tällaista on porvareiden talouspolitiikka
kusetusta ja rahansiirtoa sinne, missä sitä on jo ennestään liikaa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000032216531
kusetusta ja rahansiirtoa sinne, missä sitä on jo ennestään liikaa
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000032216531
Vastaukset 24
Vanhimmat
Talouspolitiikka on eri asia kuin osakekauppa pörssissä. Kurssien äkillisille heilahteluille on hyvin yksinkertainen selitys.
Pörssissä on pieni osa lyhytjänteisesti spekuloivia osakkeiden ja ostajien myyjiä, joillekin sijoittajille se on jopa ammatti. joukossa on myös sijoitusrahastoja, jotka hakevat eri sijoitussalkuilleen mahdollisimman suurta arvonnousua nopeilla myynneillä ja ostoilla silloin, kun kurssit ovat laskussa tai nousussa.
Juuri tästä pienen pintavaahdon poreilusta johtuu pörssikurssien voimakkaasti sahaava liike.
Kun jokin uutinen antaa ahetta uskoa, että jonkin yrityksen kurssi saattaa laskea, rientää osa noiden osakkeiden omistajista turvaamaan osakkeidensa arvon odotettavissa olevalta laskulta tarjoamalla niitä myyntiin. kun myyntiin tarjotaan paljon osakkeita, niiden kurssi laskee jyrkästi. Tämä houkuttelee spekulatiivisia ostajia ostamaan halvalla, mikä edelleen pudottaa kurssia ja tuo lisää osakkeita myyntiin.
Hyvin pian kuitenkin syntyy ns. rekyylivaikutus, kun halukkaita halvalla ostajia on enemmän kuin halvalla myyjiä ja kurssit lkavat taas nousta, usein jyrkästikin. Täsdsä vaiheessa ne, jotka olivat ostaneet halvemmalla, mihin kurssit rekyylin ansiosta nousevat, myyvät ostamansa osakkeet pois ja käärivät siitä muutaman prosentin myyntivoiton. Kun osakkeita on ostettu kentise kymmenillä miljoonilla, niin muutaman prosentin voitto on satoja tuhansia.
Tässä ei ole minkään puolueen talouspolitiikalla mitään sijaa. Ilmiö kuvaa vain sitä, miten osakemarkkinat käyttäytyvät sen pienen sijoittajajoukon kohdalla, joka hakee nopeita pikavoittoja.
95% pörssisijoittajista toimii kuitenkin pitkäjänteisesti luottaen siihen, että kurssien sahaavan liikkeen alla on aina pidemmän aikavälin trendi, joka yleensä on kasvavaan suuntaan etenevä paitsi ongelmayritysten kohdalla.
suunnitella ihan talouden ja pankkiirieliitin toimesta
niin sitä rahaa saadaan kerättyä
eihän romahdusta tarvi tulla jos asiat hoidetaan oikein ja viisaasti
höhö-höpö sulle
seuraa vähän faktoja
http://www.taloussanomat.fi/porssi-ja-raha/2008/01/23/Sis%E4piiri+osti+lis%E4%E4+osakkeita/20082224/103
Olen tuntenut Jarmo Leppiniemen yli 30 vuotta, jo niiltä ajoilta, kun hän oli vasta assistenttina Helsingin kauppakorkeakoulussa ja valmisteli lisenssiaattityötään. Se, mitä edellä kerroin perustuu häneltä saamaani tietoon.
Pörsseissä on niin paljon pitkäjänteisiä sijoittajia, ettei siellä mikään "eliitti" sählää.
Sijoittajapankkiiriliikkeiden salkunhoitajameklarit tietysti spekuloivat, mutta heidän kauppansa ovat vain n 5% kaikkien pörssiosakkeiden pörssiarvosta, vaikka he muodostavatkin pääosan päivittäisen osakevaihdon määrästä.
Juuri tästä seuraavat kurssien nopeat laskut, rekyylinousut ja kauppojen suuri pörssivaihto, kun kymmenet pankkiiriliikkeet ja muut spekulantit liikuttelevat kukin kymmeniä miljoonia, jotta saadaan parin prosentin voitto eilen laskussa olleiden osakkeiden myynnistä tänään nousseilla hinnoilla.
luuletko olevasi sorostakin viisaampi?
huumorimiehiä siis...heh
olisi aika ottaa faktat faktoina ja lopettaa satuilu täällä
http://www.taloussanomat.fi/porssi-ja-raha/2008/01/23/Soros+ry%F6pytt%E4%E4+markkinauskovaisia/20082178/103
Kukaan meistä ei ole itseoppinut missään asiassa.
ketä tämä pörssitalous oikein palvelee?
