Korkorahastot

Kallle

Jos tulee pahempi taantuma tai peräti lama, niin miten käyttäytyy esim korkorahasto Op Euro A? Olen ymmärtänyt, että korkotason noustessa korkorahaston tuotto pienenee. Onko olemassa riskiä, että pääoma alkaa huveta? Kyseessä ei ole jatkuva sijoitusrahasto, vaan talletin sinne kerralla tietyn summan. Jos tuotto pienenee korkotason noustessa, kannattanee laittaa rahat pankkitilille, vai...?

2

1852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahastonikkari

      Lyhyen koron rahastot tuottavat lähes kaikissa olosuhteissa. Tuotto jää kuitenkin 3-4 % yleensä, joillakin rahastoilla 4-6%.

      Keskipitkän ja pitkän koron rahastot voivat tuottaa enemmän, mutta korkotason nousun aikoina ne menevät punaiselle eli miinukselle, kuten on nähty viimeisen parin vuoden aikana.

    • -Teukka-

      Korkorahastolla on tunnusluku ns. duraatio, joka kertoo rahaston sijoitusten pituuden, eli käytännössä kuinka herkästi korkorahasto reagoi korkotason muutoksiin. Lyhyellä korolla tämä on lyhyt eli rahasto ei juurikaan reagoi korkotason muutoksiin, paitsi siten, että odotetun tuoton voi päätellä nykykorkotasosta (eli lyhyen koron rahastojen tuotto jopa paranee maltillisista koronnostoista) Toki lyhyen koron rahaston arvo voisi pudota, jos korkotaso nousisi rajusti ja ilman ennakko-odotuksia.

      Pitkän korkorahaston duraatio on pitkä, jolloin korkotason muutokset tosiaan vaikuttavat rahaston arvoon. Koska markkinoilla aina ennakoidaan hieman tulevaa, korkotaso ja rahaston arvo eivät mene täysin käsikädessä. Lisäksi korkopaperit tuottavat aina hieman kuponkikorkoa, joka maltillisessa korkotason nousussa usein kompensoi arvon putoamisen, jolloin rahaston arvo jää lähinnä junnaamaan paikoilleen (kuten viimeisenä parina vuonna on nähty)

      Täsmennyksenä vielä, että viime aikojen lyhyen koron rahastojen heilunta ei ole johtunut korkoriskistä vaan luottoriskistä. Vakavaraisiin korkopapereihin sijoittaneet rahastot eivät ole heilahdelleet. OP Euro on lyhyen koron rahasto, mutta siellä on yrityslainoja mukana, joten vaikea ennustaa, miten se käyttäytyy laman myötä. Konkurssien kasvaessa yrityslainat ovat tyypillisesti huonoja, toisaalta niistä voi saada ns. "riskilisääkin".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      150
      5973
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      215
      3921
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      56
      3271
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      62
      2332
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      3
      2098
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2025
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      0
      1810
    8. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      42
      1348
    9. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      43
      1270
    10. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      34
      1242
    Aihe