tää kylä on ansainnu kohtalonsa

turha sitä on enää itkeä kun on jo savi housussa, haminan herrat on tän paskalaitoksen tuominneet ko. konkkaan jo melkein 10 v. sit ku keksittiin et sellaisella firmal ku hmt saadaan "tervettä" kilpailua meidän satamaan. tervettähän on se että yks firma pelaa markkinatalouden säännöillä ja toiselle pumppaa kunta tasapuolisuuden nimissä veronmaksajien rahaa... Eiks näin ookki??


Kiitos ja hyvää yötä
81020
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kun se että toisella on metsäteollisuus takanaan, eli suomen ainoa vientituote.

Äänestä
  • Pois sellainen Firma millä oli jo omistajat Suomen tärkeimpiä viennille.

    Äänestä

teet. Minä ainakin äänestän tuota Ahtialansaarta jos se asettuu ehdokkaaksi

Äänestä
  • Mie en äänestä ketään tai jos äänestänkin, niin kokkareita. Mulla on helppo työ, hyvä palkka, hieno talo ja auto. Ja Haminan isoin telkkari. Myös eukko ja koira ovat suuremmasta päästä. Kaiken tämän olen saanut hankittua työskenneltyäni muutaman vuoden HMT:llä.

    Äänestä

  • tosionnellinen 28v kirjoitti:

    Mie en äänestä ketään tai jos äänestänkin, niin kokkareita. Mulla on helppo työ, hyvä palkka, hieno talo ja auto. Ja Haminan isoin telkkari. Myös eukko ja koira ovat suuremmasta päästä. Kaiken tämän olen saanut hankittua työskenneltyäni muutaman vuoden HMT:llä.

    menee hyvin, hyvin menee myös minulla.

    Äänestä

hyvä ihminen! Täytyy nyt kirjoittaa oma mielipide, entisenä haminalaisena, ja myöskin stevecolaisena...(luojan kiitos en ole enää ko. yrityksessä töissä) Steveco ei missään nimessä pelaa markkinatalouden säännöillä! Jos UPM:n ja Storan vientilastien "kilpailutus" vietäisiin EU:n kilpailuviranomaisille, niin sieltä paukkuisi aika tyly tuomio stevecoa, ja oikeastaan kilpailuttajia kohtaan. Ne tuet, mitä se HMT on muka saanut, olisivat varmasti aika pientä siinä rinnalla, mitä steveco saa omistajiltaan. Eikä stevecoa kukaan haminasta pois aja, lähtevät hietaseen laittamaan omia munailujaan kuntoon, ja takaamaan hietasen ahtaajille töitä. Oikeata syytä ei stevecolta kerrota, vaan piiloudutaan UPM:n taakse, ja syytetään haminan kaupunkia ja satamaa, VAIKKA oikea syy on se, että hietasessa ukot pyörittelee peukaloita. Ei kehdata myöntää, että sielläkin menee hommat reisille. Yksi syy on myös se, että stevecolla on ihme tarve omia kaikki itselleen, ja kun se ei haminassa onnistunut, niin juostaan pakoon, poltetaan sillat takana ja haukutaan lopuksi kaikki. Meininki on ku 5v pikkupoikien hiekkalaatikkoleikeistä. Ihmettelen suuresti etteivät lähteneet mussalosta, kun selvisi että Finnsteve tulee sinne operoimaan. Se onkin hyvä asia että tulivat, sai sinnekin yhden firman jossa homma toimii.
-Tuleva vuosaarelainen-

Äänestä
  • Stevecon hallitus jossa istuu Storaenso ja Upm jotka kyllästyivät Haminan palveluun.

    Äänestä

  • Vastoin parempaa tietoa,onko kenties jotain katkeruutta t Tää on jo vanha ja kulunu asia,en ole mikään stevecon puolustelija,riitohin ja kinailuihin tarvitaan aina vähintään kaksi osapuolta,steveco lähti haminasta,koska ei saanut tasapuolista kohtelua siellä.Tiedossa on,että Vuosaareenkin tulee useampi operaattori,mutta myös tasavertainen kohtelu,niinkuin myös Kotkassa on,ei steveco kilpailua pelkää,päinvastoin,mut pelisäännöt pitää olla kaikille samat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miä ite kirjoitti:

turha sitä on enää itkeä kun on jo savi housussa, haminan herrat on tän paskalaitoksen tuominneet ko. konkkaan jo melkein 10 v. sit ku keksittiin et sellaisella firmal ku hmt saadaan "tervettä" kilpailua meidän satamaan. tervettähän on se että yks firma pelaa markkinatalouden säännöillä ja toiselle pumppaa kunta tasapuolisuuden nimissä veronmaksajien rahaa... Eiks näin ookki??


Kiitos ja hyvää yötä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu