neuvoisitteko...

aloittelijaa...

pidätte minua varmaan tyhmänä mutta haluaisin kysyä neuvoa pienoiskiväärin lataamiseen. jos joku voisi lyhyesti kertoa ohjeet sen lataamiseen miten se tapahtuu, haluaisin tietää etukäteen etten sitten ampumaan lähdössä tunne oloani typeräksi ja tietämättömäksi :) Kiitos etukäteen

3

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antitrolli

      Jopa suoli24 tasolla aika huonoa trollausta!!

    • vaan i......

      Riippuu nyt siitä onko aseesi pii- vai nallilukkoinen pienoiskivääri, tarvitko sankkiruutia vai nalleja. Mutta ensin tietenkin tarkistetaan ettei ase ole jo ladattu, ettei tule tuplalatausta.
      Lataaminen aloitetaan punnitsemalla sopiva annos mustaruutia joka kaadetaan piipunsuusta sisään ja sitten piipunsuulle asetetaan rasvalappu johon painetaan lyijyluoti sormin. Latasimella luoti painetaan ruutipanokseen asti ja muistetaan postaa puikko piipusta.
      Sitten vain hana puolivireeseen ja nalli paikoilleen tai sankkiruuti pesään niin ase on ampumavalmis. Ja harjoittelu tekee mestarin tässäkin lajissa.

    • Latausneuvoja

      Pienoiskivääri ladataan seuraavasti:

      1. Lippaattoman pienoiskiväärin lokon viritysvipu väännetään ylös ja vedetaan taakse. Asetetaan patruuna luotipää edellä patruunapesän suulle ja työnnetään lukon kampi eteen ja alas. Kivääri on ladattu.

      2. Tankolippaallisen pienopiskiväärin lipas irroitetaan ja lippaaseen lipastetaan patruunat kanta edellä työntämällä ja sammalla patruunaa hieman alaspäin painamalla haluttu määrä patruunoita. Lipas painetaan paikoillensa ja suoritetaan latausliike lukon kammesta vetämällä ja sitten samantien työntämällä lukko kiinni asentoon. Puoliautomaattisessa pienoiskiväärissä lukkoa ei työnnetä kiinni vaan lukon ollessa taka asennossa vapautetaan viritysvipu, jolloin jousivoima palauttaa lukon kiinniasentoon. Kivääri on ladattu.

      3. Rullalippaallinen pienoiskivääri ladataan avaamalla rulla ja työntämällä rullaan takaapäin haluttu määrä patruunoita luotipää edellä. Sen jälkeen rulla suljetaan. Kivääri on ladattu.

      4. Putkilippaallinen pienoiskivääri ladataan avaamalla putki ja laittamalla lipastankoon haluttu määrä patruunoita kanta edellä ja sen jälkeen kiinnittämällä putken suukappale jousineen. Tämän jelkeen suoritetaan latausliike. Kivääri on ladattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe