Ajetaan tämä paskahallitus Kataisineen alas, kehtaakin moittia kuntien verokorotuksia, sillä hänhän tämän palkkakilpailun aloitti.
Hänen pitäisi nyt laskea verotusta eikä ujuttaa
niitä korotuksia jopa koirankakkapusseihin
Hänen pitäisi nyt laskea verotusta eikä ujuttaa
niitä korotuksia jopa koirankakkapusseihin
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tekisitte edes työnne kunnolla.
Luulette kultamunia kasvavan bubin pöydällä.
Ei se noin mene. Työtäkin on tehtävä.
Vaikkaan että olet työtön "työnhakija"
Arvasinko kohdilleen !
Valtion omistajapolitiikkaan saatava pikainen muutos
TYÖTÄ – EI TUKIRAHOJA –TAPAHTUMA HELSINGISSÄ ENSI TIISTAINA
Paperiliitto on haastanut Toimihenkilöunionin kanssa kaikki SAK:laiset ja STTK:laiset liitot ja niiden jäsenet sekä toimistojen henkilökunnat mukaan TYÖTÄ – EI TUKIRAHOJA –tapahtumaan 29.1.2008. Aiheena on valtion omistajapolitiikka ja tavoitteena on estää Stora Enson tekemät tehtaiden sulkemispäätökset.
Nykyisessä tilanteessa paperiliittolaisina tuemme parhaiten kemijärveläisiä ja summalaisia sekä myös muita Stora Enson uhkausten alla olevia työntekijöitä osallistumalla mahdollisimman suurin joukoin tiistain tapahtumaan.
Stora Enso, jossa valtio on merkittävin omistajataho, on päättänyt sulkea kannattavat tehtaat Summassa ja Kemijärvellä. Näin on tapahtumassa huolimatta siitä, että paikallisissa yt-neuvotteluissa pystyttiin kumoamaan yhtiön esittämät perustelut sulkemisille. Työ tehtaiden toiminnan jatkamiseksi ei ole ohi!
Nyt on olemassa todellinen vaara, että kannattavien tehtaiden lopettamiset jatkuvat tulevaisuudessa ja päätökset tehdään puhtaasti markkinavoimien sanelemina. Voimme yhdessä vaikuttaa siihen, että valtion omistajapolitiikka saadaan muuttumaan työllisyyttä tukevaksi.
Paperiliitto ja Toimihenkilöunioni järjestävät valtion omistajapolitiikasta kansalaistapahtuman tiistaina 29. päivänä tammikuuta klo 12.00 – 16.00 Marina Congress Centerissä Helsingissä. Kaikille kansalaisille avoimen tapahtuman teemaksi on valittu TYÖTÄ – EI TUKIRAHOJA. Tilaisuudesta tiedotetaan myös lehti-ilmoituksilla.
Useissa Paperiliiton ammattiosastoissa on ensi tiistain tapahtuma otettu innostuneesti vastaan: Helsinkiin on jo nyt osastoissa tehty bussikuljetusjärjestelyitä!
TYÖTÄ – EI TUKIRAHOJA –TAPAHTUMAN OHJELMA 29.1.2008
Tilaisuuden juontaa ohjaaja Kari Väänänen.
Klo 10.00-12.00 Ruokailu Marina Congress Centerin edessä (soppatykit paikalla)
Klo 12.00 Tilaisuuden avaus, Paperiliiton puheenjohtaja Jouko Ahonen
Klo 12.10 SAK:n puheenjohtaja Lauri Ihalaisen puheenvuoro
Klo 12.20 Ohjaaja Kari Väänänen kertoo tarinoita tehtaan varjosta
Klo 12.30 Palkansaajien tutkimuslaitoksen johtaja Jaakko Kianderin puheenvuoro
Klo 12.50 Toimihenkilöunionin puheenjohtajan Antti Rinteen puheenvuoro
Klo 13.00 Kemijärven Massaliikkeen puheenjohtajan Heikki Nivalan puheenvuoro
Kaikki edellä mainitut puheenvuorot ovat lyhyitä, jotta aikaa jää paneelikeskustelulle ja yleisökysymyksille.
Klo 13.15. Paneelikeskustelu alkaa
Paneelikeskusteluun osallistuvat: Jouko Ahonen Paperiliitosta, Antti Rinne Toimihenkilöunionista, valtion hallituksen edustajat ja opposition edustajat sekä Kemijärven Massaliikkeen puheenjohtaja Heikki Nivala.
Paneeliin osallistujat vastaavat myös yleisön tekemiin kysymyksiin.
Klo 16.00 Tilaisuus päättyy
puna-Ahosen ja puna-Rinteen johdolla. Hakisitte töitä tai alkaisitte yrittäjiksi, niin sitä on muutkin tehneet.
kaikki voi olla yrittäjiä, kukas ne oikeat työt sitten tekisi?
kokeileppas yrittämistä niin tulet yllättymään.
kapitalistivastaus.
Edelleen väitän ettet ole töissä.
Olet sitä puniikki porukkaa, joka jopa yhteiskunta vastainen
veroja kiertävä porvari.
Ovatko toimihenkilötkin sinun mielestäsi punikkeja?
Itse olen juuri tomihenkilö ja kuulun toimihenkilöliittoon.Olen vankkumaton porvari ja kokoomuksen aktiivinen jäsen.
Joten pidähän kloppi hiukan pienempää ääntä.Et ymmärrä näin isoista asioista yhtään mitään.
on massaliike lähdössä katsomaan etelän kepulaisia sekä savon kokkareita.
palkat on nousseet sen kun on kehdattu pyytää. sellinen yhtälö jossa palkat nousee ja verot ja hinnat laskee on mahdoton.... paitsi ehkä kommarivaltiossa.
Et tainnut huomata hurmoksessasi että verot ja hinnat nousivat vain enemmän kuin palkat.Että tämmöstä tällä kertaa.
Suomalaisten ostovoima senkun heikkenee koko ajan.
Sehän toki on istuvan hallituksen yksi tärkeimpiä asioita.Kyykytä köyhiä huutaa katainen möreällä äänellä.