Hei,olenko vainoharhainen, vai olisiko minulle voinut tulla kanyylista (joka oli kämmenselän suonessa) tukos tai hyytymä suoneen? Kanyyli oli minulla 3pvää antibiottilääkityksen vuoksi ja se poistettiin viikko sitten. Minulla on vieläkin suoni koholla ja siinä on kipeä patti johon sattuu painaessa. Pisto jälki on parantunut hyvin eikä ole punotusta tai kuumetta. Jo tipan laittaminenkin sattui niin paljon, että olin aivan varma että ne puhkas multa suonen, hoitajat vaan vähätteli särkyä, lääkkeiden tiputuksetkin sattui todella paljon!!! Onko minulla vaim herkät suonet ja paraneminen kestää, vai voiko suoneen tulla hyytymiä kanyylin poiston jälkeen? Onko kokemuksia?
Laskimotukos kanyylista?
12
23417
Vastaukset
- veritulpan jälkeen
sanoa tukoksesta, mutta huonosti laitettu kanyyli aiheuttaa helposti kipeän mustelman, kun verta pääsee ihon alle. Tällainen näkyy keltaisuutena tai sinisyytenä.
Laskimoukoksien yleinen ominaisuus on turvotus ja aristus sillä alueella, josta tukos estää verta poistumasta. Ikään kuin kudoksen sisäinen paine kasvaa. Pintasuonissa tukos kai tuntuu suonen kovuutena.
Jos epäilet tukosta, niin käy ihmeessä lääkärillä. Ne voivat olla vaarallisia ja kannattaa suhtautaua vakavasti. Itse vitkastelin lääkäriin menoa viikon jalan veritulpan takia ihan tietämättömyyttäni. - laskimotulehdus
ei sen kummempaa.
- hysteerikko
niin mikä se pinnallinen laskimotulehdus on? onko se yleistä ja meneekö itsestään ohi? onko siihen mitään itsehoitoa? Kiitos vastauksista. terv.verisuoni-fobinen
- tuolta
hysteerikko kirjoitti:
niin mikä se pinnallinen laskimotulehdus on? onko se yleistä ja meneekö itsestään ohi? onko siihen mitään itsehoitoa? Kiitos vastauksista. terv.verisuoni-fobinen
- häviää itsestään
Osta apteekista Hirudoid fortea, jos oikein kirveltää.
- kanyyli2
Itse kävin tänään juuri samasta syystä lääkärissä. Minulla oli kanyyli kädessä 6 päivää, josta laitettiin antibiootti. Kolmella viimeisellä kerralla antibiootin laitto kirveli todella paljon ja käsi alkoi turvota. Sitä myös vähäteltiin. Vanhempi hoitaja sitten totesi, että suoni vetelee viimisiään! Epäselväksi jäi, mistä patti johtuu. Olen tosin menossa uudestaan lääkäriin, enkä luovuta ennenkuin syy selviää. Se voi olla laskimotukos, joku kapseloitunut neste, lääkäri myös totesi, että kanyylista on voinut katketa pieni pala, joka on jäänyt käteen. Tuntuu ettei kukaan tiedä mistä on kyse. Kysyin asiaa sairaalasta, osastolta, jossa minua hoidettiin, he vain ihmettelivät ettei tuollaista pitäisi kyllä tapahtua ja että käy näyttämässä sitä jossain.
- rahikaisella
Itsekin sain laskimotukoksen kanyylinpiston yläpuolelle käsivarteen. Asia varmistui vasta ultraäänitutkimuksessa viikko kanyylin poiston jälkeen. Oireina kipu, pieni turvotus ja punoitus iholla.
Lääkkeeksi 3 kuukauden kuuri verenohennuslääkettä (Marevan). - irek
rahikaisella kirjoitti:
Itsekin sain laskimotukoksen kanyylinpiston yläpuolelle käsivarteen. Asia varmistui vasta ultraäänitutkimuksessa viikko kanyylin poiston jälkeen. Oireina kipu, pieni turvotus ja punoitus iholla.
Lääkkeeksi 3 kuukauden kuuri verenohennuslääkettä (Marevan).Minulle laitettiin suoneen kanyyli , josta antibioottia vain sisään ja takaisin kotiin. käsi turposi ja oli kipeä viikon. rauhoittui sitten ja nyt jäljelle jäi kovia patteja, yksi iso vasemman käden kanyylikohdan yläpuolella ja kumminkin puolin sitä pienempiä. En tiedä mistä on kyse, mutta sanoivat että paranee itsestään. pelottaa ajatus että patti lähtisi liikkeelle, mutta kuulemma ei ole mahdollista? On ollut jo YLI kaksi kuukautta. Onko kellään tietoa, voisiko olla vaarallista? Vielä kolme kuukautta reissua jäljellä , joten suomenkielinen henkilökunta ei ole auttamassa :) Kipua tuntuu, kuin joku vetäisi verisuonta ihon alla välillä. Kosketusarka myös.
- appdix
Itellä nyt kuin ois kynä pistetty suonen sisään. Suunnilleen vasemman ranteen kohdilla. Kipu tuli kanyylin oltua 3 päivää, jolloin antibioottia ym muita nesteitä meni oikein olan takaa. Kaiken kaikkiaan viikon sairalaalareissulla tuli 3 kanyylia käytyä läpi. Ihan kuin se olisi palanut. Sain vanhentunutta Hirudoidia ja hetkellisesti tuntuu auttavan. Toivottavasti ei ole tukos. Pitää kysäistä hoitsuilta kun oon menossa tikkien poistoon ens viikolla
- Karpaatti06
Mulle pisti yks nuori hoitsu kerran antibiootin suoraa lihaskudokseen ku hän sai nolosteltua kanyylin pois suonesta. Ihon alle nousi golf-pallon kokoinen paise ja oli aivan saatanallisen kipee. Hiduroid fortea voideltiin tunnin ennen kuin alkas helpottamaan. Jotkut hoitsut onnistuu kanyylin laitossa aina ekalla yrittämällä mut turhan usein se onnistuu vasta kolmannella tai neljännellä kerralla.
- 1975
kanyylista voi tulla laskimotukos.... näin kävi tutulleni, joka sai juuri vauvan ja siinä touhussa kävi näin.... en tiedä miten yleistä, mutta kyllä näköjään voi sen saada... :/
- joseilöydyniintehdään
Sain sairaalassa kanyylista laskimotukoksen. Ironista oli, että kanyyli laitettiin TT-kuvausta varten, jolla tutkittiin mahdollista keuhkoveritulppaa. Ei löytynyt keuhkoveritulppaa, mutta kanyyli aiheutti käsivarteen laskimotulpan.
Käsi oli todella kipeä, mitä ihmettelin, sillä kanyylin ei pitäisi sattua ollenkaan. Lopulta kanyyli suostuttiin poistamaan ja lääkäri näki heti, että trombihan siellä. Asia vahvistettiin ultralla. Tukos oli kuitenkin pinnallisessa laskimossa, josta se ei voi aiheuttaa isompaa vahinkoa. Sen odotetaan häviävän itsestään. Toivottavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324681Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152638Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su642493Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252445- 321827
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321641Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731496Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?501335- 661304
- 821241