Avojuuristen ruusujen kasvuunlähtö

leudon talven jälkeen

Istutin syyskesällä avojuurisia ruusuja.
Vähän peittellin niitä ja odotin että lumi tuo suojan. Lunta vaan ei näy, ja nyt mietin, pitääkö jotain erikoista tehdä ?

Mitä teen niille maanpäällä oleville tyngille keväällä, jos eivät ole kuolleet koko taimet, pitääkö niitä leikata ja mistä kohtaa ?
Vai antaa olla sellaisenaan !?

Taisi jäädä ruusupuutarha unelmaksi....

7

1357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tessa-t

      ruusu on kovin talvenarka kasvi.
      Sanoit istuttaneesi avojuurisia ruusuja syksyllä.
      Ensimmäinen vaatimus on että ruususi ehtivät juurtua syksyllä.Talvisuojaus on ollut huonoa tänä talvena.
      Itse ensimmäisten pakkasten tultua laitoin kuivaa turvetta ruusujen juurelle ja havut vähän myöhemmin. Nyt kuitenkin odotettua lunta suojaksi ei ole tullut vaan vettä joka on suojaukset kastellut.
      Kevät näyttää paljonko ruusuissa on vihreää varsissa mullan yläpuolella.
      Itse leikkaan kuolleita varsia vasta sitten kun silmuja näkyy.
      Joka kevät löytyy myös muutama kuollut juurakko jotka paikkaan sitten uusilla.
      http://i7.tinypic.com/8ghpa39.jpg

      • leikkaan

        ne maanpäälliset tyngät, jos ne näyttävät kuolleilta ?
        Ja jos on uusia versoja, leikkaan niitten yläpuolelta tyngät pois ?


      • tessa-t
        leikkaan kirjoitti:

        ne maanpäälliset tyngät, jos ne näyttävät kuolleilta ?
        Ja jos on uusia versoja, leikkaan niitten yläpuolelta tyngät pois ?

        leikkaan täysin mustat ja kuolleet pois, mutta jos on vihreää odotan mistä näkyy silmuja ja silloin leikkaan 2-4 silmun yläpuolelta .
        Ruusua ei kannata kaivaa heti ylös vaikka näyttäisikin kuolleelta , toisinaan silmuja on mullan alapuolisessa rungossa.


    • varalta

      ja keväällä odotat niin kauan, että silmut alkavat turvota. Sitten on helppo katkaista kahden kasvavan silmun yläpuolelta. Ruusuja voi leikata hiukan syksyllä ja varsinainen leikkaus vasta keväällä. Paljasjuurisia kannattaa liottaa vuorokausi vedessä ennen istutusta ja istutus heti, kun taimia alkaa saada alkusyksystä. Itse istutan usein ruukkuihin ensimmäiseksi talveksi, pidän kesän tehohoidossa ja syksyn tullen siirrän puutarhaan. Moni eksoottisempikin ruusu tyytyy kasvamaan tarpeeksi isossa ruukussa vuodesta toiseen ja suojattuna talvehtii autotallissa tms.

      • vastauksista,

        on ihan hyödyllisiä tietoja, ja tieto ei vanhene, vaikka kysyinkin eri jutuista, mutta ruusuista kuitenkin.


      • anneli63
        vastauksista, kirjoitti:

        on ihan hyödyllisiä tietoja, ja tieto ei vanhene, vaikka kysyinkin eri jutuista, mutta ruusuista kuitenkin.

        Suosittelisin kyllä paljasjuuristen ruusujen maahan/ruukkuun istuttamista keväällä, jotta ne saisivat kesän aikana tarpeeksi potkua tulevaa talvea vasten.
        Ensimmäisen kerran kuulen, että joku istuttaa ruusuja syyskesällä. Se on kyllä ruusun juurtumiselle aivan liian lyhyt aika...

        Keväällä pitää muistaa lisätä maata ruusun tyvelle, ettei varmennuskohta nouse maanpinnan yläpuolella. Talven aikana maa aina painuu sen verran, ja ruusun pitää pysyä tietyssä syvyydessä, jotta se jaksaa kasvaa ja kukkia.


    • ruusuharrastaja

      Leikkaa ruusut alas ja kastele,koska alkavat silmut kuivuvat helposti alkukesän helteisinä päivinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe