Veneen teräsvahvuudet

Eräs lasikuitupaatin tekijä kertoi muovipaattiin käytettävän pohjaan nyrkkisääntöä 1 mm x 1 m, eli esim 9m:n paatissa pohja 9 mm paksu.

Millaisiahan vahvuuksia 9-10 m:n puoliliukuvaan/liukuvaan paattiin kannattaisi käyttää eri kohdissa? Lähinnä pohja ja runko. Hytti ja täkki tietty mahdollisimman ohuesta ja vaikka tukikanttauksia riittävästi.
4714
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itselläni on uppouma 9m pitkä runko ilman kaaria vain pohjassa on yksi pituus jäykkääjä puolellansa laidoissa ei olleenkaan ja hyvin on muotonsa pitänyt ei lommon lommoa vaikka kivilläkin on käyty ja vahvuus 4mm.
Kannen olen tehnyt 3mm:stä koska siitä on helpompi tehdä kuin ohuemmasta eikä tarvi mitään runkoa sisäänsä.Sisustusta varten olen hitsaillut sopiviin pakkoihiin kulmaraudan pätkiä.(helppoa ja nopeaa)
Lujuuden mukaan 4mm kyllä riittää mutta ehkä jäykkyys nopeassa noin isossa jo vaatii 5mm :ä
ettei pohjaan tule lommoja.Paino ei teräsveneessä ole yleensä ongelma paitsi, että tulee liian kevyt. On tapauksia että on tarvinnu laittaa betonia lisäpainoksi.

Äänestä

Nyt liikutaan alueella, jossa voi sattua isoja erehdyksiä!

Rakenteiden mitoitukseen vaikuttaa eri kohtiin vaikuttava paine, joka aiheutuu merikuormituksesta, rakenteiden pystykiihtyvyyksistä sekä henkilö ja lastikuormituksesta.

Nämä mitoituspaineet kestävät rakenteet taas suunnitellaan lujuusopillisin keinoin varmuuskertoimet mukaanlukien. Useilla kaarilla ohuemmat levyt ja päinvastoin. Pätee myös puu ja lujitemuovirakenteisiin.

Se mitä omatoimisessa rakentelussa pelkään, on liian kevyet ratkaisut. Vene saattaa särkyä ajossa (jopa teräsvene vaikka Duncker muuta väittäisikin). Särkyminen tapahtuu vain ja ainoastaan kovalla kelillä, koska tyynessä voimat ovat aina poikkeuksetta pieniä.

Liian raskaat rakenteet kyllä kestävät, mutta silloin veneesi ei ole enää puoliliukuva, vaan aivan tavallinen uppoumarunkoinen ja mahdollisesti (vaarallisen) kiikkerä lulla.

Kaikki nykypäivän veneet suunnitellaan rakenteidensa puolesta - mitään ei tehdä "nyrkkisäännöillä", vaikka monasti tuo lasikuituveneen 1 mm / 1 m sääntö toteutuukin.

Äänestä
  • En kyllä tykkää minäkään Dunckerin
    Merivuokon tyyppisistä
    kaarettomista ja
    kokonaan laipiottomista systeemeistä.
    Tiedä sitten miten herra on röntgännyt saumansa
    ja millaisia lujuuksia hitsaustavallansa
    syntyy ja mitä ne kestävät aikaa ja
    rasituksia. Paikkaus on ainakin aika helppoa.
    Kunhan vaan saa selville vikakohdat.

    Toinen asia on Rautaruukin moniterästen
    tyyppiset materiaalit. Niiden lujuus
    ja kimmoisuus on räkälevyä hurjasti
    parempi ja kestävät jäissä hyvin.
    Paatin rakentaminen on vaikeampaa.
    Levy asettuu haluttomasti.
    Levyvahvuus vaatimus on pienempi.
    Lopputulos kevyempi paatti.
    Mutta kyllä nää on tehty nimenomaan
    hitsattaviksi.

    Äänestä

Käy tutustumassa noihin hollantilaisiin, myyjä esittelee mielellään ainevahvuudet ja teräslaadut eri kohdista.
On niitä sen verran jo tehty, että voit aivan varmasti luottaa heidän ammattitaitoonsa, ja käyttää samoja ainevahvuuksia.
Voit samalla muutenkin tutustua rakenteisiin, ja ottaa oppia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teräsmiäs kirjoitti:

Eräs lasikuitupaatin tekijä kertoi muovipaattiin käytettävän pohjaan nyrkkisääntöä 1 mm x 1 m, eli esim 9m:n paatissa pohja 9 mm paksu.

Millaisiahan vahvuuksia 9-10 m:n puoliliukuvaan/liukuvaan paattiin kannattaisi käyttää eri kohdissa? Lähinnä pohja ja runko. Hytti ja täkki tietty mahdollisimman ohuesta ja vaikka tukikanttauksia riittävästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu