Lääkitys alivilkkauteen?

Add:n äiti

Mikä mahtaa olla adhd-lääkityksen määräämiskriteerit Suomessa?

Meillä on 11-vuotias add-lapsi jolla on keskittymiseen ja oman toiminnan ohjaukseen liittyviä ongelmia. Koulunumerot ovat ihan hyviä mutta työskentely on hidasta, lapsi ei aina ehdi kokeissa tehdä kaikkia tehtäviä ja hän pitää hitaudesta johtuen itseään huonompana oppijana kuin oikeasti onkaan. Mielestäni lapsi ei saa lahjojaan täysimääräisesti käyttöön. Motivaatio on määräävä tekijä siinä miten jaksaa aineisiin keskittyä.

Määrätäänkö Suomessa lääkkeitä ainoastaa "häiritsevään käytökseen"? Raivareita tyttö ei (enää) saa mutta muutosten sietokyky on huono ja jumiutuu tilanteisiin ja on hidas. Ideoita olisi ja lahjojakin mutta ei saa aikaiseksi tehdä.

Jos tämä kaikki on neurologista perua, mahtaisiko lääkkeistä olla apua?

Olemme nyt diagnoosin jälkeen jonossa jatkotoimenpiteisiin, en tiedä mikä siellä odottaa.

4

803

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ite kans

      neljä sellaista lasta mutta
      tulee tukea niin vähän ennen ku diagnosointi on v armalla pohjalla noin 3lk.


      olemme toki valvottuja jo 1/2 v.alkaen

    • aivoleikkaus
    • Add-aikuinen

      lääkitystä sitten mietitään. Eli joko lääkitys ja/tai jonkinlainen terapia tai kuntoutus voi olla soveltuva. Mieluummin kyllä lähtisin asiaa miettimään niin päin, että koulu voisi tulla vastaan lasta, eikä toisinpäin.. Mikäli lapsella on hankaluuksia hitauden vuoksi, hän voi saada lisäaikaa esim. kokeiden tekoa varten. Ota asia puheeksi koulussa! Mitään ei saa, ellei osaa pyytää.

    • MINÄ VAAN

      Minulla on 14 vuotias poika jolla diaknosoitiin add 5 vuotta sitten. POikamme sai toimintaterapiaa ala-asteella ja se lopetettiin yhteisestä sopimuksesta yläasteelle siirryttäessä. Apua näen siitä olleen keskittymiskyvyn harjoitteluun. Tärkeinpänä pidän kuitenkin itsetunnon huimaa kasvua. Poikani piti nimittäin aikaisemmin itseään muita tyhmempänä mutta diagnoosin ja terapian avulla hän kykeni käsittelemään erilaisuuttaan. Nyt hän pikemminkin nauraa sille, että unohtuu haaveilemaan johonkin, vaikka kiire olisi esim. linja-autoon! Lohduttavaa minulle on ollut se, että hän on koko ajan kasvaessaan oppinut ottamaan vastuuta enemmän ja hallitsemaan käytöstään niin, että asiat sujuvat kohtuullisen mukavasti. Ne asiat, jotka häntä kiinnostavat hän tekee tosi reippaasti mutta muuten saa olla muistuttamassa useasti. Olen jo menettänyt toivoni oman huoneen siivoamisen suhteen! Toisaalta hän on meillä se, joka siivoa keittiön ilman pyytämistä erittäin usein ja hyvin. Hän nimittäin pitää siitä :)
      Uskon, että hän yhteiskunnassa paikkansa löytää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      413
      1819
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      147
      1165
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1102
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1093
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      105
      1038
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      156
      893
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      689
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe