Olemme rakentamassa pientä pihavarastoa, jonne toiselle puolen voisi viedä pyörät ja ruohonleikkurin (perinteinen työnnettävä :) )esim. talvivarastoon ja toiselle puolen tulisi isännän nikkarointivärmeitä ja emännän puutarhatarvikkeet talteen. Ei olla ajateltu tehdä vajasta eristettyä, mutta nyt luin jostakin, että jos esim. meinaa säilyttää maaleja vajassa niin nehän ei saisi jäätyä...no, oma isä on tietenkin pitänyt maaleja aina eristämättömässä vajassa ja maalaillutkin niillä..joten kumpaa kannattaa uskoa? Siis siltä varalta, että meillekin maalipönttäjä sattuisi vajaan kertymään.
Mikä sitten olisi kätevin ja edullisin tapa laittaa pieni eristys, ettei tilaa menisi paksuihin villoihin joka seinältä? Sanotaan, jos riittäis tuollainen 5 säilyminen tai edes nollatila. Kävisikö lautaseinää vasten esim. runkoleijonalevyt, entä mitä leijonan päälle että vois seiniin hyllyjä ja nauloja naputella?
Kiitos asiallisista vastauksista!
Mikä sitten olisi kätevin ja edullisin tapa laittaa pieni eristys, ettei tilaa menisi paksuihin villoihin joka seinältä? Sanotaan, jos riittäis tuollainen 5 säilyminen tai edes nollatila. Kävisikö lautaseinää vasten esim. runkoleijonalevyt, entä mitä leijonan päälle että vois seiniin hyllyjä ja nauloja naputella?
Kiitos asiallisista vastauksista!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vesiohenteiset maalit menee jäätyessään pilalle, pääsääntöisesti liuotinohenteisiin pakkanen ei vaikuta.
Hyvän ja ohuen eristyksen teet vaikkapa polyuretaanilevyistä, jotka kiinnität saumavaahdolla runkotolppien väleihin. Itse tein vastaavan ylijäämästyrokseista ja hyvin on nekin pihavajaa eristäneet. Jätä kuitenkin eristeen ja ulkoverhouksen väliin edes pieni tuuletusrako, niin vältyt mahdollisilta ongelmilta tulevaisuudessa.
Seinät eristeen päälle tein sekundavanerista, jota sain puukeskuksesta lähes ilmaiseksi. Ne oli jotain suojana olleita levyjä. Tuollaiset seinät voi tehdä periaatteessa melkein mistä vaan, jos ulkonäkö ei haittaa. Tuttu laittoi varastonsa seinät päätyvaurioituneesta laminaatista, jota sai myös lähes ilmaiseksi läheisestä rautakaupasta. Hyllyt saat kiinni runkotolppiin, eli senkään puoleen seinämateriaalilla ei ole suurta väliä.
Pelkkä eristys ei tietenkään auta, vaan tarvitset vajaan tietysti myös lämmityksen, eli vähintäänkin pienen sähköpatterin.
Tulee melko kalliiksi ne parinkympin maalit jos rupeat varastoa eristämään ja lämmittämään käytännössä sähköpatterilla muutaman kuukauden vuodessa niiden takia. Suosittelen, että tulevien maalausten yhteydessä lasket maalintarpeen tarkasti ja jos maalia jää laitat osan siitä pieneen purkkiin ja laitat sisällä johonkin kaapin perukoille paikkaustilanteiden varalle ja muista merkata värikoodi ja maalauskohde purkin kanteen ja mieluiten myös päivämäärä. Jos maalia jää reilummin sen voi myydä/lahjoittaa vaikka huutonetissä. Itselläni on sisäkellari, jossa olen säilyttänyt maaleja, mutta ei niitä ole juuri sen ensimmäisen käyttökerran jälkeen tarvinnut vievät vain turhaa tilaa.