Sälekaihdin kokemuksia Tampereelta

Mielenkiinnolla kyselen kokemuksia Tampereen alueen sälekaihdinpalveluista. Hinta-laatusuhde aina kiinnostaa. Tulevatko kaikki itse mittaamaan,voiko hintoja kuitenkin kysellä vain mittojen mukaan? Miten lasketaan kun puhutaan neliöhinnoista...?
2535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koon mukaanhan se hinta määräytyy.

Hinnoissa ei hirveästi ole viilailemista, koska ala on ihan tupelle kilpailtu.

Jos haluat halvat käy marketista ostamassa kiinalaiset "päreet" ja asenna itse.
Mittatarkkuus ei ole silloin ihan niitä keskeisimpiä asioita.
Ne asennetaan sitten huoneen puolelle - ei sinne väliin.

Jos taas haluat kunnolliset ja väliin asennettuna niin käy kaihdinliikkeessä.
Saat mittatyönä tehdyt kaihtimet.
Maksavat kyllä enemmän, mutta tiedätpähän sitten kenelle valittaa jos ei toimi kunnolla.
Liikkeillä on yleensä asentajat, mutta ei se niiden ripustus niin kovin mutkikasta ole.
Työkalujahan se vaatii.

Kaihtimia on sitten monenlaisia!
Säle, kierre, lamelli, paneli, laskos... ja vaikkahan mitä.
Näistäkin löytyy sitten eri malleja...

Äänestä
  • Itse asiassa ja ainakin omien kokemusten perusteella väittäisin, että ne mittatilauskaihtimet voi olla jopa halvemmat kuin rautakaupan vakiomittaiset.

    Hinnoittelu menee yleensä neliöiden mukaan, kuitenkin niin, että ne alle neliön ikkunat maksaa sen yhden neliön verran, eli verhon minimihinta on sama kuin 1 m2 hinta.

    Eikä niitä ainakaan normaalitapauksissa tarvitse tarvitse käydä paikan päällä mittaamassa, heille riittää kun kertoo lasiaukkojen tarkat mitat. Ja ne nyt osannee ottaa kuka vaan, jolla mitta pysyy käsissä.

    Asennus käy ammattilaiselta käden käänteessä ja nuo asennushinnatkaan ei ole mitään hirveitä. Ei ainakaan pari vuotta sitten kun 12 verhoa asennutin. Oliskohan ollut 75 euron luokkaa, eli 6,25 €/kappale. Tuohon hintaan en viitsinyt itse alkaa väsäämään..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaihtimet hukassa kirjoitti:

Mielenkiinnolla kyselen kokemuksia Tampereen alueen sälekaihdinpalveluista. Hinta-laatusuhde aina kiinnostaa. Tulevatko kaikki itse mittaamaan,voiko hintoja kuitenkin kysellä vain mittojen mukaan? Miten lasketaan kun puhutaan neliöhinnoista...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu