En ole itse harrastanut tupakan polttoa koskaan.
mutta kiinnostaa että millä tavalla siihen jää koukkuun, ettei pysty olla polttamatta? mistä se johtuu? alkaako hermostuttaa, vai mitä oireita?
vai onko se pelkästään niin, että haluaa vaan polttaa koska se rentoututtaa, vai rentoututtaako?
tuleeko tupakasta sama olo kuin nuuskasta?
olisiko se helppoa olla polttamatta, mutta aina ajattelee vain että tämä on viimeinen??
Kiitos jos voitte vastata :)
mutta kiinnostaa että millä tavalla siihen jää koukkuun, ettei pysty olla polttamatta? mistä se johtuu? alkaako hermostuttaa, vai mitä oireita?
vai onko se pelkästään niin, että haluaa vaan polttaa koska se rentoututtaa, vai rentoututtaako?
tuleeko tupakasta sama olo kuin nuuskasta?
olisiko se helppoa olla polttamatta, mutta aina ajattelee vain että tämä on viimeinen??
Kiitos jos voitte vastata :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tupakkaan jää sillä tavalla koukkuun, ettei pysty nukkumaan, hikoilee ja tärisee, hermostuttaa eikä tee mieli syödä - jos ei poista fyysisiä vieroitusoireita polttamalla tupakkaa. Tapariippuvuus sitten onkin ikävämpi ja voimakkaampi. Tupakoivan henkilön on vältettävä tupakointitilanteita jottei retkahtraisi taas huumeen pauloihin.
tapariippuvuus oli minulla syy polttaa, vieläkin olisi helppo langeta polttamaan ihmisen kanssa jonka kanssa on käynyt tupakilla usein, mutta varsinaista nikotiiniriippuvuutta mulle ei 2 vuodessa kehittynyt juurikaan
pari kolme päivää lopetuksen jälkeen oli pöhnäinen olo vähän kuin olisi nukkunut tosi vähän, eipä muuta. erehdyin polttamaan oluen kera parit tupakat mutta ei se vaikuttanut mitään ei ole tullut riippuvuusoireita pl se että jos otan ajatuksissani kynän käteen siten niin tekee mieli polttaa, puhtaasti psykologista siis tämäkin.
yksi mikä helpottaa huomattavasti on se että kun lopettaa nin helposti ajattelee ettei enää saa polttaa ja siitä tulee ns kielletty hedelmä, nyt vain ajattelen ettei minun enää tarvitse polttaa ja selviän suht hyvin. tosin tuohon ei tarvitse asenteeseen vaaditaan hyvä syy mikä mulla oli jo osin mennyt terveys.
Tupakointi on vähän samanlainen tapa kuin esim. kynsien pureskelu josta on myös hyvin vaikea päästä eroon. Välillä pureskelu saattaa loppua pariksikin vuodeksi (esim. kun aloittaa seurustelusuhteen) mutta alkaa taas uudelleen.
varovainen siis sopii olla.. ehdottomasti se on eniten tapa ja hyvin piintynyt sellainen ja toisekseen ainakin jotkut tupakoivat henkilöt vieläpä uskovat ettei mikään tunnu enää niin hienolta ilman sitä tupakkaa, etteivät he pysty esim nauttimaan elokuvasta tai ruoasta yhtä täyteläisesti jne.. se pelko on yksi syy jatkaa. sitä helposti unohtaa miten nautti kaikesta ennen kuin poltti ^^
elämässä täyttyi kessuttelulla ihan hienosti.Nyt on opeteltava muita juttuja niihin tupakalla täytettyihin luppoaikoihin.Se kyllä helpottuu siinä vaiheessa kun nikotiini poistuu lopullisesti.Nyt korvaushoitona on minulla liikkuminen-jumppa-sekä kaikenlainen pikku puuhastelu.Mä olen pollee kun rahaa on maksella etukäteen jopa laskuja :) Minä en halua enää haista sellaiselle hirveelle röökille mitä aijemmin haisin.