Osa täällä on tyytyväisiä Skodan ulkonäköön, ominaisuuksiin, suorituskykyyn jne.
Toki löytyy myös Skodisteja, jotka eivät kaikiltaosin ole täysin tyytyväisiä.
Kertokaa Skodan omistajat: Mikä pännii (jos pännii) onko eteen tullut ikäviä/jopa hävettäviä tilanteita, Siis kokemuksia, ei turhaa lässytystä, eikä panettelua.
Sana on vapaa olkaapa hyvä!
Toki löytyy myös Skodisteja, jotka eivät kaikiltaosin ole täysin tyytyväisiä.
Kertokaa Skodan omistajat: Mikä pännii (jos pännii) onko eteen tullut ikäviä/jopa hävettäviä tilanteita, Siis kokemuksia, ei turhaa lässytystä, eikä panettelua.
Sana on vapaa olkaapa hyvä!
Vastaukset 62
Vanhimmat
Mä häpeen sun puolesta.
tulee kaverini vuoro kyydätä töihin (kimppakyyti) saa hän kuulla jos jonkinlaista kommenttia autostaan muilta kyytiläisiltä, itse en moiseen alennu ja joskus vähän harmittaa ja jopa säälittääkin, koska usein naljailut ja huomautukset pitävät täysin paikkansa.
Mut kulkee kumminkin ja se kai lienee pää asia.
...niiden puolesta jotka eivät tajua, että skudaa on ihan riittävän hyvä auto. Eihän se täydellinen ole, mutta ennemmin sillä ajelee kun esim. Ooppelilla, Sitikalla, Rellulla, Fiiulla, yms.
Vaihdettuani Skodan vaimoni ei ole enää läheskään yhtä innokas autoilija, kuin ennen.
Kyytiin hän kyllä lähtee, eikä valita, mutta jos jossakin kyläillessämme joku tuttava esim. alkaa arvostella autoamme, yhtyy hän arvostelemaan sitä myös ja aina on palaute negatiivista.
Tyttäremme ei ole ajanut autollamme kertaakaan, nimittelee sitä ammeeksi, josta tarttuu vaatteisiin kummallinen haju.
Itse olen tyytyväinen autooni, joskin seuraava automme ei varmaankaan ole Skoda.
Mul on Felicia Pickup. Se on täydellinen. Mikään ei pänni!!!
Ei nykyistä Skodaa tarvitse hävetä, miksi ihmeessä pitäisi? 3-vuotta olen ajanut Octavia
Elegansilla FSI 05 ja olen ollut todella tyytyväinen.
Valistunut autonhankkija kyllä tietää, että kyseessä on kunnon auto, hieno ulkonäkö, mahtavat tilat ihmisille ja tavaroille, pieniruokainen, täydellinen varustetaso ja työnlaatu ensiluokkaista.
Ei se laatu eroa muista konsernin tuotteista, ainakaan huonompaan suuntaan. Skodaa on tietysti
monen ikäistä ja mallista, niinkuin muitakin merkkejä maailmassa ja eri ihmisillä on erillaiset syynsä valita niistä omansa.
Olen tyytyväinen merkkiin, saatte nähdä, että Skodasta tulee vielä arvokas merkki, jos pitävät laadun ja miksi eivät pitäisi. Pienestä se läksi
Audikin, sellainen IFA:n näköinen DKV.
Eniten nyppii se, että autoa kutsutaan melkein Volkkariksi. Tähän sisältyy kaikki se halveksinta, mitä VAG ryhmän pahnan pohjimmaiseen voi vain kuulua. Toinen samaan kastiin kuuluva sanonta on Pirkka-volkkari.
***tu että nyppii.
statusarvoa, tärkeintä on että pääsee pisteestä a pisteeseen b mahdollisimman edullisesti ja turvallisesti. Sillon auton merkki on Sokota! Kun ostin Ocun niin vaimo oli vähän ihmeissään, kun ennen oli Vokkelo. Nyt vaimokin sanoo että hyvä on tämä Skooda!
...nimitys ei kyllä minua ärsytä yhtään, käytän sitä itsekin, ilman halveksuntaa.
