Sinirihmakala sairas?

DNW

Huomasin pari päivää sitten että toinen sinirihmakaloistani ei ole kunnossa. Sen silmät pullottavat hiukan ja sen ruumis on mutkalla, se myös ui nykien ja hengittäminen näyttää vaikealta. Varsinaista turvotusta ei näy. Ruokahalu näyttäisi olevan tallella, se tulee aina ruoka-aikana pintaan, muttei ilmeisesti pysty syömään sillä ruoka jää aina roikkumaan sen suupielestä. Muutoin se makaa pohjalla liikkumatta.

Akvaario on 98l, vedet vaihdan kahden-kolmen viikon välein ja pH-arvokin on kohdallaan.

Muilla kaloillani en ole huomannut ongelmia. Mikä neuvoksi? :/

3

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RRR

      LUE ENSIN TÄMÄ! OVATKO KALASI SAIRAITA TMS...
      Kirjoittanut: fish KING 29.10.2007 klo 17.26





      Kun sulla on ongelmia akvaarion hoidon ja kalaston kanssa voisitko kertoa heti ekalla kirjotus kerralla seuraavat seikat; Säästytään monelta harmilta jonka olis voinut hoitaa heti kysyessäsi ongelmaasi ratkaisua.


      1. AKVAARION TILAVUUS, IKÄ, JOS UUSI, KYPSYTYS TAPA (milloin kypsytetty ja miten, kauanko kypsytykseen kului aikaa, mitä käytit ymppinä jne...)

      2. VESIARVOT, pH, KOVUUSMITAT = dh, NITRIITTI NO2 JA NITRAATTI NO3 (mg/l) MITATTUNA ENNEN JA JÄLKEEN VEDEN VAIHDON, LÄMPÖTILA (nää pitäis nyky päivänä olla jokaisen alkavan akvaristin hallinnassa!)

      3. KALASTO, KUKIN LAJI MÄÄRÄLLISESTI, KALOJEN IKÄ

      4. HIEMAN HOITORUTIINEISTASI, VIIKOTTAISET TEHTÄVÄT, KUUKAUDEN VÄLEIN HOITAMASI TOIMENPITEET JNE.
      KALOJEN RUOKA TOTTUMUKSET.

      5.TEKNIIKKA, SUODATTIMEN MERKKI MALLI JOPA VIRTAUS TEHO TUNNISSA VALAISIMIEN MERKKI JA MALLI (lukee putkessa) JA KÄYTTÖ AIKA VUOROKAUDESSA SEKÄ IKÄ.

      MITÄ AKVAARIOSSA ON TAPAHTUNUT VIIMEISTEN VIIKKOJEN AIKANA

      MIKÄ ON NYT HÄTÄ JA ASIA JOSTA HALUAT LISÄ TIETOA

      Mahdollisimman tarkka kerronta tapahtuneesta niin pystytään vastaamaan heti huoleesi akvaarion ja kalaston osalta.

      Tietenkään joka kerta ei näitä kaikkia seikkoja tarvitse kirjoittaa vaan jos sulla on kalojen terveydestä huoli, esiin; kalat, akvaario, hoitorutiinit, vesiarvot...

      Niin tällä tavalla voidaan vastata täsmällisemmin eikä tarvitse lähteä tinkaamaan tietoja joiden saanti näyttää välillä kestävän useita päiviä, siinä ajassa ollaan jo pahimmassa tapauksessa kalojen hautuu maalla.



      PS:Akvan minimikoko olisi tuolle sinirihmalle n 120 litraa että aavistuksen verran ahtaasti asustelee

      • Nimetön

        Muistaakseni sinirihmoja hankkiessani olisin lukenut että minimikoko on tuo 100 litraa, mutta saatoin olla väärässäkin.

        Kuusi vuotta on tullu mentyä tällä kokoonpanolla eikä ongelmia ole ollut, tuon kuuden vuoden aikana on kuollut kokonaista kolme neontetraa eli luulisin kuitenkin että veden laadun suhteen yms asiat ovat kunnossa... Olisiko sitten vanhuus iskenyt tai muuta vastaavaa -.-


      • RRR
        Nimetön kirjoitti:

        Muistaakseni sinirihmoja hankkiessani olisin lukenut että minimikoko on tuo 100 litraa, mutta saatoin olla väärässäkin.

        Kuusi vuotta on tullu mentyä tällä kokoonpanolla eikä ongelmia ole ollut, tuon kuuden vuoden aikana on kuollut kokonaista kolme neontetraa eli luulisin kuitenkin että veden laadun suhteen yms asiat ovat kunnossa... Olisiko sitten vanhuus iskenyt tai muuta vastaavaa -.-

        No sehän voi olla juurikin sitä että vanhuus iskee ;O)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2603
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      1000
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      737
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      57
      645
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      16
      551
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      514
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      495
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    Aihe