menin viimeksi ratsastustunnillani tosi reippaalla hevosella, enkä saanut sitä pysäytettyä!! mitä tehdä? miten saa vaikeankin hevosen hidastamaan tahtiaan?? eli ei vain pysähtyminen, mutta myöskin että hevonen rauhoittuisi ja menisi hitaampaa..??
kertokaahan
kertokaahan
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hevosen saa hidastamaan,kun itse rentoutuu,tekee puolipidätteitä ,ja nojaa taaksepäin.Hevosta voi myös hillitä tekemällä voltteja.Samalla voi sanoa hevoselle (minä teen näin) vaikka,seis,stop,rauha,tai sanoa ihan prrrr,toivottavasti oli apua : )
ok. ens ratsastustunnilla jos meen ylireippaal, nii teen tolla tavalla.. kiitti oikeesti..
HEI HALOO, HEVOSTA EI PYSÄYTETÄ SUUSTÄ REPIMÄLLÄ.
Hevonen pysäyteytään istunnalla, lantiolla ja jäykistämällä koko olemuksensa. Voimasanaksi voidaan sanoa 'stop', mutta periaatteessa HYVÄN RATSASTAJAN TULISI PYSÄYTTÄÄ HEVONEN PELKÄLLÄ ISTUNNALLA
Se riippuu aika paljon hevosesta. itselläni ex-ravuri joka välillä "karkaa käsistä" varsinkin tien reunalla ratsastaessa, eikä siinä mikään istunta auta kun hepo laukkaa kun viimestä päivää.. Maalaisjärkeä vaan ja paljon voltteja ja äänenkäyttöä. Itse pidätän hevosta ja tottakai pidän painon takana kunnes se hidastaa, sitten löysään vähän ohjia. Vaiheessa vielä ollaan, mutta parempaan suuntaan joka päivä menossa:)