käyttötunteja viikossa ? kellään tietoa esim. 3 nosturia ja tunteja 10 ? onko se tappiollista toimintaa ?
utelen hmt:n
nosturien
182918
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mee itte kellottaa jos kiinnostaa.. ja eihän ne käyttötunnit ratkase vaan tehot!! kuulemma vetävät yhel nosturil 50 konttii tunnissa ja kotkassa eivät pääse edes 30 tehoihin kahdel.
vaikka se puulaaki on ahterista niin ei siitä henkilökuntaa(siis ahtaajia) voi syyttää...kyllä ne jätkät purkaa ne trafen kontit ihan ennätysvauhdilla niillä pukkinostureilla ja sen on todennu monet asiakastahotkin. muuten se puulaaki vois vaikka upota mereen ja uppoaakin. harmi vaan että moni kaveri on siellä töissä.
koska mä saatana maksan niitä vitun nostureita.
Käyttötunnit ratkaisevat enemmän kuin tehot, koska nosturin lisäksi mukana on myös maapuoli. Nosturi voi olla nopea mutta jos nopeus vaatii maapuolelle tuplaresurssit, taloudellinen lopputulos on huono.
HMT:stä levitellään huhua, että se olisi erityisen tehokas, mutta ei se ole sen parempi kuin kilpailijatkaan (Steveco, Finnsteve, Multilink Terminals). Tosiasiassa HTM:ltä puuttuu esimerkiksi kunnollinen tuotannonohjausjärjestelmä, joka kilpailijoilla on ja jolla ne pystyvät operoimaan taloudellisesti järkevällä tavalla.
Jotta nosturi olisi kannattava, sillä pitäisi nostaa 40.000 konttia vuodessa. HMT:llä on kysyntää kahden nosturin kapasiteetille mutta kolmas on ollut pelkkää ylellisyyttä.
Juurikin näin.
Hetkelliset/laivakohtaiset tehot on tietty hyvä olla kohdallaan, mutta eipä se tilannetta auta jos nostoja on vain muutama sata viikossa.
Kahta nosturiakin tarvitaan vain ajoittain, mitähän toisella tulis käyttötunteja viikossa... 10-20? Hullu kuiten.
Kolmonen sen sijaan kerää pölyä ja lokinpesiä EU-laiturin päässä.
Mut ei sitä silti voinu myydä Stevecolle.
http://www.kymensanomat.fi/page.php?page_id=69&news_id=200834656777
..että mikäs se liftari juttu oli?!?
ja valittu vuoden "valopäät"
-"nopeus vaatii maapuolelle tuplaresurssit" ??????
Niinpä,juuri näin....... olet aivan oikeassa......
Ps.Mieti vielä hetki ai niin.....
milläs mietit?
Ei hassumpi provo,yhtä hauskaa kuin naarata anoppia
väärästä järvestä........................
NUUNARI MENEE TÖIHIN JA TEKEE TYÖN TEHOKKAASTI EIKÄ RUPEE JOHTAAN FIRMAA,,KÄY KUN SUMMALLE..KVARTTAALIA TALOUTTA.eihän tässä työmiehen etua ajatella vaan firman etu on etusijalla..laita tää mieleen ja ole nöyrä työssäsi.
Ihannetilanne satamassa olisi ollut se että steveco olisi operoinut ns.storo puolen koska heillä kyllä riittää siihen ammattilaisia. Hmt hoitaisi konttioperoinnin.
Ei eri firmat ole euroopassa "kuuluisia" vaan varustamot puhuvat aina HAMINAN SATAMASTA.
Olisi kaikkien etu että "hiekkalaatikkoleikki" loppuisi ja hamina voisi kahden yrityksen kautta tarjota itämeren parasta ja laadukkainta palvelua/osaamista asiakkaille.
Toistaiseksi näyttää siltä että tuleva toimintamalli ei ole kenenkään edun mukaista.
Taitaa olla kaikille "se" peiliin katsomis aika.
Paperitehtaan loppuminen oli jo tarpeeksi vai oliko?
Marko Vierusalo
[email protected]
0505899056
Maapuoilen tehot on: 2*kahvitauko=40min (vähintään). Ruokatauko N.40min. Siitä kun lasket tehokkaan työajan 8.5H niin kertooko jotakin. Taukoteho on maailman luokkaa. Kilpailijoita tuskin löytyy...
Stevecohan on kuuluisa tauoistaan. Ennen sanoivat laivojen kapteenit että "stevecomafia"
Hyvin sanottu, isot herrat ei halua leikkiä samalla hiekkalaatikolla ja ahtaajat on pelkkiä pelinappuloita. Paska valuu alaspäin.
kysymys oli alunperin HMT:n nostureista, ei stevecon tässä kohtaa........
Nykyään laivojen purku ja lastaus tehdään nonstop-työnä...Uutta sinulle?
non-stoppi tuli kai jo 90.luvulla tietääkseni..
vanhoja taukoja muistelet...Vai kaipaatko vielä sitä riukua jossa kävit ennen paskalla takapihalla?
Eipä ole sillä riulla tarvinnu istuskella, eikä tarvii jatkossakaan- onneksi. Hui olkoon!! T: myyjätär