Jokainen vähänkään Raamattua lukenut tietää sen, että Jeesuksen ympärillä liikkui kaikenlaista kansaa. Näinhän sen pitääkin olla, evankeliumi on tarkoitettu kaikkien ihmisten vastaanotettavaksi.
Raamattu kertoo hyvin seikkaperäisesti näistä ihmisistä, jotka Jeesuksen kohtasivat.
Vähiten Raamatussa ei puhuta niistä, jotka olivat mielestään hyviä ihmisiä. He olivat parhaita ihmisiä. Heillä oli sisäänrakennettuna tällainen mielikuva itsestään. Heillä oli yli 600 isiltä perittyä säädöstä joita he pyrkivät noudattamaan tinkimättä.
Sitä he eivät uskoneet että Jeesus oli Messias, tuo luvattu Vapahtaja, jonka tehtävänä oli ruumiinsa ja verensä viattomalla uhrila lunastaa kansansa sen tekemistä synneistä.
He sanoivat Jeesukselle: Meillä on isä Jumala, emme me ole aviottomina eli äpärinä syntyneet.
Saddukealaiset eivät uskoneet kuolleista ylösnousemukseen. Samat saddukealaiset viilettävät edelleenkin joukossamme, vääntelemässä naamarustinkiaan, ja pilkkaamassa taivan tien matkalasia.
Ilman tätä kaikkea arvo- ja tarve- ristiriidoista johtuvaa touhua, ei olisi elämää.
Kuollut ei tiedä mitään. Kuolleet pannaan maahan ja he mätänevät maassa matojen ravinnoksi. Ja hiljaista on siellä paikassa sen saatamma hyvin arvata.
Itsellänikin on ollut viisi lasta ja lastenlapsiakin on. Tiedän millaista on lasten hiekkiksella. Lapilla on elämä ja he ovat itsensä kokoisia ihmisiä, ah niin ihania.
Tässä hiljattain oli 3 vuotia tyttärenpoika meillä. Hän hyppi riemuissaan sängyltä lattialla olevalle patjalle. Yht'äkkiä alkoi kova itku ja parku, päähän oli sattunut. Hetken poika itki katkerasti. Sitten itku katkesi salaman nopeasti. Poika totesi, - se parani jo.
Raamattu kertoo hyvin seikkaperäisesti näistä ihmisistä, jotka Jeesuksen kohtasivat.
Vähiten Raamatussa ei puhuta niistä, jotka olivat mielestään hyviä ihmisiä. He olivat parhaita ihmisiä. Heillä oli sisäänrakennettuna tällainen mielikuva itsestään. Heillä oli yli 600 isiltä perittyä säädöstä joita he pyrkivät noudattamaan tinkimättä.
Sitä he eivät uskoneet että Jeesus oli Messias, tuo luvattu Vapahtaja, jonka tehtävänä oli ruumiinsa ja verensä viattomalla uhrila lunastaa kansansa sen tekemistä synneistä.
He sanoivat Jeesukselle: Meillä on isä Jumala, emme me ole aviottomina eli äpärinä syntyneet.
Saddukealaiset eivät uskoneet kuolleista ylösnousemukseen. Samat saddukealaiset viilettävät edelleenkin joukossamme, vääntelemässä naamarustinkiaan, ja pilkkaamassa taivan tien matkalasia.
Ilman tätä kaikkea arvo- ja tarve- ristiriidoista johtuvaa touhua, ei olisi elämää.
Kuollut ei tiedä mitään. Kuolleet pannaan maahan ja he mätänevät maassa matojen ravinnoksi. Ja hiljaista on siellä paikassa sen saatamma hyvin arvata.
Itsellänikin on ollut viisi lasta ja lastenlapsiakin on. Tiedän millaista on lasten hiekkiksella. Lapilla on elämä ja he ovat itsensä kokoisia ihmisiä, ah niin ihania.
Tässä hiljattain oli 3 vuotia tyttärenpoika meillä. Hän hyppi riemuissaan sängyltä lattialla olevalle patjalle. Yht'äkkiä alkoi kova itku ja parku, päähän oli sattunut. Hetken poika itki katkerasti. Sitten itku katkesi salaman nopeasti. Poika totesi, - se parani jo.
Vastaukset 13
Vanhimmat
saavat tulla Jeesuksen ympärille ja uskoa evankeliumin.
Hallelujaa, kiitos Jeesus. Yhdenkään iankaikkista autuutta janoavan ihmisen ei tarvitse lähteä Jeesuksen luota janoavana tai nälkäisenä.
