Vanhasen haastattelu

Pääministeri Vanhanen tapasi USAn varapresidentti Dick Cheyneyn (todellisuudessa USAn varsinainen presidentti). Tapaaminen kesti Vanhasen kertoman mukaan 20 minuuttia.

Erikoiselta tuntui Vanhasen lausunto, jossa hän kehui Cheyneyta sanoen, että tämä antoi erittäin asiantuntevan vaikutelman. Sitä ennen Vanhanen nimittäin oli sanonut, että tapaamisessa hän puhui ja Cheyney kuunteli. Miten ihmeessä Vanhanen päätyi pitämään Cheneyta suurena asiantuntemana sillä perusteella, että tämä kuunteli Vanhasen lörinöitä? Ilmeisesti asiantuntevuus oli sitä, että Cheney älysi pysyä hiljaa.

12

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä Dick Cheyney sitten nyökytteli päätään yhtä tiuhaan tahtiin - vaikkei yhtä pitkään - kuin Arto Bryggare ja Jouni Backman Tarja Halosen puhuessa presidentinvaalitentissä. Pidettiinhän etenkin Backmania demarileireissä tuohon aikaan suurena asiantuntijana ja puolueen tulevaisuuden lupauksena.

    • Maltillinen oikeistolainen

      Haastattelusta kävi muistaakseni ilmi myös, että herrat keskustelivat laajalti ilmastokysymyksestä ja USA:n roolista siinä sekä Venäjän tilanteesta, josta Cheyney halusi kuulla Vanhasen näkemyksiä.

      Suomenhan Cheyney tuntee jo niiltä ajoilta, kun hän USAm ulkominitserinä oli mukana Suomen ensimmäisistä Hornet-kaupoista neuvottelemassa.


      Se muuten, millaisia kysymyksiä joku tekee, on muuten erinomainen keino arvioida, millainen on kysyjän ammattitaito ja asiantuntemus.

      • puhuttiin

        ilmastokysymyksestä energiatalouden kannalta? Kepu varmaan pitää Vanhasta tässä hyvänä asiantuntijana sillä perusteella, että Vanhanen etunenässä vastusti aikanaan viidenen ydinvoimalan rakentamista. Vanhasen virhettä tässä nyt sitten parhaillaan korjaillaan. Ydinvoimala on rakenteilla. Olisi vain tarvittu jo aikaisemmin. Ympäristöä on saastutettu.


    • hulluntuntuinen

      tapahtuma. Eikö Dick edes kysynyt mitään? Kuunteli vain hiljaa, kun hujoppi-matti änkyttäen vaahtosi.

    • vaieta, kun

      häneltä kysyttiin kannattaako hän terrorisminvastaista sotaa!

      Hän aloitti varmasti vastauksensa:"Yes, .... " Hän, verkkaisena miehenä ei kerinnyt sanaan ... ,but, kun GWB tulkitsi vastauksen olevan myönteinen ilman muttia! ;)

      Vanhanen varmasti vältti kaikenlaisia sudenkuoppia ja karhunrautoja eikä siksi antanut lipevien amerikkalaisten pehmittää itseään, vaan päätti hoitaa puhepuolen aivan itse! :)

    • kepu pettää taas

      Ettekö Te ymmärrä, että Dick Cheyney ei ymmärtänyt amerikkalaisten mielestä puoliakaan siitä, mitä Vanhanen huonolla englanninkielitaidollaan molotti. Vanhasen avustajat yrittävät nyt kannatella Vanhasta ja tuputtaa tyhmemmistäkin tyhmemmille suomalaisille aivopesuna aiheita, joista Vanhasen tietysti olisi pitänyt, jos kielitaito olisi riittänyt, keskustellut USA:n Dick Cheyneyn kanssa. Kun ottaa vielä huomioon tuon 20 minuuttisen, niin eipäs siinä kerkeä muuta, kuin hyvät päivät toitottaa.

    • Matti fan?

      Sinähän olet toistamasta päästyäsi toistanut kuinka USA:n hallinto hölmöilee. Mutta fiksuhan se on kun ymmärtää vaieta viisaampien edessä.

      Matti Vanhanen takoi 20 minuuttia amerikkalaisille suomalaista talonpoikaisjärkeä päähän. Chaney luonnollisestikin oli suu hämmästyksestä auki ja silmät pyöreinä eikä siis saanut sanaa suustaan kun ajatusten Lepsämänjoki kertoi miten maailmaa tulisi hallita. Toisin kuin Lipponen joka vain kuunteli Bushin höpinöitä kykenemättä itse sanomaa muuta kuin "coalitio yes" ja lopuksi kehui tätä suureksi johtajaksi.

      Vai olisiko se sittenkin ollut että Matti änkytti yhtä lausetta koko 20 minuuttia?

      • meno on siksi lujaa

        Onhan hän kehunut itseään koko Euroopan johtajaksi entiselle morsiammelleen ja sitä kautta tieto on levinnyt hyvin laajalti. Tällä ajatusten Lepsämäjoella kerta on koko Eurooppa hallinnassa, niin miksi ei sitten koko maapallo. Ei ne turhaa kepulaiset yritä tavoitella nyt kunnallisvaaleissa kolmasosaa Suomen äänistä.


    • Kylläpä..

      Matti on saanut teidät tolaltaan. =)

      Joka sanakin haluttaisiin haukkua, mitä masa sanoo jenkeissä. Mikä teitä vaivaa?

      Tekisi mieleni ryhtyä kaivelemaan menneitä, uskon että olette hehkuttaneet Lipposen tekemisiä ihan kympillä?

      Matti on siis NIIN hyvä!

      Sandra =)

      • Masukki..

        m minulla meni bäksis hom hommiksi entisen tyttöystävän kanssa kun se oli semmoinen hopsantuusa, jo jo jotenka voitaisiinko tavata lähiaikoina?


    • HEH-HEH- HO-HOO...

      ..haastaa ihanasti tavallistakin typerämpiä tarinoita. Kohtsilleen varmaankin TOVERI Korhonen tulee lipomaan TOVERI-Mielipuoli-punikkia ikäänkuin aatteellista HOMO- partneria ainakin. Ja kuka ties kehittyykin jälleen tuttu kolmio draama,kunhan "riippulihainen" TOVERI-UUSI-UKKin liittyy "lemmen leikkeihin".
      Kaikki kolme edustavat SDP:n nykyistä tilaa ainakin ikänsä puolesta. Melkoisi PUNAISIA ruuti-ukkoja kertakaikkiaan.

    • WADI

      ei ehkä ymmärtänyt Vanhasen kouluenklantia. Siksi hän päätti olla hiljaa. Vanhanen varmaan päätteli ilmeistä, että varapressa on asiansa tunteva :-)))). Näitä kielipuolia kun kepussa piisaa, Olli Rehn, Mauri Pekkarinen pääministeristä puhumattakaan. Jatkavat A.Karjalaisen perinteitä. Mites mahtaa olla tämän puoluesihteerin kanssa, että taipuuko ulkomaankielille ?

      Onneksi on EU ja uusi perustuslaki, joka muuttaa meidän ministerimme kunnanvaltuutetun asemaan tai ehkä maaherran.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1965
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      114
      1046
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      757
    5. 52
      704
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      32
      643
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      608
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      557
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      482
    Aihe