Tosiaan viestien jossa kerrotaan kokemuksia kiasta voi selkeästi havaita että Kia on nyt todellakin OUT Suomessa kuten Euroopassakin ja se on tullut jopa perähikiäläisten Kian haltijoiden tietoisuuteen. Onhan se selvää että Kian ostajat vähenee kun tietoisuus kasvaa...itsekkin jätin ostamatta epäselvien huoltohintojen ja takuuehtojen vuoksi ja siksi ettei Kia ole kovinkaan menestynyt testeissä, eikä se yksin riitä että on joku diesel moottori joka muka pienikulutuksinen testien mukaan tosin varsin varauksin. On se uusladalla vielä pitkä tie vakuuttaa ihmiset muutenkin kun isolla mainosrahalla ja olemattomilla käsirahoilla, taidampa tästä taas lähteä ajelemaan tunnetulla eurooppalaisella laatuautolla.
Kian myynti tippuu
näkeehän se täältä..
121322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
koeajettavaksi sinulle sellaista, epäilen.
jos rahasta kerran tekee noin tiukkaa, että pitää tutkia pieniä käsirahoja, minimaalisia kulutuseroja ja muutaman kympin säästöjä huoltohinnoissa.
Anna se eurooppalainen laatuauto vaihdossa ja jos se nyt jonkinmoinen on niin ei pitäisi välirahan kummoiseksi kohota, kun ei nuo kiat vissiin ihan mahdottimia maksa. Tuon muutaman tonnin välirahankin saa maksaa ihan käteisellä ettei tarvii niitä riistokorkoja hämmästellä.
kian ostaa joku joka ei tiedä paremmasta mitään. Käykää vaikka katsomassa esim. farkkubemarin takaluukkua ja sen toimivuutta suojapeitteineen. MM NÄISTÄ ASIOISTA EROTTAA LAADUN JA KOLHOOSIMALLIN:eli kian.
Aikomusta ostaa. Täytyyhän ne suojapeitteet toimintoineen olla mahtavat kun on hintakin mahtava. Ei bemarikuskit tällä palstalla kirjoittele. Ei ainakaan uusien omistajat. Yks kaveri oli kans kova bemarifani. Osti sitten vanhan 520 bemarin. Ja sylinteriremontti melkeen heti. Ja vähistä rahoista. Ihan turha ihannoida. Ruostuvia peltipurkkeja kuten muutkin.
Mitä se toimivuus auttaa jos ei sinne mitään mahdu? BMW-farkuissa on kokoluokkiensa surkeimmat takakontit. miten jonkun auton ulkomitat on voitukin saada sisällä kutistumaan noin paljon? Ja laadusta on ihan turha puhua. Paria Bemaristiä vierestä seuranneena voin sanoa, että pikkuvikojen (ja välillä isojenkin) määrä on häkellyttävän suuri, puheet laadusta on kyllä aina kovat ja kaikenmaailman tyhmiä selityksiä löytyy joka-ainoaan häikkään. Jos haluaa vähä-vikaisen auton kannattaa BMW jättää väliin ja ottaa joku muu laatuauto, Kia-kuskikaan tuskin muutaman vuoden käytöllä kärsii nahoissaan niin paljon erilaisista vioista kuin bemaristi!!
kia-kuskia. Eivät ymmärtäneet LAATU-sanaa.
Tiedoksi sinulle ja muille; BMW:llä ei ole farmarimallia, se on touring! BMW ei tee farmarimalleja
Niinpä, tuo on vähän niinkuin Audilla: nuo farmarin näköiset ahtaat, ei farmariautot, ovat Avantteja. Wagon sana BMW:n perässä saisi aikaan melkoisia naurunpyrskähdyksiä, kun liikkeessä autoon ei saisi mukaan sovitettua edes talvirenkaita vaan ne pitäs tulla hakemaan naapurin tilavalla - oikealla farkulla.
Eikös laatu ole myös sitä, että autolla pääsee joka päivä luotettavasti vaikkapa töihin. Taitaa BMW-kuskin ajopelit olla aamuisin matkalla kohti Laakkosta ja kovilla pakkasilla vieläpä hinausautojen lavoilla. Nyt kyllä tosin on ollut saksalaisautokuskien unelmatalvi. Ei hiilikuitusomisteet kojelaudassa ja kutosen hyrinä yksistään tee laatuautoa.
auto ole sama asia. Autolla voi ajaa, jne. Kian sanominen autoksi on Henry Fordin häpäisemistä.
rekisteröitynä oli odottamassa luovutusta ja uusia omistajiaan, kun omani tänään hain, että siltä pohjalta taas...
Mikä ihmeen pitkä tie, Kia on nyt jo vakuuttanut Suomalaiset, pari vuotta sitten täysin tuntematon Korealainen merkki myy tällä C-segmentissä yhtä paljon kuin Volkkari tai tojota. SE on erittäin kova saavutus.