Koittakaa nyt muslimit ymmärtää, että Suomi ei ole muslimimaa. Siksi teidän tulee sopeutua suomalaisten tapaan elää eikä päinvastoin. On kuvottavaa että vaaditte erityiskohtelua, jonka vielä haluatte maksattaa suomalaisilla.
Maassa maan tavalla tai maasta pois!
Maassa maan tavalla tai maasta pois!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yritäpäs sinäkin sopeutua suomalaisiin tapoihin. Niihin ei kuulu kiihkoilu uskonnollisia vähemmistöjä vastaan. Sellainen kiihkoilu on aika kuvottavaa.
Tämä esitetty mielipide -maassa maan tavalla- on asiallinen ja täysin kiihkoton. Se ei loukkaa ketään. Sitä ei ole tarkoitettu siksi, että se loukkaisi. Kuitenkin se tuomittiin KIIHKOILUKSI.
Näköjään uskontojen puolella toimii sama tapa kuin rotujen välillä; Jos nimenomaan VALKOIHOINEN puhuu kielteiseen sävyyn vaikkapa mustaihoisesta (tämän melutessa yöllä kerrostalokaksiossaan) ja pyytää tätä olemaan vastaisuudessa öisin meluamatta. Tämä tukitaan heti rasisimiksi.
Tässäkin tapauksessa pyyntö olla öisin hiljaa, on asiallinen, kiihkoton ja kaikkea muuta kuin rasismia.
sä poistat tän viestin joka tapauksessa, mutta kyselenpähän vaan.
Miten se sinun kiihkoilusi Jaakko?
...vastaan saattaa olla mielestäsi kriittisyyttä. Monen muun mielestä se on kuvottavaa.
Jos minkä värinen ihminen tahansa yrittää leimata uskonnollista, rodullista tai kansallista ryhmää, se on kuvottavaa rasistista kiihkoilua. Ei se, jos pyytää naapuriaan olemaan meluamatta.
Sinun taitaa olla vaikea tajuta eroa.