kansa vihdoin huomaa mitä tarkoittaa kun politiikko tai siihen virkaan pyrkivä sanoo tekevänsä kaikkensa jotta työttymyys poistuisi. Nyt on konkreettinen esimerkki elävästä elämästä siitä mitä se tarkoittaa. Tuorein ja selvin esimerkki on Stora Enso jota veronmaksajat omistavat ja meitä edustavat henkilöt lupaavat poistaa työttömyyden. Yksi henkilö tekee työttömyyden poistamiseksi enemmän kuin 200 valittua yhteensä.
Joko tämä
sinisilmäinen onneton
5222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä tosiaan nyt viimeinkin on kansalaisliikkeen aika. Ikinä täysistunnoissa, siis työpaikalla, ei ole kuin puolet jos sitäkään valituista paikalla. Siis vähennetään, kuten kvartaalitalouskin tekee, tuotannollisista ja taloudellista syistä johtuen 100 kansanedustajaa ja neljännes ministereistä. Ministereiden hommat hoituvat meppien kautta jo nytkin, heille jää vain kumileimasimen rooli. Näkeehän tuon jo julkisten kannanottojen laadukkuudestakin. Esimerkiksi Hyssälä, joka ulkoistaa jo terveysalaakin.
Ps. Mahtaakohan Häkämies uskaltaa tulla käymään enää kotikaupunkiinsa,...muutoin kuin yöllä ja salaa!
nyt olisi aika kansan näyttää "herroille", ministereille ja ns. kansanedustajille, mistä kana kusee.
näytti vuosi sitten vaaleissa tahtonsa, ensi vaaleissa sitten taas.
..tätähän viime vaaleissa kansa halusi...
ei ne demarit ole yhtään parempia. Samanlaisia paskoja kaikki kolme suurta:Kokkomus, Kepu ja SDP. Ei mkitään eroa. Helvetin suurta teatteria koko kansanedustuslaitos. Osat vain vaihtuvat räksyttäjästä selittäjään riippuen siitä sattuuko olemaan oppositiossa vai hallituksessa.