Mulla on nyt kuukauden jatkunut satunnainen ylävatsan polttelu (välillä todella kovaa), johon liittyy äkillinen ripulointi ja oksentaminen. Ulostenäytteissä ei hemoglobiinia eikä helikoa. Nämä kohtaukset tulevat muutaman päivän välein, välissä saattaa olla hieman yli viikkokin oireettomuutta. Kohtaus voi tulla ruokailun jälkeen tai sitten mahalaukku saattaa olla aivan tyhjä, en ole oikein löytänyt yhteistä tekijää. En ole koskaan ollut ylipainoinen, mutta laihdutin aika paljon syksyn aikana. Seuraavaksi katsotaan uä:llä josko kyse olisi sappikivistä, mutta mielestäni oireeni eivät oikein viittaa niihin. Lääkärin palpoidessa vatsaa aristin vasenta puolta. Onko kellään vastaavia kokemuksia? Yritän nyt varmuuden vuoksi välttää kofeiinia ja muita mahaa ärsyttäviä aineita, mutta olisi kyllä mukavaa saada selvyys tähän mahdollisimman pian, niin ankeita nuo kohtaukset ovat!
Mahakipu ja oksentelu
Kyllästynyt puhumaan norjaa
2772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kun vielä tutkivat. Vältätkö kofeiinia niin, että juot sitä ilman olevaa kahvia? Minä saatan ja saan joskus juoda kahvia,mutta ilman parkkihappojaja rasvoja.
Coca-cola ja muut uutejuomat voivat olla myös pahoja,samoin energia ja sitrusta sisältävät juomat.
Mutta kunhan saat ensin diagnoosin.
Pian 2kk ilman kahvia ja Zolt-kuuri menossa, alkaa maha rauhoittumaan.
Juodessani kahvia, alkoi oksentelu, sitten jo kun ajattelin kahvia, alkoi pahoinvointi, sitten ei kahvia enää voinut edes juoda. Onse melkoinen myrkky mahalle.
Yleensä tuollaiset vaivat johtuu siitä mitä syömme. Tarkkana pitää olla ja tutkiskella mikä aiheuttaa oireita.
Sitä en vielä ole käsittänyt, miksi kivut tulevat vaikka maha on tyhjä, sitten helpottaa kivut kun jotain syö. Olisko ne mahahermot ?