eettistä lihaa?

jJjJjJjJ

Mistä Suomesta on mahdollista ostaa eettisesti tuotettua lihaa, vai onko sellaista käsitettä edes olemassakaan? Lihaa, jossa tietää, ettei eläin ole kärsinyt jne? Luomulihahan ei sitä takaa. MIkä takaa!!!??? Kertokaa aiheesta enemmän tietävät.

Uskon, ettei tälläistä mahdollisuutta taida tässä maailmassa ollakaan, mutta olisin enemmän kuin kiinnostunut kuulemaan mahdollisuuksista, mikäli niitä on?

Kiitos!

6

469

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eetikko

      Ainakin broileri on aika ettistä lihaa. Ei ole kasvatettu missään häkeissä eikä karsinoissa, linnut saavat vapaasti juoksennella ympäri hallia. Eläintauti- hygienia- ja kuljetusasiat maaiman huippuluokkaa.

      Toki tältä palstalta varmaan löytyy vihannesaivoja jotka on tästäkin eri mieltä...

      • Kyllä tuli nälkä syödessä katsoessani MOT-ohjelmaa, kun itse jouduin tyytymään kasvispataan, maukkaan broilerinkoiven sijasta.

        Saivat melkoista kyytiä kananpojat ensipäivänään!


    • näin meillä.

      Suomen lainsäädäntö perustuu yleiseen moraaliin ja etiikkaan ja säätelee lihantuotantoa, joten voit aivan turvallisin mielin valita sen paketin kaupan hyllyltä mikä vaan miellyttää.

      jos ei miellytä niin kasvatappa itse se lehmä tai porsas.

    • Blondikaattori

      Sanoisin, että poro on aika eettistä, kun ne saavat liikkua vapaana metsässä. Toisaalta EU:n uusien hygieniasääntöjen vuoksi porojen teuraskuljetusmatkat ovat pidentyneet tuskallisiksi asti. Myös harrastajien pyydystämä riista ja villikala ovat varteenotettavia vaihtoehtoja. Lampaatkin pääsevät usein laitumelle, mutta en tiedä tarkemmin niiden tuottamisesta. Suosittelisin välttämään sikaa ja broileria, koska niiden tuottaminen on mielestäni kyseenalaista. Sika on koiraa älykkäämpi, siisti eläin, joka kaipaa virikkeitä. Niille, jotka haluavat minipossun lemmikiksi, varoitellaan miten vaativa se eläin on, mutta silti tuotantosikoja kohdellaan kuin lihakoneita. Broilerit eivät oikeastaan saa lepoa halleissa, koska valoja pidetään päällä yötä päivää ja lajitovereita on niin paljon, ettei siellä ole koskaan hiljaista.

      • asiasta tietävä

        Kyllä sitten 100% varmasti broilereilla on vuorokaudessa myös pimeä jakso jolloin koko lauma nukkuu.


      • Blondikaattori
        asiasta tietävä kirjoitti:

        Kyllä sitten 100% varmasti broilereilla on vuorokaudessa myös pimeä jakso jolloin koko lauma nukkuu.

        Okei, on niillä pimeä jakso mutta se on aika lyhyt, muutaman tunnin tai joidenkin tietojen mukaan vain yksi tunti. Lisäksi 25 000 broileria ei enää voi mielestäni sanoa enää "laumaksi". En tiedä miten paljon broileri tarvitsee unta, onkohan siitä tehty tutkimuksiakaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5151
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3632
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3200
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2509
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    10. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      88
      2245
    Aihe