Entisellä XP koneella oli BSplayer ja ffdshow ja kaikki poltetut elokuvat toimi oikein hienosti. Nyt tälle Vistalle täytyisi saada samantyyppinen kokoonpano. Asentelin tuon BSplayerin ja samat kodekit, mutta kuva näkyy ja tekstitystä ei leffoihin tule. Vistan oma mediaplayeri saattaa näyttää kuvan, jos tuuri käy, mutta tekstitystä harvoin mukaan eksyy. Mikä olis hyvä ratkaisu?
Mikä playeri?
Kysyvä tieltä eksyneenä
10376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
WLC playerilla minulla ainakin näkyy ne elokuvat joita media playeri ei suostu näyttämään.
muita lisukkeita jouduit lataamaan lisäksi? Tarviko kodekit vielä kaveriksi? Mulla on tämä läppäri Acerin ja tuo Empowering lopetti toiminnan joko ffdshown tai BSplayerin takia. Kumpi sitten lie oli ongelmana.
En ymmärrä mitään kodekeista. Katselen Acerin läppärillä minäkin vaan ulkopuolisesta kiintolevystä elokuvia jotka olen ladannut vanhalla järjestelmällä. Jotkut näkyy media playerillakin. Aikaisemmin katselin nerollakin ohjelmia jotka ei näkynnyt millään muilla. ANY videolla voi kuulemma muuttaa tiedostoja. WLC:llä voi katsoa myös vajaita tiedostoja.
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/484547
Tuolla VLC playerilla alkoi näkymään, vaikka subit saakin hakea ihan itse jos niitä haluaa mukaan. Mutta toimii kuitenkin, se on pääasia. Kiitos avusta.
BSPlayer 1.37, videon renderöinti valitaan ,internal renderer DDraw surface sekä ruksi pois kohdasta estä YV12 formaatti.Lisäksi ruksi pois näytä tekstitys.FFdshow asennetaan ja säädetään täällä olevien ohjeiden mukaan http://keskustelu.plaza.fi/Muropaketti/bbs/t359979 sen lisäksi sanoisin että normaalikoneilla tuo Resize & Aspec jätetään arvoon 1 tai 2 ja tekstitys pannaan tulemaan FFdshown kautta laittamalla ruksi subtitles kohtaan sekä nostetaan se Resize & Aspec kohdan yläpuolelle.Kuva näkyy hyvin aivan toista luokkaa kuin VLC,llä sekä teksti näkyy moitteetta sekä sitä on helppo FFdshowsta säätää.Näin mulla ja hyvin toimii.
kumpi noista (BSplayer vai Ffdshow) voi mykistää tuon Empowering jutun? Alkaa nimittäin herjaamaan heti uudelleen käynnistyksen jälkeen, että joku asennus on vajaa tuossa Empoweringissä. Ja tuohon ei auta näemmä muu kuin järjestelmänpalautus. Ihmetyttää vaan itellä.
Mulla Emporwer meni melkein heti rikki kun ostin Acer koneen, empä ole tota tarvinnutkaan kun Vistassa on omat samat jutut(pikkuohjelmat). Käynnistäessä Empowerin se herjas että järjestelmä ei ole oikea tjs.
Acerin juttu tuo Empowering,eikö se kannattais ottaa pois toiminnasta jos se tuollai häiriköi.
Olen sen ottanut aikaa sitten pois, sorry kun en heti tajunnut sanoo.