AAAHHHH! Pääsin teistä eroon! LUOJALLE SUURI KIITOS!!!
Ei enää tuota kymenlaaksolaista pikkumaisuutta, vittumaisuuta, ylimielisyyttä (syystä mistä...??) ja mielisairautta!
Ei enää tuota kymenlaaksolaista pikkumaisuutta, vittumaisuuta, ylimielisyyttä (syystä mistä...??) ja mielisairautta!
Vastaukset 4
Vanhimmat
usovaineeeeeeeeeeen hahahaha uskovainen
Taidat olla aika pöljä kun et satiiria ymmärrä...??
Ainiin...mahdatko edes ymmärtää, mitä sana "satiiri" tarkoittaa...?
muutin. t. aloittaja
Loistavaa että pääsit eroon Kymenlaaksolaisesta kateudesta. On varmaan sitten mukava tutustua vaihteeksi savolaiseen kateuteen.
Se on nimittäin meidän itä-suomalaisten helmasynti. Kyttääminen on kyllä erilaista sisemmässä Suomessa. Sisä-Savossa tuijotetaan suoraan ja saatetaan kysyä suoraan tyyliin: "Ootko sinä vähän tyhmä". Tietysti tuo on vähän rehellisempää kuin seläntakana jauhaminen, mikä taas on Kymenlaaksolaista.
Itse olen asunut eri suunnissa Suomea (Pohjois-Pohjanmaa puuttuu) ja ihmiset ovat oikasti erilaisia eripuolella. Tietysti samat helmasynnit on kaikkialla jauhamassa, mutta hiukan eri painotuksilla.
Niin muuten käy kateeksi kun pääsit Savoon!