Itse asiassa se on minusta jopa harvinaisen osuva. Pirkka-tuotteet eivät oikeasti ole yhtään sen huonompia kuin ns. "merkkituotteetkaan", mutta niihin ei vaan iskosteta mitään sen kummempia laatumielikuvia. Useissa vertailutesteissä kaupan omat tuotteet, niinkuin Pirkat, Rainbowt ja vastaavat ovat pärjänneet oikein hyvin, usein jopa paremmin kuin ns. "merkkituotteet".
Mutta joillekuille sillä mielikuvalla on väliä, ja siksi ostetaan esimerkiksi Brunon kahvisuodattimia kuin Pirkkan (molemmissa sama valmistaja).
Minusta asetelma on hyvin samankaltainen Skodan ja VW:n välillä kuin Pirkan ja jonkun merkkituotteen. Tuote on aika lailla sama, mutta toisesta vaan lyödään enemmän rumpua.
Kun koko saamarin automaailma on yhtä brändäämistä on oikeastaan ihan virkistävää kun jotain autoa ei yritetä myydä jonain lifestyle-valintana.
Tuolloin pattitilanteita syntyi etenkin viikonloppuisin, kun lasten kesken oli riitaa, kumpiko saa auton alleen perjantai-illaksi.
Vaihdettuani Skodaan ei mitään vastaavanlaisia kiistoja ole ollut...auto seisoo pihalla.
Työpaikallakin huulenheitto on jo ratkaisevasti vähentynyt, ehkä siksi, etten ole reagoinut siihen millään tavalla.
Ansaitsemansa arvostuksen Skoda saa muutaman vuoden kuluttua, kunhan sen itäauton maine unohtuu lopullisesti.
riittää aikaa koko ilta käydä kirjoittelemassa näitä värssyjään? Eikö löydy ystäviä, joiden kanssa voisi puuhastella?
kun hankimme Skodan, tuli kinaa kuka saa ajaa. Tosin ajokortitkin olivat alle vuoden ikäisiä. Että näin se menee, halu hiipuu...
Kovasti.
Muistelen vielä kaiholla niitä aikoja, kun oli sijoittanut autoon n. 15000 euroa ja siitä oli pääosin iloa.
Nyt n. 1 v. sitten sijoitin autoon lähes tuplasti enemmän ja alko tuleen jatkuvaa vittuilua lähes joka taholta.
Eniten kirpaisi, kun kohta hankinnan jälkeen 3 vuotias Juuso poikamme tuli tarhasta ja kysyi: Isi "mikä on kommunisti?" siihen päälle suunsoitot työpaikalla ym.
Mikäkö seuraava auto??? Sitä en tiedä, mutta siitä olen aivan varma, Skoda se ei ainakaan ole!!!
Mielenkiintoista. En sijoittanut käytettyyn Skodaan edes 12 tonnia muutama vuosi sitten, nyt auto lähestyy 10 vuoden ikää. Voin vain todeta, että näin edulliseksi tulevaa ja huoletonta autoa ei mulla ole ikinä ollut. Nyt vois alkaa harkita vaihtoa uuteen ja syksyllä esiteltävä uusi Superb on kova ehdokas. Saa mun puolesta maksaa nyt vaikka 40 tonnia, tuo nykyisen Ocun omistaminen on ollut kuin rahaa pankkiin laittaisi...
No en todellakaan häpeä. Olen ylpeä autostani. Miksi ihmeessä pitäisi muka hävetä???
Jos ajaisin vanhalla takatuupparisokolootalla, voisi olla eri juttu. Mutta uudet Skodathan ovat mitä parhaimpia autoja.
Ja mitä tulee tyytyväisyyteen tai tyytymättömyyteen, kumpaakin löytyy jokaikisen automallin omistajista. Siinä(kään) suhteessa Skoda ei ole poikkeus.
Oikeasti ei ole sattunut mitään tilanteita.
Vain kerran ei ole kyyti kelvannut ja eräältä toiselta kuulin että hän ei kehtaisi Skodaa itse ostaa. Nokkiini en ottanut kummastakaan.
Ensimmäinen mainituista ajaa T5-Volvolla ja toinen käytetyllä vanhalla Corsalla, joten onpahan siinäkin ääripäät.
Sen sijaan kymmenille muille ihmisille Fabian kyyti on kelvannut.
Olen muuten edelleen sitä mieltä että tuo ykkösfabia niin Combina kuin HB:nakin on omassa luokassaan oikein mainion näköinen. Punto on hieno eestä, takaa ruma, moni muu pikkuauto on joko ruma (Yaris, Micra) tai tylsä (Corsa, Clio). Kakkosversiosta en sitten niin hirveästi pidäkään, mutta se kait on tulevaiswuus... :-/
vaimo ja lapset häpeävät. No vaimolla on oma auto jolla se ajaa mutta minun autoni on enemmän aikaa vapaana ja tytär saa syksyllä kortin eikä suostu ajamaan Skodalla joten vaihtoon menee.
Vastataan nyt lapsen kysymykseen, tällä kertaa.
asenteet selvästi havaittavissa.
Aloitan vaikka tästä. Olemme jo yli 2 vuoden ajan naapurimme kanssa kuljettaneet lapsiamme seurakunnan päiväkerhossa vuoroviikoin. Kaikki meni ok. kunnes vaihdoimme automme skodaan.
Välittömästi auton vaihdon jälkeen naapuri ilmoitti kuljettavansa tästälähtien lastaan itse päiväkerhossa. Kysyessäni syytä äkilliseen muutokseen, hän kertoi, ettei halua, että hänen lastaan aletaan kiusata ja nimitellä sen vuoksi, että häntä kuljetetaan skodalla.
Autoni on paikoitettuna ns. yleisellä parkkipaikalla, koska asumme kerrostalossa.
Aina kun autonkyljessä on vähänkin pölyä, loskaa, tai mitä tahansa töhnää, jossa näkyy kirjoitus, ilmestyy sen kylkeen mitä irvokkaimpia kuvia ja tekstiä.
Yleisimpiä ovat: Vittupää, kommari, homo, hintti, kusipää jne samaa selkeää listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkään.
En pysty ihan heti vaihtamaan autoa, koska yksinhuoltajan talous on muutenkin ihan tarpeeksi kireällä, mutta kun se päivä koittaa arvatkaapa vaihtuuko automerkki?
viittiikin kirjoittaa. Ei sulla parempaa tekemistä ole kuin miettiä tällaisia sepustuksia?
perusteella sanoisin, ettei automerkki vaihdu.
Voin hyvinkin uskoa hänen tarinansa, nimittäin omat kokemukseni olivat hyvin pitkälle samansuuntaisia. En voi kertakaikkiaan ymmärtää miten joillakin voi olla noin negatiivinen asenne jotakin automerkkiä kohtaan.
Sulla on tietysti rekisterinumerossa luku 666. Kunnon uskovaiset ei halua riskeerata lastensa taivaspaikkaa.
70-80 luvuilla sanottiin: Jos ajaa Ladalla, ei vielä välttämättä ole kommunisti, mutta mikäli ajaa Mossella, on sitä varmasti.
Nykyään, kun Mossea ei ole enää pitkään aikaan ollut tarjolla, on tuokin sanonta hiukan muuttunut. Jos ajaa Skodalla ei vielä välttämättä ole kommunisti, mutta jos ajaa Ladalla, on sitä varmasti.
Itse en omista autoa, mutta lainailen isäni Skodaa tuon tuostakin. Hyvin usein saan vastata kavereitteni tiedusteluihin vanhempieni poliittisesta suuntauksesta ja samaan hengenvetoon joskus jopa kysytään, olenko minä kommari.
että et tiedä vanhempiesi poliittista suuntausta, mutta itse luokittelet itsesi sosiaalivallankumoukselliseksi.
hemmetisti kommareita (tai niiksi epäiltyjä) sitten suomesta löytyy, puhumattakaan keski-euroopasta... jos skodalla ajavat sellaisiksi leimataan.. heheheh
kyllä on lapsellista menoa tällä palstalla, taitaa olla kaikkein säälittävin taso mitä missään autopalstalla... helppo on huudella nimettömänä kaikkea tuubaa
automerkit olevan kuin puolueen jäsenkirja, joillekin!
Me ollaan kommareita kaikki, kun oikein silmiin katsotaan, me ollaan kommareita elämän, ihan jokainen...
Miksei minulta ikiniä kysy, vaikka 1,5v olen jo uudella Octavialla ajellut? Tylsää...
