Jeesus antoi luomisessa sapatin ihmiselle siunaukseksi. Jeesus sanoo että sapatin pitäminen pyhittää ihmisen. Jeesus opetti että sapatti on ihmistä varten. Jesajan kautta Jumala ilmoitti että kaikki hänen seuraajansa tulevaisuudessa, riippumatta syntyperästä, viettävät sapattia. Jumala lupaa autuaaksi jokaisen joka pitää sapatin.
Fariseukset rikkoivat Jumalan lakia ja myös sapattia. Jeesus sanoi sen heille suoraan. Jeesus noudatti koko lakia viimeistä piirtoa myöten ja tietenkin sapattia. Sekös vihastutti lainoppineet sillä he näkivät oman syntisyytensä.
Nyt on joitain ihmisiä jotka väittävät ettei sapatti kuulu Jumalan omille. Näin sanovat ovatkin saatanan kätyreitä aivan kuten fariseuksetkin.
Uskonnollisuus ei pelasta. Lain rikkominen kadottaa. Eilen, tänään ja huomenna.
Jeesus ei rikkonut koskaan yhtään käskyä, eikä varsinkaan sapattikäskyä. Jos hän olisi sikkonut vähänkin, hän olisi tehnyt syntiä eikä olisi voinut meitä pelastaa.
Apostolit viettivät sapattia. Alkuseurakunta vietti sapattia. Pakanakristityt viettivät sapattia.
Vasta kun se luopumus jonka Paavali ennusti tulevan, alkoi sapatin vähittäinen syrjäyttäminen, huipentuen katolisn kirkon sunnuntai asetukseen.
Aina on ollut sapatin rikkojia. Mutta aina on ollut sapatin noudattajia.
Adventtikansa vaeltaa Jeesusken uskossa ja sen kärsivällisyytenä on Jumalan lain kunnioittaminen, myös pyhän sapatin!
Apostolit ja alkuseurakunta pyhittivät
3
118
Vastaukset
- maalaisia :)
"mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti. Silloin et saa tehdä mitään työtä, et sinä eikä sinun poikasi eikä tyttäresi, orjasi eikä orjattaresi, ei juhtasi eikä yksikään muukalainen, joka asuu KAUPUNGISSASI."
Minkä ikäisiä poikia ja tyttäriä tuossa tarkoitetaan? Aika paha mennä komentelemaan 40-vuotiasta lastani, että lauantaisin on sitten työnteko kielletty ... hän nimittäin asuu "kaupungissa".
Olis varmaan kivaa lepäillä orjattaren kanssa lauantaisin "Apostolit ja alkuseurakunta pyhittivät sapatin".
Tietenkin, hehän olivat juutalaisia. Paitsi sitten, kun ns. pakanalähetys eteni, pakanaseurakunnat eivät enää tehneet niin, eivätkä tee edelleenkään.- anti-kristitty
Käsittääkseni myös pakanaseurakunnat tekivät niin aika laajalti ainakin aluksi... harvemmin kuitenkin ne, jotka olivat Rooman anti-semitistisessä vaikutuspiirissä, jonka vaikutuksesta sapattina paastottiin vastalauseena juutalaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest986867Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4754980Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1292856Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1412443Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t142209Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m341176En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su721123Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531050- 1031013
Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä59954