G:hyviä kokemuksia?

kummiudesta

Kirjoitetaanpa tähän kivoja kokemuksia kummiudesta! Oma kummilapseni on muutaman kuukauden ikäinen ja olen siitä onnellisessa asemassa että olen saanut tavata häntä lähes joka viikko!

3

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • munkkitäti

      Minulla on yksi esiteini kummityttönä, joka on kyllä maailman ihanin pakkaus! Itselläni ei ole vielä lapsia, joten osoitan kaiken höperyyteni kummilastani kohtaan:)Pienestä pitäen tyttö on minua munkkitädiksi kutsunut, kun kummitäti oli hieman hankala sana...nykyään kyllä olen jo useimmiten kummitädiksi muuttunut, riippuu vähän onko kummityttö hassuttelupäällä:) Minusta on ihanaa että hän ei kutsu minua omalla etunimelläni vaan aina kummitädiksi...jotenkin tulee tunne että olen erityinen ihminen hänen elämässään.

      Yksi rakkaimmista muistoistani liittyy häneen vuosien taakse...hän tuli vanhempiensa kanssa ylioppilasjuhlilleni (asumme siis hyvin kaukana tosistamme) ja kuulin silloin hänen ensimmäiset sanansa. Hänen vanhempansa olivat koko viikon opettaneet tytölle onnittelulauseen minulle ja kun he tulivat, ojensi tyttö minulle ruusun ja sanoi suloisella äänellä *onneksi olkoon*...kyllä siinä meinasi itku tulla:)

      Ja nyt ensi kuussa minusta on tulossa toisen pikkutytön kummitäti ja höperyys vaan lisääntyy:) Minusta yksi ihana asia kummiudessa on se, että lapsen vanhemmat ovat luottaneet niinkin tärkeän tehtävän minulle. Otan sen kunnia-asiana ja yritän luoda myös tähän uuteen kummilapseeni luottavaisen ja turvallisen suhteen.

    • ei nyt ihan

      ei siis kummiudesta, en siis itse ole kummi vaan nyt puhun omasta kummistani/kummeistani. he ovat tukeneet minua kaikissa elämän vaiheissa, jopa enemmän kuin oma äitini. kun isäni kuoli(olin 16v. silloin)olivat kummini koko ajan tukenani(isäni oli siis kummieni veli). kuuntelivat kun halusin puhua, äiti ei kuunnellut, hänelle kyseessä oli vain hänen surunsa, minä tai siskoni emme muka voineet tuntea surua isämme meneteyksestä. kun muutin pois kotoa, ovat kummini joskus tukeneet minua myös rahallisesti(raha ei ole minulle tärkeintä vaan se että he ymmärtävät että nuorella perheellä ei ole suuria rahoja, varsinkaan ku tuli pakkomuutto eteen meistä riippumattomista syistä). koskaan en edes ole pyytänyt rahallista apua, ihan kuin he lukisivat ajatukseni ettei meillä olisi varaa muuttaa. omasta aloitteestaan ovat päättäneet että mepäs nyt maksetaan muuttoauto jne.

      kummini myös soittelevat minulle(sitä ei äitini tee)ja kyselevät kuulumisia.

      olen todellani onnellinen että minulla on näin ihanat kummit! lahjoja en edes heiltä synttäreinäni tai jouluina, kunhan onnittelevat, kortilla tai soittavat tai tekstarilla.

    • Emilia_Erikoinen

      Minulla on todella ihanat kummit. Olen heillä viettänyt useita kesiä maaseudulla ollessani lapsi. Ja vaikka olenkin jo aikuinen, vieläkin soittelemme kummitätini kanssa ja puhumme toisinaan hyvinkin arkaluontoisista asioista. Muistamme toistemme juhlapäivät ja lähettelemme muutenkin viestejä ja postia toisillemme. Ja aina, kun mahdollista, yritämme nähdä, kun he tulevat kummitätini lapsuuden kotiin käymään. Nyt, kun olen itse saanut ottaa vastaan kummin tärkeän tehtävän, haluaisin olla kummilapselleni yhtä hyvä kummi, kuin omani ovat olleet, mutta se ei ole täysin mahdollista, koska olosuhteet ovat hieman erilaiset. Siltikin soittelemme kummilapseni, 5v, kanssa toisillemme ja vaihdamme kuulumisia. Toisinaan lähetän hänelle kortin, kirjeen tai pienen paketinkin. Vähintään kerran vuodessa yritän päästä häntä katsomaan, vaikka välillämme on n. 300km. On ihana olla kummin etuoikeutetussa asemassa ja tuntea olevansa tärkeä pienelle ihmisen taimelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10605
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      88
      7491
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7377
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7346
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7321
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7269
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      113
      6677
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6506
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5733
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5515
    Aihe