Tuolla on mielenkiintoinen juttu talviautovertailussa mitatuista ajoista. Audia ei ole kuitenkaan mukana. Onkos jollain tallessa pari kolme vuotta vanha vertailu jossa oli A6 mukana? Ajat eivät tietenkään ole suoraan vertailukelpoisia koska ovat eri aikaan ja mahdollisesti jopa eri paikoissa ajettuja mutta jos mukaan otetaan muiden autojen aikoja on suuntaa antava vertailu mahdollista. Itselläni saattaa olla vielä tallessa viime vuoden talvitesti ja laitan siitä ajat tänne jahka menen kotiin ja löydän sen.
"Talviautovertailu numerossa 3/06. Ajoajat lumipintaisella radalla ajonvakautus päällä:
BMW 318i 89,6
Seat Leon 2,0 FSI 81,2 s
VW Passat 2,0 FSI 82,0 s
MB B 170 83,9 s
Alfa 159 2,2 JTS 84,0 s
Hyundai Sonata 2,4 84,1 s"
"Talviautovertailu numerossa 3/06. Ajoajat lumipintaisella radalla ajonvakautus päällä:
BMW 318i 89,6
Seat Leon 2,0 FSI 81,2 s
VW Passat 2,0 FSI 82,0 s
MB B 170 83,9 s
Alfa 159 2,2 JTS 84,0 s
Hyundai Sonata 2,4 84,1 s"
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kattoppas ikkunasta pihalle! Siellä ne kivetkin höristelevät korviaan, ku niitäki niin kovasti kiinnostaa joku pari kolme vuotta vanha vertailu, jossa on ollu joku puskeva paska mukana. Hanki elämä!
miten auto pärjää vaikeissa olosuhteissa. Jos niissä pärjää niin aina sitten hyvissä olosuhteissa pärjää. Kaikki merkit eivät tunnu oikein pärjäävän vaikeissa olosuhteissa...olisikohan niissä joku perustavaa laatua oleva vika?
ei niin perustavaa laatua ku sun päässä
jäitkö taas alamäkeen kiinni ja lippis hikeentyi työntäessä?
kiinni, ootko typerä. Ainoo missä voi jäähä kiinni on pehmee pelto jonne Audi nelivetoineen kuuluu kyntöaurat perässä.
ko. vertailua jossa A6 on mukana. Uskon sen olevan kuitenkin vähintään viisi sekuntia nopeamman kuin tuon BMW:n. Pitääpä ihan tilata TM:lta nuo vertailut. Aiemmin oli joskus mukana A4 quattro ja jos en ihan väärässä ole niin se on edelleen ainoa auto joka on saanut talvivertailussa 2000-luvulla kiitettävän arvosanan.
näillä "lumilla" tollanen vatro onkin todella kannattava investointi...
Sonata valittiin vuonna 2006 vuoden talviautoksi:
http://www.koeajo.tv/index.php?664
sakupaskat ainoot autot. Mua kiinnostais kuinka Kia ja Audi pärjäis keskenään onhan ne saman tasoisia autoja.
Sinun kaltaisia pellejä se varmaan kiinnostaa. Odota vähän aikaa, tulee intian ihme myyntiin. Siinä sinulle sopiva mopo
Uusimmassa Autobildissä vetotapatesti, jossa mukana n. 20 autoa. Mersu voitti, Audi toinen. Bemarin takaveto koko testi paskin. Audin etuvetokin oli huomattavasti parempi kuin Bemarin takaveto.
kun jokin lippispää bemari tai ukkoauto audi. Sinuakin varmasti kiinnostaa kyseiset vehkeet kunhan pääset mopoiästä ohi.
köyhien ja kateellisten panettelua kyl bmw on auto
köyhillä ei ole varaa bemariin kun siittä joutuu maksaan jopa 300e keltasessa pörssissä.
mulla on audi a3-05 ja bmw 523-99, molemmat on loistavia autoja tosin erilaisia ominaisuuksiltaan. se on sitten makuasia mistä kukakin tykkää.