Jos nälkää ei ole, niin silloin ei tarjottu ruoka maistu. Kuoleman kuiva jano jää polttamaan sen ihmisen sisimpään.
-Itsellänikin on ollut viisi lasta ja lastenlapsiakin on. Tiedän millaista on lasten hiekkiksella. Lapilla on elämä ja he ovat itsensä kokoisia ihmisiä, ah niin ihania.-
Lapilla varmaankin on elämä ja ovat itsensä kokoisia ihmisiä? Mikä mitta on keskivertolappilaisen koko? Määrääkö senkin Gällivaren viisaat? Abimelek: olet tollo, sekoat näppäryyteesi!
tuonenkoirat räksyttävät, kun...
Eikös hän siitä kirjoittanut, ettei saa rauhaa juuri siksi.
Ja junalattomien ympärillä tämä tuonenkoira räksyttää. Abimelek nimellä häntä kutsutaan.
Ja kuten huomasi omatuntosi kuitenkin värähti, koska projektio eli omien syntien peilaus toiseen henkilöön (puolustusreaktio) käynnistyi.
Tämän tästä lestadiolaisuudessa saamme kuulla siitä, kuinka "suruttomat" ovat sitä taikka tätä. Tai itkunsekaista tuherrusta siitä, kuinka naiset tekevät niin ja niin väärin, voi kamala sentään.
Jos lakihenkinen puhuja puhuu Jumalan sanasta ihan omiaan, puuta heinää, keksii itse syntejä, mitätöi ja halveksii kuulijoita ja itseään, ja korostaa ihmistekoja pelastuksen tienä. Jeesuksesta tehdään vain ontuvan kulkijan kävelykeppi, eli matkasauva.
Tästä ei seuraa sanktioita. Kunhan vaan laulava nuotti on oikea, ja syntiluettelo tyydyttävän pitkä, niin kukaan ei virka virheistä mittää.
Sinäkö sen tiedät ketä ympärilläni liikkuu?
Juuri pääsin kertomasta.
Kuunnellaanpa seuraavaksi mitä tämän näsäviisaan tyhmyrin ympärillä liikkuu?
Osaatko muuten hävetä lainkaan?
puhujia. Olet näkemässä niissä viheitä ja vikoja.
Miksi tuot niitä tänne?
Kirjoita ystäväällisesti oma käsityksesi. Eihän toisten moittiminen mitään rakenna.
Ota tänne joku sellainen teksti, joka käsittelee jotain viittaamaasi naisten asiaa ja selitä mitä tekstin kirjoittaja sillä tarkoittaa ja mitä sen tulisi merkitä meidän elämässämme. Sillai rakentavasti ja ystävällisesti.
Pidätkö pahana, että puhutaan myös uskovien ulkonaisista asioista? Kyllä Raamatussakin Paavali ja Pietari niistä puhuvat. Kyllä niistäkin pitää puhua. Ei ihminen ole muuttunut.
Olen käsittänyt, että olet kuitenkin rauhallinen ja leppoisa mies. Joskus tuntuu, että olet perin vaativa meitä kohtaan.
Onko olemassa virheettömiä puhujia?
EI OLE!
Tämä on juuri lestadiolaisuuden ongelma kun mitään ei saisi arvostella, se tulkitaan moittimiseksi ja parjaamiseksi. Ehkäpä juuri sen vuoksi liike onkin pysähtynyt kehityksessään vuoteen 1902.
Rukoilemme Hengen uudistusta yhteisöllemme, niin että evankeliumi Raamatun mukaisena julistetaan, ylistyshuudet Jeesukselle alkavat kuulumaan vaikerruksen ja valituksen sijasta. Ihmiset alkavat katsomaan Kristukseen itsensä asemesta.
En ota tällä kertaa mitään yksityiskohtaisemmin esiin, istuin nimittäin itse paikalla kun puhuja väänsi kuumia kyyneliä eräästä naisen synnistä.
Tai oikeasti synniksi leimaamansa asian vuoksi, joka ei ole syntiä.
Koko sanoma on mennyt monelta puhujalta paljolti vain ulkoisen statuksen kuuraamiseksi, niin että lapin miehet tulevat iloisiksi. Tätä he ovat toitottaneet että kristityn pitää olla iloksi lapin vanhimmille. Motiivina on, kuten Raamattu sanoo: "Saadaksensa kerslata heidän lihastaan".
Herätkää nyt hyvät ihmispoloiset jo tutkimaan Jumalan sanaa Raamatustanne. Ja ennen mutta tutkikaa omaa tilaanne. Onko Jumalan rauha ja lepo sydämissänne, Kristuksen kiitos ja ylistys huulillanne joka päivä ja joka hetki.
Jos ei ole, niin jotakin on silloin pielessä, koska saamamme lahja on niin suuri.
Omavanhurskaus rehottaa rauhassa, ja ihmiset elävät vailla lepoa, iloa rauhaa ja vapautta Jeesuksessa Kristuksessa. Tuijottavat voivotellen voimattomina napaansa yrittäen etsiä sieltä iankaikkisen elämän nestettä ja pyhyyttä.
---------
Lueppa Raamatustasi mitä siellä kirjoitetaan. Huomaat sen nopeasti, että asustepuoli on aika vähän edustettuna.
Kuuntele herran sana:
Ps. 103:2 Kiitä Herraa, minun sieluni, äläkä unhota, mitä hyvää hän on sinulle tehnyt,
Ps. 103:3 hän, joka antaa kaikki sinun syntisi anteeksi ja parantaa kaikki sinun sairautesi,
Ps. 103:4 joka lunastaa sinun henkesi tuonelasta ja kruunaa sinut armolla ja laupeudella,
Ps. 103:5 joka sinun halajamisesi tyydyttää hyvyydellään, niin että sinun nuoruutesi uudistuu kuin kotkan.
Ps. 103:6 Herra tekee vanhurskauden ja hankkii oikeuden kaikille sorretuille.
Ps. 103:7 Hän on tehnyt Moosekselle tunnetuksi tiensä, Israelin lapsille suuret tekonsa.
Ps. 103:8 Laupias ja armahtavainen on Herra, pitkämielinen ja suuri armossa.
Ps. 103:9 Ei hän aina riitele eikä pidä vihaa iankaikkisesti.
Ps. 103:10 Ei hän tee meille syntiemme mukaan eikä kosta meille pahain tekojemme mukaan.
Ps. 103:11 Sillä niin korkealla kuin taivas on maasta, niin voimallinen on hänen armonsa niitä kohtaan, jotka häntä pelkäävät.
Ps. 103:12 Niin kaukana kuin itä on lännestä, niin kauas hän siirtää meistä rikkomuksemme.
Ps. 103:13 Niinkuin isä armahtaa lapsiansa, niin Herrakin armahtaa pelkääväisiänsä.
Ps. 103:14 Sillä hän tietää, minkäkaltaista tekoa me olemme: hän muistaa meidät tomuksi.
Ky mää ny pärjäänkin näillä taas !
Muuten millaiset neuvon sanat olis sopivia? Paavali kuitenkin antaa yksinkertaisiakin neuvoja. Saarnathan perustuvat niihin.
Onko yhteisömme pukeutuminen jotenkin vialla. Joskus tuntuu, että olemme ajallisesti rikkaita, kun kaikilla on hyvälaatuiset ja kauniit vaatteet. Minusta on hyvä ettei ole koruja eikä maalauksia ja asut ovat siveitä. On vapaa olla toisten lähellä.
En ymmärrä mitä vikaa olet näkemässä.
Eihän siinä mitään vikaa ole vaikka pukeutuisit miten vain. Vasta siinä on vikaa kun alat toisen henkilön asusteita vahtaamaan, ja vielä autuutta asusteiden varaan rakentamaan. Eikö meinaa kirkastua?? Mitä ihmeen hidalkoja te ja uskonveljenne olette määräilemaan millaisissa vaatteissa itse kunkin pitää olla ja elää, autuaaksi tullaksensa.
Teidän pitäisi ihmisten asusteiden sijasta tutusttua Jumala Poikaan Jeesukseen. Ja opetella niitä asioita uskomaan, tuntemaan ja toteuttamaan, mistä hän puhuu.
Abimelek: " Ja junalattomien ympärillä tämä tuonenkoira räksyttää."
Junalattomien ympärilläkö ne tuonenkoirat räksyttävät? Abimelek, olet tollo!
Ei abi ole tollo , Hän pystyy tollasen kuksan laulamaan suohon jos tahtoo .
Sinulla on vielä paksut luut korvissasi ja paksu omanvanhurskauden pöyhtäri suojanasi.
Toivotaan että Abimelek nimisen tuonekoiran haukunta saisi sinutkin herättää.Lain vasara aisi napautettua reiän omaan tuntoosi, ja herättää sinut oman vanhurskauden onnellisesta makeasta unesta.
Jumala sinua siunatkoon ja taivaan kotiin johtakoon.