Käsittämätöntä, ettei sitä saada toimimaan muuten kuin rikkaiden ehdoilla
http://www.taloussanomat.fi/porssi-ja-raha/2008/01/23/Sis%E4piiri+osti+lis%E4%E4+osakkeita/20082224/103
Osakkeiden ostaminen ja kurssinousu kertoo siitä, että ostaja uskoo yrityksen kehittyvän tulevaisuudessa parempaan suuntaan.
Ei tätä ole vaikea ymmärtää.
Usein sijoittajat myös seuraavat yritysten tilaa ja taloutta sekä kaikkia talouden tilaa koskevia trendejä muuta kansaa aktiivisemmin, jolloin pörssikurssien kääntyminen pysyvälle lasku-uralle kertoo sen, että sijoittajat epäilevät myös reaalitalouden kääntyvän ennen pitkää laskuun.
Näinhän on historian aikana monasti huomattu. Pörssiromahduksia on aina seurannut myös vakava lama. lama ei kuitenkaan koskaan ole johtunut siitä, että pörssikurssit ovat romahtaneet, vaan siitä, että yritysten toimintaedellytykset ja kysyntä on kääntynyt laskuun, ja tämän ovat pörssiosakkeisiin sijoittaneet huomanneet ennen kuin se on näkynyt yritysten toiminnassa tavallisille ihmisille.
josa Kirvesniemet hävisivät yhdessä yössä 16.000e niin se ei ole sinusta mitään
Jos he - kuten sisäpiiri- ja sijoittajaryhmä tekee - olisivat myyneet osakkeensa ajoissa niin nyt olisi tuo 16.000e taskussa
ja olisi hyvä ostaa sillä uudet osakkeet halvalla joita saisikin sitten taas paljon enemmän
vaikuttaa siltä ettet oikein ymmärrä tätä kapitalismia ollenkaan
Kun kauppaa käydään pörssissä, niin voittoja ei synny, ellei joku myös häviä.
minkä Kirvesniemet hävisivät meni sijoittajapossun suuhun
heh
vain useimmiten aina kansalainen joka ei tuon taivaallista pörssistä ymmärrä
ja hänen rahojaan pankit 'sijoittavat' jotta sijoittajapossut tai -siat saavat niitä syödä osakemarkkinoilla
se on laillista rahansiirtoa tai ryöstöä
Ei pörssissä koskaan häviä kukaan muu "tavallinen kansalainen" kuin sellainen, joka on sinne mennyt voittoja havittelemaan, muttei osaakaan ostaa halvalla ja myydä kalliilla.
tavallinen tallaja joka on sijoittanut esim. säästövakuutukseen jonka arvo laskee kun sijoittajat hetkauttavat pörssiä ja keräävät voittoja
jos et usko niin kokeile ja tallenna rahaa sinne ja katso miten käy
aina joku käy välillä siellä rosvoamassa ja tänään saat huomata että tililläsi onkin 20% vähemmän kuin joku päivä sitten
Miksi kiistätä tuon koska se on faktaa?
Minusta osoitus tyhmyydestä....
...minä lukisin vakuutusehdot huolellisemmin ennen kuin panisin rahani vaikkapa säästövakuutuksiin.
moni säästää ja yrittää kasvattaa pottia
mutta ongelma on siinä ettei se kasva kun joku aina välillä tyhjentää pajatson
kyllä vastuu on päättäjillä jotka antavat itsensä äänestää maan johtoon
Nyt olet vaatimassa vähän liikaa kansalaiselta
käsissä
myönnä pois, niin on kun suoraan sanotaan
saitilta yllinkyllin..
tässä vain vähän esimakua:
"
Enkä taida viitsiä muistuttaa sosiaalidemokraattien
seikkailuista edellisen laman aikaan.
J.Reini=Rapap. U Sundgvist= velipojan bisnekset
ja STS. Lisättynä pelillä velallisen venkoile-
misesta ministeri Arja Alhon avustuksella.
