Avojuuristen ruusujen kasvuunlähtö

leudon talven jälkeen

Istutin syyskesällä avojuurisia ruusuja.
Vähän peittellin niitä ja odotin että lumi tuo suojan. Lunta vaan ei näy, ja nyt mietin, pitääkö jotain erikoista tehdä ?

Mitä teen niille maanpäällä oleville tyngille keväällä, jos eivät ole kuolleet koko taimet, pitääkö niitä leikata ja mistä kohtaa ?
Vai antaa olla sellaisenaan !?

Taisi jäädä ruusupuutarha unelmaksi....

7

1337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tessa-t

      ruusu on kovin talvenarka kasvi.
      Sanoit istuttaneesi avojuurisia ruusuja syksyllä.
      Ensimmäinen vaatimus on että ruususi ehtivät juurtua syksyllä.Talvisuojaus on ollut huonoa tänä talvena.
      Itse ensimmäisten pakkasten tultua laitoin kuivaa turvetta ruusujen juurelle ja havut vähän myöhemmin. Nyt kuitenkin odotettua lunta suojaksi ei ole tullut vaan vettä joka on suojaukset kastellut.
      Kevät näyttää paljonko ruusuissa on vihreää varsissa mullan yläpuolella.
      Itse leikkaan kuolleita varsia vasta sitten kun silmuja näkyy.
      Joka kevät löytyy myös muutama kuollut juurakko jotka paikkaan sitten uusilla.
      http://i7.tinypic.com/8ghpa39.jpg

      • leikkaan

        ne maanpäälliset tyngät, jos ne näyttävät kuolleilta ?
        Ja jos on uusia versoja, leikkaan niitten yläpuolelta tyngät pois ?


      • tessa-t
        leikkaan kirjoitti:

        ne maanpäälliset tyngät, jos ne näyttävät kuolleilta ?
        Ja jos on uusia versoja, leikkaan niitten yläpuolelta tyngät pois ?

        leikkaan täysin mustat ja kuolleet pois, mutta jos on vihreää odotan mistä näkyy silmuja ja silloin leikkaan 2-4 silmun yläpuolelta .
        Ruusua ei kannata kaivaa heti ylös vaikka näyttäisikin kuolleelta , toisinaan silmuja on mullan alapuolisessa rungossa.


    • varalta

      ja keväällä odotat niin kauan, että silmut alkavat turvota. Sitten on helppo katkaista kahden kasvavan silmun yläpuolelta. Ruusuja voi leikata hiukan syksyllä ja varsinainen leikkaus vasta keväällä. Paljasjuurisia kannattaa liottaa vuorokausi vedessä ennen istutusta ja istutus heti, kun taimia alkaa saada alkusyksystä. Itse istutan usein ruukkuihin ensimmäiseksi talveksi, pidän kesän tehohoidossa ja syksyn tullen siirrän puutarhaan. Moni eksoottisempikin ruusu tyytyy kasvamaan tarpeeksi isossa ruukussa vuodesta toiseen ja suojattuna talvehtii autotallissa tms.

      • vastauksista,

        on ihan hyödyllisiä tietoja, ja tieto ei vanhene, vaikka kysyinkin eri jutuista, mutta ruusuista kuitenkin.


      • anneli63
        vastauksista, kirjoitti:

        on ihan hyödyllisiä tietoja, ja tieto ei vanhene, vaikka kysyinkin eri jutuista, mutta ruusuista kuitenkin.

        Suosittelisin kyllä paljasjuuristen ruusujen maahan/ruukkuun istuttamista keväällä, jotta ne saisivat kesän aikana tarpeeksi potkua tulevaa talvea vasten.
        Ensimmäisen kerran kuulen, että joku istuttaa ruusuja syyskesällä. Se on kyllä ruusun juurtumiselle aivan liian lyhyt aika...

        Keväällä pitää muistaa lisätä maata ruusun tyvelle, ettei varmennuskohta nouse maanpinnan yläpuolella. Talven aikana maa aina painuu sen verran, ja ruusun pitää pysyä tietyssä syvyydessä, jotta se jaksaa kasvaa ja kukkia.


    • ruusuharrastaja

      Leikkaa ruusut alas ja kastele,koska alkavat silmut kuivuvat helposti alkukesän helteisinä päivinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe