saa, kun osaa pyytää.EU on heti valmis tulemaan hätiin Saksassa Nokian töppäilyn takia. Meidän ministerit nukkuvat ruususen unta Stoaenso-irtisanomisissa. Ei ole homma hanskassa? Pitäisiköhän vaihtaa hallitusta?
EU ja Storaenso
apua
5215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vanhanen sanoo, että Suomi ei ole mennyt purnaamaan EU:iin. Miten se pitäisi ymmärtää?
Olemmeko menneet sinne nyökyttelemään ja myötäilemään isompien päätöksiä. Tuo on kyllä niin lepsua puhetta, että ei ole ihme, että Suomi on saanut siipeensä viime aikoina jo useaan otteeseen EU:ssa. Vanhanen on opportunisti.
Hän anntaa asioiden valua sormien lävitse kuin hiekka.
Stora Enso on erittäin hyvä esimerkki tästä.
Hän ei halua puolustaa tehtaita Suomessa, ei hoida aluepolitiikkaa, ei ota edes oikein kantaa!
Suomalaiset eivät voi luottaa tällaiseen asioiden hoitoon.
Saksa saa EU:lta apua Nokian sulkiessa tehtaansa siellä,mutta Suomi on niin saamaton ettei pyydä muuta apua kuin vuotuisen ruoka-avun ruokajonoihin jaettavaksi.Tässä on suuri ero miten eri maiden päättäjät suhtautuvat ongelmiin niiden tullessa esiin.Meillä päättäjät vähättelevät tehtaiden sulkemisia toisin kuin Saksassa.Saksassa ei tulisi kuuloonkaan ohittaa tälläinen asia olankohautuksella ja toistolla olla puuttumatta pörssiyhtiön asioihin.Lisäksi nykyinen oppositio on toiminut saman kaavan mukaan kuin nykyinen hallitus,mikä on osoitus yhteisesti hyväksytystä linjasta kansalaisia kohtaan.
tapausta eivät ole identtisiä siinä mielessä, että Saksan valtio ei ole osakkaana Nokiassa. Suomen valtio taasen on suurosakas Stora Ensossa.
En usko, että EU:ssa katsottaisiin suopeasti sitä, jos Suomi menee pyytämään EU:lta rahallista tukea yhtiölle (yhtiön työntekijöille), jossa on itse osakkaana ja voi vaikuttaa asioihin, mikäli haluaa. Eikä EU ole Suomelle apuaan edes tarjonnutkaan, koska tietävät tämän. Ajattelevat varmasti, että omapahan on asianne. Irtisanottavien määrä suhteutettuna väkilukuun on Suomessa suurempi kuin Saksassa.
Ei työttömäksi jääviä pidä kohdella eri tavalla. Mielestäni stora-enson työntekijät jäädessään työttömiksi ovat samalla viivalla, kuin muutkin työttömät ja työttömiksi jäävät.
Työkkäriin vaan ja työtä hakemaan. Niin tässä on muidenkin pitänyt tehdä. Jos ei tulot riitä, niin sossun luukulta hakemaan toimeentulotukea.
Niin se vaan tämä nyky-yhteiskunta pelaa.
Kotiin ei tosin pidä jäädä makaamaan. Kyllä työtä tekevälle löytyy.
Kyllä jämpti on niin !
Mutta saksalaisille olet valmis antamaan rahaa EU:n kautta. Olet todella "jämpti".