Viimeksi annoin ääneni Kokoomukselle, mutta kun se Kattaisen poika ei oikein osaa hoitaa näitä asioita, niin täytyy siirtyä piirun verran vasemmalle.
Hupipalsta verraton tämä
Suoli24 on
pannarit täällä kovasti sohlaa
ilman mitään totuuden pohjaa
Naurettava esitys
on tämä harhakäsitys,
et joku voisi kootan ostaa
täten itsellensä kostaa,
tietäähän sen kaikki että
lattialle tulee vettä,
lujassa on käyntiin saada
usein mottiin öljyy kaada,
taakkanas on suuri risti
tuu jo järkiis kommunisti,
paina tämä neuvo kaaliin
vie vaan koota romupaaliin.
värssy. Asiasisältö nyt oli täyttä paskaa, mutta sitten tämä: "lujassa on käyntiin saada" - Pöh, ei kelpaa kyllä mihinkään, yritä paremmin, yritä lujemmin. Kyllä sieltä turvonneista aivoista ehkä jotain parempaakin löytyy.
yli neljä vuosikymmentä samalla eri automerkillä ja vaihdoin Skodaan. Miksi sitä häpeäisin, eikä kaduta!
Olen erittäin tyytyväinen ja en häpeä Skodaani.
Eli Skoda Superb 1.8T Comfort Business vm. 05,
uutena maksoi reilu 30 000€.
Erittäin hyvä varustelu hintaan nähden mm. aut. ilmastointi, Bi-ksenon-ajovalot, takanakin penkinlämmittimet, turbo... paljon kaikkea muuta hyvää, hinta/laatusuhde erittäin hyvä.
Ja voittihan Skoda Superb, Mercedes-benzin E sarjalaisen Autobildin testissä. Se kertoo jo erittäin paljon Skodasta eli Skodaa voisi kutsua laatuautoksi.
Ainiin kävin katsastuttamassa Superbin, ei mitään huomautettavaa ja sitten kysyin katsastusmieheltä Skodasta yleensä niin hän sanoi näin: Skodat rupeavat nykyään olemaan LAADUKKAAMPIA kuin Audit ja Volkswagenit.
Typerykseksi, kommunistiksi, tai muuten vaan vähän kummalliseksi hyypiöksi ja siitä saattaa olla jopa suoranaista haittaa normaalissa elämässä.
Siitä on reilut 2 vuota, kun työpaikallani oli suunnitteluinsinöörin paikka avoinna. Varteenotettavia hakijoita oli loppusuoralla enää kaksi. Olin mukana palaverissa, jossa päätettiin kumpiko heistä palkattaisiin ja vaakakuppi kallistui tietysti heistä toisen hyväksi. Se toinen kaveri tuli hylätyksi sen vuoksi, ettei haluttu suunnittelutiimiin "ikävyyksiä" ja hän olisi saattanut aiheuttaa niitä, koska tuli työpaikkahaastatteluun Skodalla ja oli mitä ilmeisimmin kommari.
kuunnella, lälä lälläti lääläti lää
Hieno juttu.
Meidän työpaikalla insinöörien yleisin työsuhde auto on Skoda Octavia; niin minunkin.
Hieman alkaa epäilyttää semmoinen jolla jokin muu merkki...
On kuultu ennenkin.
viimekessänä ja vaikka itse en oo mikään hienostelija enkä kuulu parempiin ihmisiin niin porukka joka siellä oli kuului pääosin ns. isokenkäsiin. Jo muutamia päiviä ennen häitä emäntä teki selväksi ettei sinne mennä ainakaan omalla autolla koska saisi hävetä silmät päästään mennään taksilla tai jalan matkaa ei ollu kun 2 kilometriä.
Taivuin viimein ja tilasimme taksin ja hyvä olikin eihän siellä ollu kun Bemareita mersuja ja volvoja ja yksi maasturi kia. Jälkikäteen kehuinkin muijaani että hyvin tehtiin kun jätettiin kompi kotia.
Minullakin oli enne tuommoinen "Bemareita mersuja". Onneksi pääsin siitä eroon.
Uskokaa jo että SKODALLA MENEE HYVIN ja SKODA ON NYKYÄÄN LAATUMERKKI!!!
Niitä sääliviä, hiukan huvittuneita katseita esim. parkatessasi koslaasi yleisillä paikoilla.
Tarjotessasi kyytiä jollekin tuttavallesi, hän kieltäytyy kohteliaasti, milloin minkäkin tekosyyn varjolla.
Naurunräkätystä, kun joku ihan oikean auton omistaja yllättää sinut parkkipaikalla lisäämästä öljyä kotteroosi, tai kun yrität vaivihkaa kuivata lattialle kertynyttä vettä.
Et varmasti myöskään ole vielä yrittänyt tarjota kiikkulautaasi vaihdossa mihinkään ns. oikeaan autoon? Niinpä...todennäköisesti et.
Käyhän kokeilemassa, niin sinulle pitäisi HUOM! PITÄISI viimein selvitä, miten hyvin Skodalla menee.
TV: Tuon kaiken edellämainitun kokenut
Näitä satuja syntyy jatkuvasti uusia. Joku joka on yhteiskunnasta vieraantunut ja vailla työtä, varmaan näitä aikansa kuluksi sepittelee.
Huumorillahan näihin pitää suhtautua - mutta silti selväjärkisenä ihmettelen, mikä on se sisäinen voima, mikä tällaisia kirjoituksia suoltaa? Tyyppihän ihan itse uskoo tarinoihinsa. Uskooko kukaan muu?
Vaan ihan jokapäiväisestä skodistin elämästä. Skodan omistajana voin allekirjoittaa tuon kaverin kirjoituksen lähes täysin. Useamman kerran olen tämänkin talven aikana joutunut kuivaamaan vettä skodani lattialta ja laitteleen uusia kuivia sanomalehtiä, koska on pidelly vesikeliä, nyt viimepäivinä vettä ei ole tullut, kun on ollut vähän kylmempää. Mitä öljyn lisäykseen tulee pitää sekin paikkansa, sitä saa loruutella säännöllisesti lisää, en edes enää ole viitsinyt laskea kuinka paljon sitä pitää lisätä, kaatelen vaan aina (usein) tarvittaessa.
Eikä ne kamut tosiaankaan kyytiinkään lähde, käydään työkavereiden kanssa porukalla (3-5henk.) ruokatunnilla syömässä, kenen autolla milloinkin, mun skodalla ei tarvi koskaan lähteä, koska eivät kuulema ilkeä ihmistenilmoilla päiväsaikaan nousta siitä ulos ja ovat sanoneet sen suoraan mulle, vieläpä useampaan kertaan. Skoda on itäauto, eise siitä miksikään muutu, vaikka kuinka yritätte puolustella.
ihan miten vaan - että öljyäkin saa lorutella säännöllisesti lisää. Satusedän palkinto numero I tälle sedälle.
Skodalla menee hyvin.
Täällä on jotain kateellisia ihmisiä jotka jauhaa **skaa.
Minkäs teet jos on tehnyt sellasen virheen että ei usko että Skoda on laatuauto ja ostanu sitten jonku riisikipon ja nyt kaduttaa
automerkistä on kysymys. Emäntä oli vain fiksu, eikä halunnut omaa autoa riesaksi. Olisi sitä varmaan pitänyt tulla taksilla pois muutenkin.
Hirvittää ajatellakkin, että pihalla seisoisi joku helvetin reliikki (jäänne muinaisilta ajoilta) ne on nysväkkeiden ja typerysten kulkuneuvoja, mitään autoja ne ei oo.
Herää kysymys? Miksi niitä kuitenkin on liikenteessä jossakin määrin? Vastaushan on helppo. Olihan sitä aikanaan Mosseakin liikenteessä suhteellisen paljon, eikä silläkään tehnyt yhtään mitään.
Autoileva sukupolvi on vaihtunut, isät ovat poissa tieltä ja heidän järkevät jälkeläisensä ovat astuneet tilalle.
