Mikähän siellä vatsassa juilii, kun on välillä pistävää kipua vasemmalla puolella suunnilleen kylkikaaren alla. Muilla näkyy olevan oikealla, ja syynä voi olla maksa-, haima- tai sappivaiva. Mutta minullapa on vasemmalla. Sydän ainakin tuntuu olevan vasemmalla eikä minulla tietääkseni ole sisäkalut muutenkaan takaperin. Mistä siis lie kyse? Kipu on yleensä sykkivää ja lisäksi sellaista, että se saattaa vaihtaa paikkaa muutaman sekunnin välein, ikään kuin pieni demoni heiluisi siellä puukkoineen, "pistänpä nyt tuohon ja sitten vaikka tuohon..." kuitenkin siellä kylkiluiden alakaaren seutuvilla liikutaan.
Ylävatsakipu VASEMMALLA
8
9982
Vastaukset
- kricu
Vaikea antaa tarkkaa diagnoosia, kun en tiedä mitä olet syönyt/juonut, onko ennen ollut vastaavaa, kauanko kipu on kestänyt, oletko minkä ikäinen jne..
Mutta vasemmalta puolelta löytyy mahalaukku, joten jos sinulla on vaikka vatsahaavaa tms tai sitten jos kipu ei olekaan vatsasta peräisin, vaan esim lihaksesta ja sattuu hengittäessä? Tai sitten jos se on sydämen tienoilla se kipu.. Suosittelen kääntymään lääkärin puoleen jos kipu pahenee tai jatkuu muutamia päiviä tai tulee oksentelua, kuumettta, huonovointisuutta yms.. koitahan pärjätä!- Jatkoa
(Piti vaihtaa nimimerkkiä, kun sama ei onnistu ilman kirjautumista.)
Lihaskivusta ei varmaankaan ole kyse. Kipua on tuntunut ehkä n. vuoden ajan silloin tällöin. Joskus menee viikkoja ettei tunnu, joskus tuntuu muutamana päivänä peräkkäin. Olen 52-vuotias ja muuten terve, syön "normaalisti" ja vatsa toimii hyvin, ei ummetusta eikä ripulia. Nyt keskitalven juhlaviikkojen aikana ja jälkeen kipua on esiintynyt enemmän. En ole mikään juoppo, mutta suurkuluttajan raja 21 annosta viikossa menee kyllä rikki ja marraskuun alusta loppiaiseen kulutus on ollut normaalia suurempi. Jokin korrelaatio alkoholinkäyttöön saattaa siis olla vaikka kyse ei maksasta tai haimasta olisikaan.
- sama vaiva
Oliskohan kyseessä divertikuliitti. Kipu tuntuu just vasemmalla vähän kylkiluiden alla. mee lääkäriin tarkistamaan tulehdusarvot varsinkin jos on vähän lämpöä.
- mikä kuliitti...
Piti oikein googlata että mikä ihmeen divertikuliitti. Saattaisi muuten olla, mutta minulla ei ole kuumetta ja muutenkin kunto ja olo tuntuu hyvältä, vain tuo kipu kiusaa. Minulla ei myöskään ole ummetusta tai muita ruoansulatusvaivoja.
- tämäkin...xx
Mahalaukut on eri muotoisia eri ihmisillä. Voisi olla palleatyräkin,minulla kipu lähellä mahanporttia.
- paksunsuolenmutka
Joillakin voi olla hyvin ylhäällä, lähellä sydäntä. Siihen voi kertyä ilmaa. Voi aiheuttaa pingotusta ja pistosta, ja jopa ärsyttää sydäntäkin.
- on ylhäällä
Mulla on ylhäällä ja ilmaa aina mutkassa, ja aiheuttaa pingotusta ja pistosta vasemmalle ylhäälle, jopa rintaan ja kainaloon asti.
- Nimetön
Todellakin niinkuin olisin itse kirjoittanut. Olen 61-vuotias nainen ja ainakin vuoden ajan samoja oireita vasemmalla puolella on ollut. Saattaa mennä viikkoja ilman tuntemuksia, mutta yks´kaks vihlaisee niin että taju on mennä. Onneksi menee ohi lähes samantien. Itse olen jotenkin huomannut, että silloin kun on ilmavaivoja ja röyhtäilyä, ongelma olisi pahempi. Olen epäillyt palleatyrää, koska en ole voinut ikinä pitkiä aikoja olla selälläni. Pistelevä, puutunut olo tulee. Se vaiva on ollut lapsesta saakka.Välillä pelkää vaivan olevan vakavaa, mutta kai se olisi jo vuoden sisällä pahentunut jos niin olisi. Lääkäriin en ole halunnut vielä mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305822Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144374Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403247IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522961Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3391559Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338- 661301
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2321206- 791169
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul4011161