Oikein kouluesimerkki demarin perusmoraalista!
SKP=liikemies Veikko Luode.
Kaik män punapääomalta!
Olitte kaikkein tyhmimpiä poliittisista toimi-
joista 1988-1992 taloudellisessa toimimisessa.
Luulisi vituttavan!
Turha se on toisille vittuilla kun oma pesä
on vieläkin paskaa täynnä"
kun tuollainen ryöstotalous saa pyöriä ja siihen narrataan valheellisesti mukaan yksinkertaisiakin syötäväksi ja kynittäväksi
eikö me parempaan pystytä kuin toisten kynimiseen?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000032214973
Ei riitä, ettei työn teettäjän tarvitse maksaa työntekemisen tilasta ja koneista sun sosiaalitiloista, mutta hinnatkin on painettu niin alas, ettei säästöä tule edes bensakulujen säästöllä.
Sitä paitsi: etätyöläisen sosiaalitilatkin olisi oltava verovapaita.
tämä pörssiromahdus on verottanut kotitalouksia jotka ovat sijoittaneet hyväuskoisina eläkevakuutuksiin ja osakkeisiin ?
Varmaan saadaan aika iso summa
Kirvesniemet menettivät 16.000e ja moni muukin suuria summia
minneköhän nuo rahat menivät?
Katosivatko ne kuin tuhka tuuleen?
Itsellänikin oli n 10.000e säästöä eläkepäivien varalta eläkevakuutuksessa mutta nyt summa on pudonnut 7.000e, ehkä jo allekin
Iso paha susi käydä korilla
harjoitetun talouspolitiikan takana ja on myynyt pian kalliilla ostetun isänmaan pilkkahintaan ulkomaisten sijoittajien käsiin.
Vanhasen vierailu rapakon takana edisti tätä asiaa. Kaiken kukkuraksi hän mokasi siellä pahasti ja myi meidät Microsoftille
aivan uskomatonta
George Soros kritisoi kovalla otteella markkinauskovaisia, jotka vakuuttavat markkinoiden korjaavan aina virheensä. Todellisuudessa hädän hetkellä apuun tulee aina kapitalistien halveksima valtio.
Soros kirjoittaa keskiviikon Financial Timesissa, että viime vuosina finanssikriisin ovat useaan otteeseen estäneet viranomaiset eivätkä markkinat itse. Siitä huolimatta markkinafundamentalismista on tullut viime vuosina hallitseva teoria.
Tilannetta on pahentanut globalisaatio, joka on auttanut amerikkalaisia kuluttamaan yli varojensa muiden kustannuksella.
Noin 60 vuotta kestänyt supersuhdanne on päässyt käsistä viime vuosina pankkien kehitettyä mutkikkaita rahoitusvälineitä, joita viranomaiset eivät ole pystyneet valvomaan.
Siksi pankkeja valvovat viranomaiset ovat joutuneet luottamaan pankkien riskienhallintakoneistoon.
Samalla tavalla luottoluokittajat ovat luottaneet arvioihin, joita ovat tehneet synteettisiä rahoitusvälineitä rakentaneet pankit.
Soros pitää tätä shokeeraavana velvollisuuksien laiminlyömisenä.
Soros arvioi, että maailmantalous on 60-vuotisen noususuhdanteen loppuvaiheessa. USA:n keskuspankki ei pysty enää pelastamaan tilannetta, koska muut maat eivät ole halukkaita lisäämään dollarivarantojaan. Keskuspankkien varoja ei voi kuluttaa loputtomiin ilman, että dollari alkaisi heikentyä lisää ja korot nousta.
Lohdutusta maailmantalouteen tuo Kiinan ja Intian kasvu, joka voi estää maailmanlaajuisen laman. Uhkana on Soroksen mukaan se, että poliittiset jännitteet synnyttävät muun muassa Yhdysvalloissa protektionismia, mikä syventää taantuman jopa lamaksi.
------------
näin siis Soros
eli kyllä kansalla maksatetaan herrojen metkut taloudessa
olemme sitoneet itsemme usan kohtaloon ja siinä on kepu ollut aktiivisesti mukana
ikävä kyllä
entiselle isänmaalle, joka on enää vain paperilla olemassa: myyty halvalla ulkomaisille sijoittajille.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000107&posting=22000000032194711