Tuskin huomasit millaisen dilemman kirjoitukseesi laitoit. Ensin haukut auton pilalle mutta sitten lopussa tunnustat, että niitä ostetaan paljon, ja asialla ovat järkevät ihmiset. Hyvä poika! Vihdoinkin joku provoilija antaa tunnustusta Skodalle! Järkevät ihmiset ostavat järkeviä autoja. Niin se vaan menee. Koirat haukkuu ja karavaani kulkee.
sitä jotkut asustaa? Kerrottakoon heille, että maailma on paljon muuttunut sitten siitä, kun sinne jouduitte. Esimerkiksi Saksassa myydään Skodaa kovasti, ei DDR:ssä sillä sitä maata ei enää ole, vaan rajat on Saksojen väliltä pois ja Berliinin muurista vain pätkiä jätetty museoksi. Eikä ole enää
Neuvostoliittoakaan, uskokaa pois, tiedättehän se maa tuossa meidän itäpuolella, jota vastaan on sodittukin. Kommunisteja teidän ei tarvitse enää pelätä. Osastonne ulkopuolella sillä pelottelu loppui jo viimevuosituhannen puolella.
Automaailmassakin on tapahtunut kaikenlaista, itäautoja tehdään lännessä ja länsiautoja idässä.
Volkkarikin laittoi tehtaansa Tsekkiin, niin Tsekoslovakiaakaan ei enää ole, ja tekee siellä Skoda merkillä tosihyviä laatuautoja. Muistakaa ottaa lääkkeenne ja levätkää kunnolla, ei se kommunisti siinä Skodassa teitä uhkaa nykyisinkään, joku on vain pelotellut, kyllä se siitä.
Löin taas vetoa, että tähän keskusteluun tulee yli 40 viestiä ja yli 2000 lukukertaa. Voitin sitten potun, mutta tällä kertaa se on vain kossupullo, koska kaverit kaikkosivat viime kerran jälkeen huomattuaan, kuinka potaskaa nämä kirjoittelut täällä ovat. Mutta sisällöstä viis, pääasia että saan vetäa päähäni yksinäni sen kossupullon. Nollattuani ajatukseni saan sitten taas kirjoitella uutta kivaa provoa.
käyt sillä acoholibensalla, sehän on edistystä, pierusi on puhtaampaa ainakin loppuviikolla perjantaina, lauantaina ja sunnuntaina saattaa ollakin pohjaöljyjen vaihtopäivät,ja sitä rataa jatkuu kunnes joudut paalaamoon.
Kuka enemmän, kuka vähemmän, tietysti joukossa on muutamia, joille skoda on pyhä kolminaisuus: koti, uskonto, isänmaa eikä heidän maailmaansa muuta mahdu.
Skeida on kommarikulkine, josta yritetään WV Audi konsernin tuella tehdä väkisin länsiautoa, kuitenkaan siinä onnistumatta.
epäselväksi mikä on WV Audi konserni? ;)
Tosiaan mikä on vw audi konserni ????????????????????????????????????????????????????????????????????
En oo koskaan kuullukkaan?????????????????????
Mielenterveys- tsto. Itsesi vuoksi!
Ikävä kyllä, Skoda pääsi taas tilastoihin.
Toiseksi vähiten vikoja katsastuksessa, jossakin luokassa jopa paras. Onneksi Skoda tehdään niistä kakkoslaadun osista eikä Genuinen Audi-osista, niinhän ;-)
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Dekra-raportti 2008 pikkuautot ja alempi keskiluokka/1135233530021
Missä Pannari?
Kallonkutist.-Tsto.lla käymään
Jep Octavia pärjäsi aivan loistavasti ko. vertailussa. Ei voi kieltää. Hyvä näin! Onhan se Pirkka-Volkkari.
MUTTA, kun Octavialla on ajettu yli 60.000 km hävisi se KOKONAAN 10 parhaan listalta.... buhahahaa.
Octavian vikaisuus rupeaa vasta tällöin näkymään, ja/tai vit*** riittävästi omistajiaan. Eli ei se kestä kunnossa pitkään.
Johtuisiko Pannarin saksankielen taidottomuudesta, että ADAC- vikatilastot kertoo vanhojenkin Octavioiden pärjäävän oikeinkin hyvin?
http://www.adac.de/images/Pannenstatistik2006_tcm8-179730.pdf
Eikös ADAC ja Dekra ole eri lafkoja, joten turha yrittää hämätä ADACin 2006 vanhoilla tiedoilla. Lisäksi tietojen keruutapa lienee erilainen.
Ostakaa 10 metrii kangasta ja vetäkää hame naamalle kaikki merkkien häpeilijät.Tää on näköjään teinipalsta.