Innokas oppilas

Hei, eikö joku jo ajokortin omaava ja paljon ajellut voisi laittaa tähän perusvinkkejä autonajamisestä, kytkimen käytöstä, missä tilanteessa ja miten kytkintä käytetään, vaihteiden vaihtamisesta ja peruuttamisesta ja vaikka vilkun käytöstä. En oikein löydä mistään opusta, jossa käsiteltäisiin ajamista. Ajotunnit jännittää tosi paljon. Toivoisin asiallisia vastauksia.
3729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä ne opettaa siellä autokoulussa.Vilkku ei haittaa jos näyttää liian pitkään.
Kytkintä käytettään kun lähetään liikkelle:
1.painat kytkimen alas
2.Käynnistät auton niin et kytkin on alhaalla.
3.painat kaasua ja tuo hitaasti kytkimen ylös, joilloin auto lähteen liikkeele.
vaihteiden vaihdot:
1.painat kytkimen alas älä käytä kaasua
2.vaihdat vaihteen suuremmalle ja kytkin ylös.
3.painat kaasua.
peruuttaminen on vaikeaaa selittää mut opit sen kyllä.Kääntelet vain päätäsi.
Autokoulun kirjassa on ajamisesta lisää.

Äänestä

Moi! On yleinen harhaluulo ja jopa häpeilyn aihe, jos ei ole yhtään kokemusta ajamisesta ennen autokoulua. Siihen ei ole mitään syytä. Autokouluun ei ole mitään muita pääsyvaatimuksia kuin vaadittava ikä. Ihan oikeasti siellä opetetaan kaikki alusta lähtien ja sinäkin opit varmasti. Toki se saattaa jännittää aluksi, mutta sekään ei haittaa, niin on useimmilla muillakin. Ei muuta kuin reippaana ekalle ajotunnille vaan, siellä ei olla liikenteen seassa, vaan rauhallisella alueella harjoittelemassa.

Äänestä

Tämähän kuulostaa ihan minulta :D Itseänikin jännitti ajotunnit todella paljon, kun en ollut ennen niitä ajanut ikinä. Ja toivoin että kaikelle, etenkin kytkimen käytölle, löytyisi tarkat ohjeet jostain...(En edes tiennyt mikä polkimista on kytkin, kaasu tai jarru..)

Mutta älä huoli, kyllä siellä autokoulussa oikeasti oppii! Ja vieressä on opettaja joka neuvoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajotunnit edessä kirjoitti:

Hei, eikö joku jo ajokortin omaava ja paljon ajellut voisi laittaa tähän perusvinkkejä autonajamisestä, kytkimen käytöstä, missä tilanteessa ja miten kytkintä käytetään, vaihteiden vaihtamisesta ja peruuttamisesta ja vaikka vilkun käytöstä. En oikein löydä mistään opusta, jossa käsiteltäisiin ajamista. Ajotunnit jännittää tosi paljon. Toivoisin asiallisia vastauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu