Hei.
Kuulin että viinirypäleitä ei suositella diabeetikoille koska siinä on runsaasti hedelmäsokeria.
Kuinka on klementtiinin laita?
Entä olisiko jugurttia syytä myös välttää?
Kiitän vastauksista jo etukäteen. :)
Kuulin että viinirypäleitä ei suositella diabeetikoille koska siinä on runsaasti hedelmäsokeria.
Kuinka on klementtiinin laita?
Entä olisiko jugurttia syytä myös välttää?
Kiitän vastauksista jo etukäteen. :)
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kuinka makeutusaineet vaikuttavat verensokeriin?
Nostavatko paljonkin?
Minulla on todettu d2 n. vuosi sitten ja viime viikolla aloitin tablettilääkityksen siihen.
Ei mikään ole itsestään selvää, että saa syödä tai ei saa syödä. Se riippuu henkilöstä, vuorokauden ajasta ja määristä mitä syö. Jos ei syö paljon muuta, voi jäädä tilaa viinirypäleillekin.
Minä syön niitä aina kesällä, vaikka hoituri on kieltänyt. Täytyy itse suunnitella miten syö.
Hedelmäsokeri vaikuttaa vahingollisesti rasva-aineenvaihduntaan eikä se vaikutus valitettavasti näy sokerimittarissa.
hedelmissä, ja niitä pidetään terveellisinä. Joten sinulla pitäisi olla kovat argumentit, että hedelmien syönnistä luovuttaisiin. Et ole esittänyt vielä mitään väitteesi tueksi.
hetelmat ja mehut kuuluu kiellettyjen listalle.syon hetelmia jos haluan nostaa veren sokeria ylemmaksi....samoja ravinto aineita saa muista kasveista ja vihanneksista
Hedelmissä oleva fruktoosi ei aiheuta haittaa, jos vaan verensokerit eivät nouse liikaa. Sen sijaan fruktoosi makeutusaineena voi olla haitallinen. Makeutusaineethan oli ketjun aihe. Fruktoosin haitoista löytyy netistä paljon tietoja. Liikkeelle voi lähteä vaikka wikipediasta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fructose
"Excess fructose consumption has been hypothesized to possibly cause insulin resistance, obesity,[2] elevated LDL cholesterol and triglycerides, leading to metabolic syndrome."
Siis tässä on kyse fruktoosista makeutusaineena eikä siitä fruktoosista, jota hedelmät sisältävät.
Heldelmäsokeria suositeltiin ennen diabeetikoille makeutusaineeksi. Suomalaiset olivat edelläkävijöitä sen puhdistamisessa. Vaan eipä suositella enää. Se ei ole ollenkaan niin "luonnonmukaista" ja "turvallista" kuin mainoksissa on annettu ymmärtää.
http://www.thenutritionreporter.com/fructose_dangers.html
Toiseksi vastoin yleistä käsitystä hedelmissä on muita sokereita usein jopa enemmän kuin hedelmäsokeria. Hedelmistä saatava hedelmäsokeri on vähäistä makeutusaineena käytetyn hedelmäsokerin rinnalla, joten ei hedelmien syönnistä tarvitse luopua.
käyttää jotain hedelmäsokereita makeutusaineena. Sensijaan hedelmiä pitää syödä. Syön jopa viinirypäleitäkin, vaikka ne on hyvin makeita. Taateleita en voi oikein syödä, kun niillä saa verensokerin äkkiä nousemaan.
Elämä olisi hyvin huonoa ilman hedelmiä, ja onneksi niitä voi syödä. Pitää vain mittailla, sitten sen tietää, mitä tapahtuu.
Hei ja kiitos vastauksistanne.
Lääkäri aloitti minulle lääkityksen diformin retard ja primaspan veren ohentamiseksi.
Lääkäri kuitenkin sanoi että en tarvitse verensokeri mittaria.
olisko minulla kuitenkin mahdollista sellainen saada? vai katsotaanko että en sellaista tarvitse koska lääkäri niin sanoi.
minulla siis on d2.
-opettelija-
tarvitset mittarin opettelu tarkoitukseen.tulehtus sairaus,flunssa saattaa yllatta.jolloin sokerit saattaa nousta.saatat tarvita insulinia kuumeeseen ja flunssaan.merkkaa sokerit muistiin vaikka kalenteriin
http://www.medishop.fi/product_catalog.php?c=1
liuskoja on vain 5 kpl aloituspakkauksessa
tsemppiä!
verensokeria. Sitä näkee mm. sen, sopivatko viinirypäleet vai eivät. Joillekin diabeetikoille ne käyvät ihan hyvin, mutta eivät kaikille. Alla on linkki uuteen Hyvän diabeteshoidon oppaaseen. Yhtenä tekijänä on diabeetikko-lääkäri Pentti Raaste ja neuvonantajana toinen diabeetikko-lääkäri Timo Kuusela. Heillä on paljon omakohtaista kokemusta taudistaan. Kaikki lääkärit eivät ole välttämättä kaikista oppaassa esitetyistä asioista samaa mieltä, mutta eiväthän ne ole mistään täysin yhtä mieltä. Diabeetikon on kuitenkin hyvä päivittää tietojaan, koska uutta tietoa tulee tulvimalla. Moni asia mikä oli "totta" 5 vuotta sitten on nyt jo vanhanaikaista. Esimerkiksi ravintolisien hyödyistä on julkaistu paljon uutta tietoa diabetestutkijoiden ammattilehdissä (Diabetes, Diabetes Care, Diabetologia ym.).
http://www.biovita.fi/suomi/pdf/Diabetesopas.pdf
Mittari on kyllä tarpeellinen. Pystyt itse tutkimaan ruoka-aineiden ja lääkityksen vaikutusta verensokereihisi. Jos et halua enää asiasta puhua lääkärisi kanssa, niin kysy terveydenhoitajaltasi tai diabeteshoitajalta, jos sellainen on. Näiltä saat myös selvitettyä minkä valmistajan ja minkämallisiin mittareihin terveyskeskuksessasi on verensokerinmittausliuskoja. Jos itse joudut hankkimaan mittarin, kannattaa hankkia sellainen, johon liuskoja on saatavissa terveyskeskuksestasi. Itse hankkittuina liuskoille tulee hintaa.
Diabetes -lehdessä on eri mittarivalmistajien ilmoituksia, joissa täydellisiä verensokerimittauspaketteja tarjotaan useimmiten maksutta tai aivan nimelliseen hintaan. Liuskoja on yleisimmin 10 kpl. Lehti löytyy ehkä kirjastostasi. Jotkut paikalliset diabetesyhdistykset myyvät näitä aloituspaketteja kohtuuhintaan.
koska tänä päivänä voimassaolevat ravintosuositukset sokeritautisille ovat joka tapauksessa muutaman vuoden kuluttua historiaa. Nykyisten oppien mukaanhan ei saisi syödä oikeastaan muuta kuin salaatinlehtiä. Jopa niinkin terveelliset ruuat kuin ruisleipä ja peruna näyttävät olevan kiellettyjen listalla. Lääkärini sanoi että syö kuten tähänkin saakka mutta vältä suuria määriä rasvaa ja näkyvää sokeria ja liiku paljon. Järkevä neuvo ja suosittelen muillekin.
sian lihotus ruuat vaikeuttaa diabetes hoitoa liian paljon.yllytan tilaaman Dr Bernsteins Diabetes Solution kirjan.kirja kauppa hoitaa homman.jos ei osaa kielta,kannattaa opetella.laakarit ja diabetes hoitajat yleensa, on liian tyhmia.jotta hoito toimisi ja tuottaisi hyvia tuloksia
jos sä oot niiiin hyvä neuvoo...
sovitaan että sanaa SOKERITAUTI ei käytetä enään, koska se on poistettu kaikista virallistakin papereista.
Mä oon kohdannu ton SOKERITAUDIN ihan liian monta kertaa ja se ei edes ole lähelläkään tätä sairautta. jokseenkin jotain "vanhaa" ja pahaa tautia. Kun kommentoidaan niin puhutaan asioista niiden OIKEILLA NIMILLÄ!!!
*tak*
Joo mutta kun lääkärikin sanoi viisi vuotta sitten löydettyään d2:ni, että minulla on sokeritauti. Niin lukee aina reseptissäkin. Koska d1 ja d2 ovat eri tauteja, niin voitaisiinko vaikka d1:iä sanoa diabeetikoiksi ja d2:ia sokeritautisiksi? Meinaan erottuisivat toisistaan tauteina paremmin.
edelleenkin silloin tällöin sokeritauti-sanaa, kun puhuvat diabeteksesta ja ainakin sellaisiin asiakirjoihin, joista menee kopio potilaalle tai omaiselle diabetes mellitus usein suomennetaan sokeritaudiksi aivan samoin kuin esim. pneumonia keuhkokuumeeksi. Jos joku nyt sattuu joskus puhumaan sokeritaudista tarkoittaessaan diabetesta, niin ei siitä kannata hirveästi hermostua.