Olen käyttänyt nestemäistä Omoa, siinä kun ei ole zeoliittiä. Nyt olen kyllästynyt tähän Omon hajuun ja etsin jotain kivan hajuista nestemäistä pesuainetta tilalle.
Mitä te palstalaiset käytätte?
Mitä te palstalaiset käytätte?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Käsittääkseni missään nestemäisessä pyykinpesuaineessa ei käytetä zeoliittia, sitä on vain pyykkipulvereissa. Eli eikun kauppaan valitsemaan. Itse olen käyttänyt dailyn nestemäisiä, niissä on hyvä mieto tuoksu.
itse käytän Lidlin nestemäisiä joissa ei zeoliittia. On erikseen valkopesulle ja normaalille. Zeoliitti on todella persiistä.
Lidlin pesuaineesta jää pyykkiin miellyttävä raikas tuoksu.
"Zeoliittia ei käytetä nestemäisissä pesuaineissa. Niissä vedenpehmentäjänä on usein sitraatti. Sitraatti on kuitenkin huomattavasti kalliimpaa kuin fosfaatti tai zeoliitti.Blaablaablaa..."
Pitääkö sen olla nimenomaan nestemäistä? Amwayllä on tehopakkaus jauheena. Maksaa kyllä enemmän mutta on riittoisa!
swipen tuotteet ovat valmistettu ilman zeoliittiä, pyykinpesuaineet ovat tuoksuttomia ja valkaisu toimii 60 asteen pesulämpötilasta ylöspäin. ei ole halpaa, mutta minä en muuta ainetta suostu käyttämään. pesukone pysyy hyvässä kunnossa, kun zeoliitti ja muut pöperöt eivät jää putkistoihin ja siten koneen elinikä swipeä käytettäessä pitenee. säästää sitten koneen vaihtoväleissä pulverien hinnan.
Joo, hyvä kysymys. Ennen käytin jauhepesuaineita, mutta olen huomannut, että tuo jauhe jää helposti vaatteisiin. Nykyään varsinkin, kun nuo uudet pesukoneet käyttävät niin vähän vettä huuhteluissa.