eettistä lihaa?

jJjJjJjJ

Mistä Suomesta on mahdollista ostaa eettisesti tuotettua lihaa, vai onko sellaista käsitettä edes olemassakaan? Lihaa, jossa tietää, ettei eläin ole kärsinyt jne? Luomulihahan ei sitä takaa. MIkä takaa!!!??? Kertokaa aiheesta enemmän tietävät.

Uskon, ettei tälläistä mahdollisuutta taida tässä maailmassa ollakaan, mutta olisin enemmän kuin kiinnostunut kuulemaan mahdollisuuksista, mikäli niitä on?

Kiitos!

6

479

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eetikko

      Ainakin broileri on aika ettistä lihaa. Ei ole kasvatettu missään häkeissä eikä karsinoissa, linnut saavat vapaasti juoksennella ympäri hallia. Eläintauti- hygienia- ja kuljetusasiat maaiman huippuluokkaa.

      Toki tältä palstalta varmaan löytyy vihannesaivoja jotka on tästäkin eri mieltä...

      • Kyllä tuli nälkä syödessä katsoessani MOT-ohjelmaa, kun itse jouduin tyytymään kasvispataan, maukkaan broilerinkoiven sijasta.

        Saivat melkoista kyytiä kananpojat ensipäivänään!


    • näin meillä.

      Suomen lainsäädäntö perustuu yleiseen moraaliin ja etiikkaan ja säätelee lihantuotantoa, joten voit aivan turvallisin mielin valita sen paketin kaupan hyllyltä mikä vaan miellyttää.

      jos ei miellytä niin kasvatappa itse se lehmä tai porsas.

    • Blondikaattori

      Sanoisin, että poro on aika eettistä, kun ne saavat liikkua vapaana metsässä. Toisaalta EU:n uusien hygieniasääntöjen vuoksi porojen teuraskuljetusmatkat ovat pidentyneet tuskallisiksi asti. Myös harrastajien pyydystämä riista ja villikala ovat varteenotettavia vaihtoehtoja. Lampaatkin pääsevät usein laitumelle, mutta en tiedä tarkemmin niiden tuottamisesta. Suosittelisin välttämään sikaa ja broileria, koska niiden tuottaminen on mielestäni kyseenalaista. Sika on koiraa älykkäämpi, siisti eläin, joka kaipaa virikkeitä. Niille, jotka haluavat minipossun lemmikiksi, varoitellaan miten vaativa se eläin on, mutta silti tuotantosikoja kohdellaan kuin lihakoneita. Broilerit eivät oikeastaan saa lepoa halleissa, koska valoja pidetään päällä yötä päivää ja lajitovereita on niin paljon, ettei siellä ole koskaan hiljaista.

      • asiasta tietävä

        Kyllä sitten 100% varmasti broilereilla on vuorokaudessa myös pimeä jakso jolloin koko lauma nukkuu.


      • Blondikaattori
        asiasta tietävä kirjoitti:

        Kyllä sitten 100% varmasti broilereilla on vuorokaudessa myös pimeä jakso jolloin koko lauma nukkuu.

        Okei, on niillä pimeä jakso mutta se on aika lyhyt, muutaman tunnin tai joidenkin tietojen mukaan vain yksi tunti. Lisäksi 25 000 broileria ei enää voi mielestäni sanoa enää "laumaksi". En tiedä miten paljon broileri tarvitsee unta, onkohan siitä tehty tutkimuksiakaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2872
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      28
      2683
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      44
      2346
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1921
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      40
      1833
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      57
      1669
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1553
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      33
      1447
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1373
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1231
    Aihe