Mikä vika kommuninsmissa on? En sano että se olisi ainoa oikea tapa hallita maata, mutta on niitä pahempiakin. Vain koska kommunismi ei ole toiminut käytännössä ei tarkoita että se olisi surkeaa.
Kommunismihan nimenomaan toimisi, jos kaikki maailman maat noudattaisivat sitä.
Kommunismihan nimenomaan toimisi, jos kaikki maailman maat noudattaisivat sitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000151&posting=22000000001989203
Tässä se on sanottu selvästi ja yksiselitteisesti, kun ei toimi niin ei toimi:
"Jos oppi on kiistatta hyvä,älyllinen,edistyksellinen,onko se tuomittava ja unohdettava sen vuoksi että ihminen on yhä psyykkisesti kykenemätön toteuttamaan opin vaatimaa henkistä kasvua?"
Siinä kommunisti itse tunnustaa, ettei ihmisen psyyke ei kestä kommunismia ja kyllähän kaikki kommunistiset kokeilut puhuvat hänen väitteensä puolesta - aate voi olla kuinka hyvä vain mutta se ei toimi ihmisillä. Pitäisiköhän aloittaa rottakokeet??
Onnistuisi jos kaikki maat suostuisivat elämään kurjuudessa, ja ohjattu demokratia ohjattaisi kiväärin piippua myöten, tai niskalaukauksilla.
Kunnon komukanhan tuntee siitä, ettei häntä politiikassa kiinnostaa tippakaan kuin yksi asia: vallan saavuttaminen ja sen säilyttäminen mihin hintaan hyvänsä.
>> Mikä vika kommuninsmissa on? En sano että se olisi ainoa oikea tapa hallita maata, mutta on niitä pahempiakin. Vain koska kommunismi ei ole toiminut käytännössä ei tarkoita että se olisi surkeaa.
Kommunismihan nimenomaan toimisi, jos kaikki maailman maat noudattaisivat sitä.
en halua tasa-arvoa vaan päinvastaista. ihmisella pitää olla oikeus saavuttaa parempaa kuin laiska ja osaamaton naapurinsa. kohtuuden nimissä tietenkin.
en halua, että muut päättävät mikä on minulle tai yhteisölle hyväksi. haluan tehdä ja ostaa mitä mieli tekee. lakien ja asetusten ja hyvien tapojen mukaisesti tietenkin.
en halua harrastaa mitään pakotettua hyväntekeväisyyttä ja tarkoitan tällä sitä, että haluan hamstrata itselleni niin paljon maallista mammonaa kuin vaan kykyni antaa myöten. hyväntekeväisyyttä harrastan kännipäissäni lahjoitusten muodossa.
en halua mitään rajoituksia liikkumiseeni vedoten ympäristönsuojelullisiin tai valtiollisiin syihin. haluan liikkua vapaasti ja minne haluan niin autolla, junalla, laivalla kuin vaikkapa lentokoneella. en halua pysähtyä tulleihin, en halua jonottaa viisumeja enkä saatana ala anoa yhteiskunnalta lupaa vierailla ulkomailla.
en usko yhteiskuntaa, jossa kaikki toteuttaa itseään. uskon motivaatioon ja kuriin ja järjestykseen. ei mitään yhteiskuntaa jossa laiskoista tulee tee-se-itse-tiedemiehiä, jotka kuluttelevat päiviänsä internetissä julistaen keksintöjään enkä usko yhteiskuntaan jossa otellaan noin vain lopputilejä kun siltä tuntuu ja jäädään keräilemään voimia veronmaksajien rahoilla. en usko yhteiskuntaan jossa mennään asepalvelukseen jos mennään ja mennään sivariin jos mennään tai jäädään kotiin makailemaan jos ollaan jäädäkseen...
vähän pelkistäen kirjoitettu mutta ei kommunismi koskaan ole toimiakseen; jos sen säännöt on kuten kommunistit kertoo, että kaikki tekee niinkuin hyvältä tuntuu niin mistään ei tule mitään ja meistä tulee joku venäjä. ja jos taas joku ylempi taho kertoo miten meidän tulee elää ja toimia niin mennään taas venäjän suuntaan eli meistä tulee kommunistinen diktatuuri.
ei kommunismi toimi, ei. jos haluatte jonkunnäköistä sosialismia, äänestäkää demareita. sosialidemokratia on ainoa toimiva malli, jossa hyvinvointiyhteiskunta yhdistetään markkinatalouteen.