Ekat danit annettiin HMD harrastajille jo n. 10 vuotta sitten, ellei jo aiemminkin. Heitä on useita. Miksei kukaan heistä ole 2. dan? Jos kyssäreitä tarkentaa, tuntuu vastaus aina olevan "kyseinen henkilö ei enää treenaa HMD"... Pistää ihmettelemään... Miksi joku aloittaa 15 vuotiaana "viattomana" HMDn ja saa mustan vyön hieman yli parikymppisenä, ja kohta lopettaa? Houkutteleeko HMD porukkaa jotka vain haluavat jonkin cuulin statussymbolin, vai onko syy siinä että silmät aukeavat kun ikää tulee ja ympyrät laajenevat?
HMD musta vöiset
nih
384753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
2. danien puute HMD:ssä ei aina johdu siitä että laji olisi lopetettu vaan siitä että lajin opettaja ei ole vielä myöntänyt 2. dania kenellekkään. 2. danin vaatimukseen kuuluu että pitää olla 2. danin tasoinen. Mikä, IMHO, kuulostaa vähän tekosyyltä ja pistää epäileen että todelliset syyt ovat jossain muualla, mutta toisaalta mitäpä sitä ulkopuolisena voi ikinä varmasti näistä asioista tietää..
On noita mustaan vyöhön lopettaneita muissakin lajeissa, harjoittelu kun muuttuu siinä vaiheessa hiukkasen omatoimisemmaksi, luullakseni. Ei kaikkia innosta..
Joo, onhan niitä lopettaneita muissakin lajeissa, mutta että _kukaan_ ei kymmeneen vuoteen etene 1. danista ylöspäin pistää miettimään. Ovatko siis tänä vuonna 1. danin saaneetkin kymmenen vuoden kuluttua 1. daneja? Ja mikäköhän lienee tuo 2. danin taso, ja missä vika ettei siihen sit ylletä?
opettajan mielestä kukaan ei vielä ole sillä 2.dan arvon tasolla. Mut varmaan kohta joku ylennetään siihen 2.daniin.
Ehkäpä HMD:ssa ei myönnetä 2.dania saatika kolmatta koska on pistetty liian korkeat vaatimukset sille arvolle. Jossain vaiheessa se oli, että tekniikat pitää toimia In-Seonia vastaan nyt se on jotain muuta. Kenelläkään ei tekniikat toimi ja kaikille sanotaan, että kyllä sen sitten huomaa kuka on 2.dan tasolla... Siis mitä vittua?
"Kohta varmaan 2.dan jollekkin myönnetään"
Ja kenellekköhän? Aslak De Silvalle, vai jollekkin muulle ulkomaille lähtevälle "ammattiopettajalle"? Ja miksi? Siksikö kun tekniikat ovatkin yhtä äkkiä 2.dan tasolla, vai siksi koska lähtevät ulkomaille levittämään lajia ja hakemaan lisää euroja(kruunuja, dollareita) loputtomaan chiwoodo kassaan? Voisin uskoa, että nämä ulkomaille lähtevät ammatiopettajat etenevät jopa 3.dan tasolle euhteellisen nopeasti. Silti kukaan hiestä ei ole kehittynyt mihinkään viimeiseen 3-5 vuoteen.
Olemme suomalaisia, emme korealaisia, siis emme ole emmekä tule olemaan 1.dan astetta korkeampia.
Siirtykää Tolkidon puolelle, jos mahdollista. Kun liitto aikanaan hajosi ja tolkidoliitto perustettiin, olivat puuhamiehet kaikki 1.daneja. Liittoon lähti myös muutama hanmoodoseura. In Seonin liittoon jääneet ottivat käyttöön lajin ex-nimen hoi jeon moo sool.
Nyt tolkidoliitossa on toisia ja taitaa olla yksi kolmaskin dani. Opetus noudattaa Australialaisen hapkidomestari George Boothin oppeja, mutta nimi on edelleen tolkido.
Katsokaa tolkidoliiton kotisivuja, oli muistaakseen www. tolkido.com, en ole tosin aivan varma.
Lyhyesti:
HMD on edelleen nuori laji joka etsii lopullista muotoaan, 2.dan vaatimukset ovat olleet kovan keskustelun aiheena kauan aikaa.
opettaja on aina sanonut että 1.dan:in jälkeen tekniikan on kehityttävä todella paljon ennenkuin se on 2.dan arvoista.
opettaja on seurannut kaikkia mustia vöitä todella tarkasti ja korjannut heidän tekniikka virheitään, todennäköisesti syksyllä ensimmäiset saavat sen 2.daninsa.
itse lajin harrastajana ja 1.dan:in suorittaneena
olen sitä mieltä että 2.dan vaatimukset ovat liian vaativat mutta ehkä silti parempi niin ettei ihan kuka tahansa saakaan 2.dania.
se on todella valitettavaa jos joku (minkä tahansa lajin edustaja) suorittaa 2.danin ja sen jälkeen lopettaa harrastamisen/opettamisen mielenkiinnon loputtua.
se olisi todella "hienoa" jos hmd:ssa olisi lueteltuna selvästi 2.dan vyökoe vaatimukset kuten esim. TKD:ssa, mutta hmd:ssä ei tuollaista "listaa" ole vaan vaatimuksena on lyhyesti: "kaikkien tekniikoiden tulee toimia"
eli 1.dan vyökokeen jälkeen alkaa 3-6 vuoden ankara harjoittelu jotta saat kaikki tekniikat toimimaan, mutta siitä kiitoksena on sitten se 2.dan.
ei se nyt niin lyhyesti tullutkaan...
hyvää kesän jatkoa!!
Sivusta seuranneena ja opettajanne tekemisiä katselleena kysyn:
Jos ykkösen jälkeen pitää treenata 3-6v kakkoseen ja tekniikoiden toimia, niin mitä sitten opettajanne vyöarvoon pitää osata ja miten kauan treenata ?
Kuullostaa aika kummalliselta, että kymmenessä vuodessa ei edetä, vaan junnataan paikoillaan.
Mitens, kun olen katsellut opettajanne tekniikkaa muutaman kerran ja mielestäni se on ollut suorastaan kehnoa verrattuna muutamiin ykkösdaneihin, esim tuohon Silvaan verrattuna. Onhan se näyttävää ja akrobaattista, mutta tuolla Silvalla se on lisäksi realistisemman tuntuista.
kuten jo aikaisemmin sanoin ette laji on nuori, eli opettaja ei vielä pidä tärkeänä laatia vyökoevaatimuksia 3-7 daneille koska se ei ole ajankohtaista.
opettaja on itse sanonut että on tärkeämpää keskittyä ylempiin/mustiin vöihin, jotta heidän tekniikka kehittyisi ja että he voisivat joskus suorittaa nuo ylemmät danit.
HMD:N vyökoevaatimukset muuttuivat todella paljon tuossa 1997, eli ennen 1997 mustanvyön suorittaneet joutuivat opettelemaan paljon uusia tekniikoita ja unohtamaan vanhoja,
tästä johtuen moni mustavöinen lopetti sillä heistä saattoi tuntua siltä että täytyy aloittaa uudelleen alusta juuri kun oli suorittanut mustanvyön.
tämä oli todella valitettavaa mutta se oli myös pakollinen suunnanmuutos HMD:ssä sillä nykyinen uusi systeemi toimii paljon paremmin kuin vanha, toki vanhoja mustiavöitäkin on mukana jotka ovat suorittaneet ensimmäisen daninsa -94 mutta omaksuneet uudet tekniikat (1.dan tasolla) vuosina 1998-2000.
ja kyllä se opettajan tekniikka toimii =)
assullakin on hyvä tekniikka mutta kyllä opettajan tekniikka on aivan eri tasolla.
voithan kysyä asiaa tietenkin suoraan assultakin.
Hyvää kesän jatkoa!
Vielä siitä, että mitenkäs se teidän opettajan musta vyö (monesko dani sillä onkaan?)
Millä kriteereillä se on saatu ja kuka sen on myöntänyt ?
Vaikka young suk (opettaja) on itse perustanut
han moo don hän ei ottanut käyttöön kuitenkaan 10.dan niinkuin yleensä on tapana (esim. joku amerikkalainen perusti oman karate tyylisuunnan ja ylensi itselleen samantien tuon 10.dan =) )
opettaja käyttää hoijeon moo sool vyöarvoaan joka on 7.dan.
vyön on myöntänyt hoijeon moo soolin pääopettaja jolla on 10.dan, hänen nimeään en valitettavasti muista mutta sen löytää kyllä hoijeon moo sool järjestöjen sivuilta.
Anteeksi että puutun keskusteluun, muttei todellakaan ole tapana että itselle annetaan 10. daneja paitsi ameriikan mailla. 10. dan annetaan usein kuolleille ja nykyisin (viimeisen 50 v aikana) joillekin elävillekin. Ameriikassa tosin ihmiset antavat jopa itselleen 10 dania mikä lähinnä osoittaa juuri sitä ettei edes ymmärrä mistä koko dani-idea on lähtöisin (se zenin epätäydellinen ympyrä).
voihan se olla että kyseinen mestari oon jo opettanut kaiken mitä tietää ja kestää "hetken" esim.10 vuotta keksiä uusia tekniikoita/ideoita.
Ehkäpä tässä onkin ongelman ratkaisu,who knows!
Ainahan kestää myös aikansa että mestari itse myös opettelee uudet jutut mutta tulevaisuus näyttää...
"Vaikka young suk (opettaja) on itse perustanut
han moo don hän ei ottanut käyttöön kuitenkaan 10.dan niinkuin yleensä on tapana (esim. joku amerikkalainen perusti oman karate tyylisuunnan ja ylensi itselleen samantien tuon 10.dan =) )"
=/ =P x) =) =D!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jep, jep.. Joka tapauksessa 7DAN!! Mieti. Omat oppilaat on melki parempia ku herra ite ja ne on VAAN 1 daneja.. HUH! Korealaisten vyöarvosääntöjen mukaan 6 dania on vasta mestari... ok ok on ymmärrettävää..
Oppilaiden tekniikka on parempi kuin opetaajan!!??!?!?!?! Tai no, melkei kuten sanoit. Mistähän moinen käsitys mahtanut syntyä? Etenkin kun hanmoodonet.com sanoo, että Young Suk on harrastanut kamppailulajeja lähes 40 vuotta.
Järki käteen...
Kaikki, mitä hanmoodonet sanoo ei välttämättä ole totta. Yritähän etsiä todisteita tuosta 40v. harjoittelusta, niin voit yllättyä.
Herra suurmestari ole paljoa taitojaan näytellyt.. HÄn on voinut olla hyvä joskus, mutta häiskä alkaa olla jo niin vanha, että ei taida olla enää nii hyväs kunnossa kuin nuoret oppipoikansa. Siinä mun tejorija. Mikäli häiskä on jo yli 40, eli vanhus jo.
Paras tapaa pitää osaamattomuutensa piilossa muilta on olla tekemättä mitään. Pätee muuten myös kamppailulajeissa. Jos hanmoodon pääjebu ei paljoa taitojaan esittele, voi olla, ettei niitä olekaan. Itsekin uskon hänet pariin kertaan nähneenä teoriaan, jonka mukaan moni hmd mustavyö on tekniikassa häntä parempi. Tämä on sinänsä budofilosofian mukaistakin kai et oppilas kehittyy opettajansa edelle... :) :)
Hmd päämestarilla Yong Sukilla on Koreassa suoritettu Tae Kwondon 1 dan sen hän saavutti 2 vuoden harjoittelulla.
Loput arvot ovat tulleet lajin perustamisen myötä ja itse ylimpänä auktoriteettina hän on vyöt itselleen myöntänyt.
Han moo do on paras ja monipuolisin Ip-laji, its best.
"Hmd päämestarilla Yong Sukilla on Koreassa suoritettu Tae Kwondon 1 dan sen hän saavutti 2 vuoden harjoittelulla."
Mullakin olisi tuolla tahdilla omassa lajissani jo 2. dan, mutta on vaan kup 5 suomalaisella systeemillä *pitäisköhän käydä Koreassa, hmm*
"Loput arvot ovat tulleet lajin perustamisen myötä ja itse ylimpänä auktoriteettina hän on vyöt itselleen myöntänyt."
Tuolla taustallahan sitä auktoriteettiä riittääkin ;-D
"Han moo do on paras ja monipuolisin Ip-laji, its best."
Millä perusteilla, noilla äskeisilläkö?
Äläppäs tumpelo ole niin kapea katseinen.
Koreassa on kovin yleistä, että mustanvyön saavuttaa jo 1-2 vuoden harjoittelun jälkeen, mutta harjoittelu siellä on intensiivisempää ja keskittyy vain perus asioihin. Suomessa vyöarvojen saaminen on pikkasen hitaampaa johtuen länsimaisesta mustanvyön myytistä ja siitä, että harjoituksia on n.3-5 kertaa viikossa ja opetukseen sisällytetään muutakin kuin vain perusteet.
Ongelma Young-Sukin vyöarvossa on se, että hän oli 80 luvun lopulla vielä TKD 1.dan ja siitä n. 5 vuoden kuluttua suomeen tullessaan jo TKD 5.dan. Tämä ei ole mitenkään Kukkiwonin vyönmyöntö minimiaikojen mukaan mahdollista. Joten tässä on tapahtunut Hwangien (Dae-Jin-> Young-Suk) suunnalta mulkkausta. Opettaja Young-Sukin edistymistä HJMS:ssa ja Hanmoodossa ei varmaan kukaan kyseenalaista. HÄnhän on saanut HJMS vyönsä siitä hyvästä, että lähti levittämään lajia (normaali käytäntö kaikkialla maailmassa) ja HMD:ssahan hän voi myöntää itselleen vaikka 100000.dan jos niin haluaa. Omapa on lajinsa.
sitaatti: "1.dan ja siitä n. 5 vuoden kuluttua suomeen tullessaan jo TKD 5.dan. Tämä ei ole mitenkään Kukkiwonin vyönmyöntö minimiaikojen mukaan mahdollista."
Mutta kun yleisesti kerrottu tarina kertoo että hänellä oli tuo alempi arvo vielä vuotta ennen ylemmän arvon antoa. Itse en tiedä tästä mitään, ja jos joku kertoo pienenkin asian joka todistaa päinvastaiseen niin uskon HETI koska muutakaan tietoa ei ole saatavilla, mutta juoru menee näin.
No antaa poikien juoruilla. Oman käsitykseni mukaan Young Sukilla on vielä koreasta lähdettäessä todella ollut tkdssä 1dan. Kun hän rupesi ammattiopettajaksi 80-luvun lopussa, myönnettiin hänelle ilmeisesti taekwondossa sitten lisää daneja. Tämä on käsittääkseni koreassa yleinen tapa henkilön lähtiessä opettamaan lajia ulkomaille.
YS:n ansiot taistelutaidossa yleensä ja HMD:ssä ovat sitten toinen juttu. Asiaa kysyttäessä ys on sanonut alkaneensa itse ymmärtää mudoa vasta noin 8 vuotta sitten. Sanotaan vaikka, että hmd-harrastajista hän on ylivertaisesti parhaimmalla tasolla ja tämän lisäksi loistava opettaja ja hyvä mies, sen perusteella mitä vähää olen hänen kanssaan päässyt puhumaan. Minua eivät mitkään danisertifikaatit kiinnosta, minusta aika vitusti tärkeämpää on se taso, jonka esim. leireillä näen.. se vakuuttaa paremmin kuin yksikään paperinpala. Itseäni ei loppupeleissä voisi jotkut 80-luvun takesotkut vähempää kiinnostaa.
Hieman ihmetyttääkin, miten jotkut ovat niin kärkkäästi herraa arvostelemassa ties mistä, vaikka eivät ole miestä ikinä nähneetkään...
Totta Yong Suk on suuri mestari, hän potkii korkealle, hyppii korkealle, lyö laudan rikki yhdellä nyrkiniskulla, hän on Korealainen ja Korealaiset taitavat Ip- lajit parhaiten.
YS osaa tehdä kivuliaita lukkoja ,osaa heittää vastustajan kattoon, osaa opettaa junioreita.
Hän on mestari ja suuri opettaja.
HMD on hieno laji ja teknisesti ylivoimainen muihin lajeihin verraten.
...herra/rouva HMD mahdollisesti Yong Suk itse?
Kahteen ensimmäiseen kappaleeseen: joojoo ja lehmät lentää!
Kolmanteen: epäilemättä
Viimeisen kappaleen ensimmäinen lause: varmaan onkin hieno laji, mutta tuo toinen lehmän lento vesittää senkin..:))))))))))))))))
Se mikä risoo on, että puhutaan vähän väliä Itsepuolustuksesta. Kyseessä on kamppailulaji ei sen kummempaa, ei sen vähempää ei sen enempää.
Kuulemma tällä wanhalla whangil ei ole kukkiwonin myöntämää 7/8dania.. Joten voipi olla ettei jan sukillakaan ole..
Vanhalla Hwangilla on Kukkiwonin myöntämä 8.dan ja Olikohan world TKD academyn myöntämä 9.dan
YOung-Sukilla on TKD 6.dan. Se on erittäin helposti pappa Hwangin myönnettävissä. Se, että miten ja millä meriiteillä hän on vyönsä saanut on eri asia.
Pappa Whang tais saada sen lahjana. No, kuka siin iäs ny vois enää muutoin vöitään ansaita.. Onkos broidi whang koskaan näyttänyt sertifikaattiaan kellekkään??
Hwangin ja muidenkin maassamme asuvien korealaisten taso on aivan eri luokkaa kuin suomalaisten harrastelijoiden taso.
Parhaat mestarit lähtivät levittämään lajeja länsimaihin ja Dae Jin Hwang sekä Yong Suk kuuluvat taistelulajien ylimpään kaartiin.
Nämä korealaiset mestarit pieksevät tosiottelussa suomen karate, vapaaottelu ym puuhastelijat mennen tullen.
Katutilanteeseen en hakeutuisi mestareita vastaan he voivat lyödä yhdellä iskulla vastustajan tiedottomaksi on muuten nähty.
Korealaisista heijastuu tekniikan monipuolisuus ja voima ja he ottavat lajinsa vakavasti.
Meillä on vielä paljon opittavaa heiltä ja kaiken oppimiseen ei vuosisata riitä länsimaalaiselta ihmiseltä.
Pappa Hwang on saanut varmaan useammankin danin lahjana jos sitä niin voidaan kutsua.
On yleistä, että lajin eteen tehdyn työn perusteella myönnetään henkilölle korkeampia vyöarvoja.
Kyllä DAe-jinin danit ovat mielestäni olleet kaikki aivan oikeutettuja ja ansaittuja vaikka hän ei missään vyökokeissa ole käynyt hessa ties millon viimeksi.
Näin toimitaan muissakin lajeissa kuin vain taekwondossa ja korealaisperäisissä lajeissa.
Kysykääpä esim Auvo Niinikedolta millon hän on viimeksi osallistunut vyökokeeseen muuten kuin arvostelijana. Tai kysykää joltain suurelta Karate pampulta ( 6.dan) milloin hän on osallistunut viimeksi vyökokeeseen. Vähiin käy ne mestarit ketkä ovat vyönsä graduoimalla suorittanut.
Itseasiassa arvosta 7-9.daina joka on saanut daninsa lajin eteen thedyn työn vuoksi korkeammalle kuin samaa dan arvoa joka on sen graduoinut. Toki graduijan kunto ja tekniikka on varmasti kohdallaan, mutta osaako hän opettaa? Onko hän tehnyt mitään positiivista lajin eteen? Ne ovat niitä asioita jota mestarilta vaaditaan. Ei hyppypotkua kolmeen metriin.
Kiva trolli;) vai mitä.
On vaikea kuvitella et joku pystyis samaan viä 50, mitä oli 20v.. Lahjavöitähän ne kaikki alkaa olla 40 ikävuodesta ylöspäin..
On totta, että ihminen alkaa rappeuta jo aika lailla siinä 40 ikävuoden kohdalla. Mutta kamppailulajimestarit, nuo herrat ovat niin ihmeukkoja, että ties vaikka, ties vaikka, he pystyisivätkin kehittymään vielä siinäkin iässä.
Tulee mieleen Hai Tank, shaolin munkki. 50 iässä saavutti (mahdottoman hyödyllisen) tekniikan: mies seisoi yhdellä sormella. 40 vuotta myöhemmin, miehen ollessa 90, hän uusi temppunsa.
Kuulostaa feikiltä, mutta mikä tarve shaolineilla olisi feikata? Taitavat ne heebot kuitenkin seilata aivan eri merillä kuin me.
Shaolin munkeilla voisi olla sellainen tarve feikata, että he ovat Kiinan hallituksen palkkalistoilla ja heidän ainoa tehtävänsä on toimia ko. kommunistimaan mainosukkoina.
Jos tarkkoja ollaan,niin tämä keskustelu on aika syvältä. Lapset menkää ulos leikkimään ja jättäkää tietokoneet rauhaan. Ja te vanhemmat ja viisaammat harrastajat älkää edes vaivautuko vastaamaan tällaiseen paskan puhumiseen.Antaa lasten leikkiä.
ihan ku viittisimme antaa joittenki korealaiste tulla tänne ja rahastaa meidä teinejä kusetuksillaan. wanha... siis nuori sukka, eli young sock on väännelly totuutta jo omasta historiastaan niin monasti että oksat pois. ja kaikki nuoret uskoo ku näytöskis potkitaa tarjottimii metrie korkeuksii, varmaa auttaa ip-tilantees nuorta naista jota yritetää raiskata. huh huh, järki kätee tai päähä tai mihi vaa et tulee käyttöön
hmd:ssä on jo 2.danin mustiavöitä. esimerkkinä Aslak de Silva. piste.
Ihme kitinää jostain vyöarvoista. Pääasia että kehittyy, ei se että saa enemmän daneja.
Itse voisin harrastaa lajia kuin lajia saamatta yhtäkään vyötä. Pääasia että saan opetusta. Ei niillä vöillä otteluita voiteta, vaan omilla kyvyillä. Vyökokeet on vaan tilaisuuksia näyttää mestarille omaa tekniikkaansa ja mestari/opettaja sitten sitä kommentoi ja mahdollisesti antaa sitten vyön, mutta ei se vyön saaminen sinusta yhtään parempaa tee..