Ruukki Group vastatuulessa Venäjällä!

7490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vaikka Ruukki Groupille oli annettu kymmenen
vuoden verovapaus,ulkomaalaiset rikkoivat
silti venäläisten kanssa tehtyä yhteistyösopimusta,
joten luonnollisesti tehdas suljetaan.

Äänestä
  • Ruukki Group kulkee onnensa ohi koska ei täytä lupauksia jotka on Venäjän Putinin kanssa kirjattu sopimukseen. Ruukki Group sai yli 150.000ha hakkuu sopimuksetja esim. jos eivät rakenna metsäteitä alueelle sovitussa aikataulussa, niin tämä on jo peruste purkaa metsistä sopimus.

    Äänestä

  • ent. taistolainen kirjoitti:

    Ruukki Group kulkee onnensa ohi koska ei täytä lupauksia jotka on Venäjän Putinin kanssa kirjattu sopimukseen. Ruukki Group sai yli 150.000ha hakkuu sopimuksetja esim. jos eivät rakenna metsäteitä alueelle sovitussa aikataulussa, niin tämä on jo peruste purkaa metsistä sopimus.

    ei kirjoita noin huonoa suomea eikä muutenkaan puolustaisi Venäjän porvareita.

    Putinko sinut lähetti propagandaasi levittämään?

    Nazi-nuori...

    Äänestä

Tässä taas oiva esimerkki miksi venäläisiin ei voi luottaa.Jos kyseinen sopimus ei ole heidän mielensä mukainen niin he vaativat sen muuttamista,vaikka sopimus olisikin jo allekirjoitettu.Sopimus tietysti raukeaa jos allekirjoittaneelle sattuu "onnettomuus".Kuinka sinisilmäisiä Suomen yritykset ovatkaan investoidessaan venäjälle.Ennemmin tai myöhemmin siellä kustaan silmään ja rankasti.Tästä on hyvänä esimerkkinä se huolintayritys jonka tontti vallattiin sopimuksia rikkoen paikallisten viranomaisten katsoessa vierestä ja hakatessa Suomalaista henkilökuntaa.Kaikissa heissä asuu pikku stalini.Fan mitä porukkaa.

Äänestä

Olen toistuvasti huomauttanut palstoilla Venäjän Vladimir Putinin ulkomaisiin yrityksiin kohdista kiristys politiikasta. Venäjällä ei ole ulkomaisiin yrityksiin ja omaisuuteen oimistus suojaa, yritykset syövät Putinin kädestä. Jos sukset menevät Venäjän Putinin kanssa ristiin niin ulkomainen yritys sosialisoidaan alta aika yksikön. Vahvempi tulkitsee sinänsä selviä sopimuksia omaksi edukseen ja taustalla häärääviä rikollis mafioiden eduksi josta Vladimir Putinkaan ei jää osattomaksi. Venäjällä ollaan kyllä tosihöveliä siinävaiheessa kun on yrityksen tuloon Venäjälle suunnittelun ym. asioiden aika ja vielä silloinkin kun teollisuus laitosta sinne rakennetaan ja koneita asennetaan. Kun tämä vaihe on ohi seuraa kylmäkausi, mikään ei sovo venäläisille, ovat "korppina " haaskalla jatkuvasti ja odottavat että yritys siirtyy sopivien henkilöiden haltuu, tämä toteutetaan siten että tehdään olosuhteet erilaisiksi kuin yritystä suunniteltaessa. Veromiliisi on aina kintereillä ja kaikenmaailman myöhästymissakot ym. sanktiot. Tässäkin Ruukki Groupin tapauksessa tulee käymään niin ettäVenäjän Putinin olikarkit haluavat itselleen juuri ne metsäalueet hakkuuoikeuksineen jotka on sovittu ko.yhtiölle,jotain on tehty väärin ja vuokra ja hallinta sopimukset puretaan johonkin keksittyyn syyhyn vedoten. Ja vielä Putin haluaa ettäpitää rakentaa paperitehdas jonka jo Putinin takana oleva rikollis poppoo on jo itselleen varannut. Ennustukseni tulee tapahtumaan todeksi 101% sesti. Jäädäämpä odottamaan.

Äänestä
  • Koska ulkomaalaiset eivät voi omistaa maata
    Venäjällä,alahan jo hakeutua hoitoon naurettava
    pikkuporvari.Ensin metsämafialle turpiin,
    sitten Ruukki Group Venäjän valtiolle ja sitten
    suomiherroille kalossin kuva perseeseen.Näin
    se menee!

    Äänestä

  • pärkele kirjoitti:

    Koska ulkomaalaiset eivät voi omistaa maata
    Venäjällä,alahan jo hakeutua hoitoon naurettava
    pikkuporvari.Ensin metsämafialle turpiin,
    sitten Ruukki Group Venäjän valtiolle ja sitten
    suomiherroille kalossin kuva perseeseen.Näin
    se menee!

    "Koska ulkomaalaiset eivät voi omistaa maata
    Venäjällä"

    Mutta Venäjän porvarit omistavat kohta kaikki rantatontit Suomessa.

    Kuulutko heihin?

    Tuskin, luuseri...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Lapin Radio kirjoitti:

http://lotta.yle.fi/rswebroi.nsf/sivut/uutiset?opendocument&pageid=Content7D00D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu