Langaton ei löydä verkkoa

Nettiyhteys auki, modeemissa palaa adsl-valo. Kone ei löydä omaa verkkoyhteyttä. Kaikki muut talon langattomat löytää. Kun kokeilee modeemin toimivuutta ping-komennolla, ilmoittaa että kohdeisäntään ei saada yhteyttä.
Ja elisan tekniseen tukeen ei pääse läpi erkkikään..
2436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Elisan heiniä on asia modeemille asti? Sitten alkaa asiakkaan vastuu? Etenkin jos muut langattomat löytävät modeemin.

Sähköt käyny poikki ja nollannu modeemin? Yleensä perusasetus on, ettei wlan ole päällä....

Äänestä
  • Siis kone löytää muut langattomat verkot paitsi omaansa.. ja kompana vielä se, että ethernet-kaapelia ei voi käyttää modeemin asetuksiin, koska ukkonen pamautti sököksi portin.
    Kerran olen jo aikaisemmin onnistunut saamaan netin toimimaan kikkailemalla, mutta nyt operaattorin vaihdon jälkeen en.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verkoton kirjoitti:

Nettiyhteys auki, modeemissa palaa adsl-valo. Kone ei löydä omaa verkkoyhteyttä. Kaikki muut talon langattomat löytää. Kun kokeilee modeemin toimivuutta ping-komennolla, ilmoittaa että kohdeisäntään ei saada yhteyttä.
Ja elisan tekniseen tukeen ei pääse läpi erkkikään..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu