Peikonlehti kellastaa ja mustuu

Pitew

Melko pieni on vielä peikolehteni, mutta lehdet ovat alkaneet kellastua ensin reunoilta ja sitten lehden keskustaan on ilmestynyt mustua/tummia läikkiä. Läikkien reunukset ovat myös kellastuneet. Tauti on vienyt puhkeamassa olevat lehdet ja suurimman osan muistakin. Mikä hätänä?

Viime viikolla vaihdoin pintamullan, suihkutin raidia ja kastelin mullan toluvedellä. Mullassa oli jotain pientä elämää: läpinäkyviä pieniä "toukkia" tms. Mitä ovat? Tuleeko niitä liian kosteaan multaan?

3

15976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amppari

      Minunkin peikonlehti kellastuu ja mustuu. Kellastumista ja kuivumista tapahtuu pienissä tyvilehdissä. Muutamassa isossa lehdessä mustuminen etenee reunoista keskustaa kohden. Yksi nuori lehti mustui ja kuivui pois. Kastelen aika harvakseltaan niin, että juuripaakku ehtii kuivua aika koppuraksi. Lannoitusta ei ole ollut syksystä lähtien paitsi viime kastelun yhteydessä. Peikonlehti on melko varjoisassa paikassa. Käsittelin kasvin toluvedellä syksyllä, koska siinä saattoi olla villakilpikirvoja (parissa muussa kasvissa oli, mut heitin ne roskiin). Mustuminen on alkanut käsittelyn jälkeen, mut kirvoista ei ole näkynyt "pumpulimaisia" esiintymiä. Muuten en ole lehtiä tai multaa tutkinut, josko olis muita tuholaisia näkynyt.

      Mitähän tämä oikein meinaa ja mitä asialle voisi tehdä?

    • viherpeukku

      Jos peikonlehteen ilmestyy tummuvia läiskiä, on siihen luultavasti iskenyt korkkitauti. Ikävä kyllä kasvia ei oikein voi enää pelastaa, ainakaan jos korkkitauti on edennyt pitkälle. Tauti tulee, jos kastellaan liikaa vähävaloisena talviaikana.Peikonlehdelläkin on talvella lepokausi eikä se kuluta vettä niin paljon kuin kesällä. Liian märässä olevan kasvin juuret mädäntyvät ja se oireilee lehtien tummien läiskien kautta. Mullassa olevista toukista en osaa sanoa mitään. Ne eivät liity korkkitautiin.

    • toukat...

      saattaisivat olla noiden pikkukärpästen toukkia. Mikä-niiden-nimi-nyt-olikaan, samaa porukkaa banaanikärpästen kanssa kuitenkin. Kärpäset munivat kosteaan multaa, johon toukat kuoriutuvat. Niistö ei ole varsinaisesti haittaa, jos niitä ei ole jättimääriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3202
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2738
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe