvi VVS:aa, eli jääkaapin ja APK:n pistorasiat voi jättää pois VVS:n piiristä mutta rasia täytyy varustaa siitä kertovalla kyltillä.
hintaa tulee 2€ johdoista, olipa kallista. Ja uusi vikuri maksaa 20€.
Kannattaisiko lukea hiukka tarkemmin kohta
sfs 6000 muutokset. 802. standardin soveltaminen asennusten korjaus,muutos ja laajennustöihin.
Sieltä voi lukea ettei yksittäisissä lisäyksissä tarvitse käyttää vikavirtasuojaa.
Tosiaan kannattaa lukea tarkemmin... Ekassa viestissä SELVÄSTI kerrotaan että kyseessä on isompi muutos kuin yksittäinen lisäys.
Niin oletko lukenut sen kohdan standardista, minusta tuntuu ettet ole. jos lukisit sen niin
ei tarvitsisi tästäkään asiasta jankata.