miksi jyviksille tukea tekemättömästä työstä

ja aloittava yrittäjä ei saa tukea vaikka idea elinkeöpoinen ?

Kepulaisetko asialla?

Perustelu jos jyvis haluaa uuden traktorin senkun täyttää lomakkeen ja katso huomenna hänelä traktori käytössä

ennen pidetään ihminen työttömänä kuin annetaan yritystukea investoiteihin jo on perkele kummallista
5366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...faktat kuntoon, enneku lähet tommosia huuteleen.

Äänestä

Maataloustukihan on ymmärtääkseni suunnattu periaatteessa kuluttajien tukemiseen, eli että meille kansalaisille olisi kaupassa tarjolla kunnollisia tuotteita kohtuuhintaan. Eli sinäkin pystyt ostamaan siedettävällä hinnalla hyvää maitoa, lihaa ja muita maataloustuotteita lähikaupastasi juuri maataloustuen vuoksi. Näin se kai menee, onko jollakin parempaa tietoa?

Äänestä
  • ovat tukea elintarvikkeiden hintoihin. Lähes koko läntinen maailma käyttää ko. järjestelmää ja yksittäisen valtion on siitä suorastaan mahdotonta luopua. Vai olisitko valmis maksamaan maitolitrasta yli 4 euroa?

    Äänestä

  • maataloustuet kirjoitti:

    ovat tukea elintarvikkeiden hintoihin. Lähes koko läntinen maailma käyttää ko. järjestelmää ja yksittäisen valtion on siitä suorastaan mahdotonta luopua. Vai olisitko valmis maksamaan maitolitrasta yli 4 euroa?

    Kannattaisi varmasti asian aloittajan ensin tutkiskella asiaa tarkemmin, mistä aikoo kirjoittaa. Ettei tule hölmöjä kirjoiteltuja. Maataloustuilla ei ole mitään tekemistä traktorin oston kanssa! Asiasta löydät tietoa enemmän esim. Maa- ja metsätalousministeriön nettisivuilta. Lue sieltä.

    Ne, jotka aina noita vijelijöiden saamia "sika suuria tukia" jaksavat jankuttaa ja "kadehtia", niin heidän kannattaisi ehdottomasti ostaa maatila. Siellä he sitten voisivat makoilla tuvan penkillä ja odotella, kun suuret maataloustuet ropsahtavat tilille. Ja välillä voisikin poiketa Mersu-kauppaan ostoksia tekemään. Mikä oli siis tämän vuodatukseni opetus: mitä sitä suotta viljelijöitä kadehtimaan vaan itse siihen "helppoon" hommaan ryhtymään ja muiden muun väestön "siivellä elelemään".

    Äänestä

Aloittava yrittäjä SAA tukea ts. starttirahaa MIKÄLI YRITYSIDEA katsotaan järkeväksi. Mutta toisinaan yrittäjyyttä suunnittelevat kuvittelevat oman ideansa olevan jotakin suurta ja mahtavaa, vaikka todellisuudessa liikeidealla ei olisi mitään mahdollisuutta elättää yrittäjäänsä. Eli neuvonkin sinua kadehtimisen sijasta kääntymään työvoimatoimistosi tai uusyrityskeskuksen puoleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


drftgyhujiopå kirjoitti:

ja aloittava yrittäjä ei saa tukea vaikka idea elinkeöpoinen ?

Kepulaisetko asialla?

Perustelu jos jyvis haluaa uuden traktorin senkun täyttää lomakkeen ja katso huomenna hänelä traktori käytössä

ennen pidetään ihminen työttömänä kuin annetaan yritystukea investoiteihin jo on perkele kummallista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu