Lopetin kahvinjuonnin kohta viikko sitten "cold turkey". Siihen asti sitä oli mennyt menoista riippuen parista kupista neljään-viiteen isoa mukia päivässä. Sitten työ- opiskeluasioista johtuvasta stressistä alkoi tulla univaikeuksia, jolloin ajattelin kokeilla kahvinjuonnin lopettamista.
Kumma kyllä, ei tullut pahempia vieroitusoireita, ja jaksoin päivät aika hyvin, mitä nyt alkuiltapäivästä tuli väsynyt jakso, joka meni ohi kuitenkin. Nukkumiseen en huomannut vaikutusta, vaan uneen ei päässyt silti jos stressi piti valveilla.
Nyt kysynkin, pitäisikö lopettaa kokonaan kahvinjuonti? Nyt se ainakin onnistuisi jatkamalla vaan juomattomuutta. Kiva tapa se on kyllä ollut, mm. sosiaalisista tottumuksista johtuen.
Eroon kahvista..
3
523
Vastaukset
- luopua
nautinnoista
tietysti, jos pärjää ilman kahvia, mutta kyllähän se piristää, joten sitä voi tietysti väittää huumeeksi, mutta jos tuolle linjalle lähdetään, piristäähän C-vitamiinikin - Ilman kahvia 2,5 vuotta
Olin armoton kahvisieppo. Päivä alkoi isolla mukillisella maitokahvia ja jatkui töissä palaverien määrästä riippuen useilla kupillisilla sekä ruokalan jälkkärikahvilla.
Mutta kuinkas kävikään? Kesämökillä ollessamme kahvin tuoksu alkoi tökkiä ja lopulta myös kahvin maku. Ilmeisesti kymmenien vuosien kiintiö oli tullut täyteen. Lopetin kahvin juonnin kokonaan ilman minkäänlaisia viekkareita.
Nykyisin juon teetä aamulla, muutoin pääasiassa vettä. Kahvin tuoksu ällöttää edelleen.
Elämänlaatuun ei lopettamisella ole ollut sanottavaa vaikutusta, ehkä vähemmän vatsavaivoja, mutta vireystaso on ihan entinen. - Nimetön
Lopetin kahvinjuonnin noin pari viikko sitten. Kerran olen ottanut pari kuppia, kun tuli nukuttua yö niin huonosti. Mutta kannatan ajatusta. Parempi olla ilman minkäänlaista riippuvuutta. Vettä voi ihan hyvin juoda sosiaalisissa tilanteissa.
Ensimmäisenä aamuna kun lopetin kahvinjuonnin, sain päänsäryn. Sen enempää en ole lopettamisesta kärsinyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2623218Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.751281- 661203
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180998- 62919
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48913- 48824
- 47762
- 41752
- 39708