...imartelemaan naisoppilaitaan sopivasti ulkonäöstä tms. jotta oppilas sopivasti rentoutuu tai jotain muuta vastaavaa??? Tällainen epäilys pääsi heräämään erään open puheitten ja käytöksen perusteella. Ja kyse ei siis ole ollut vain yhdestä sanomisesta tai ajokerrasta.
Opetetaanko autokoulun opettajia amko:ssa...
tyttöoppilas
121859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hämeenlinnassa yksi kaksoistunti käsitteli nimenomaan aihetta: näin opit imartelemaan naisoppilasta ulkonäöstä tms. jotta oppilas sopivasti rentoutuu"
Naisopiskelijat lisäksi pitivät tunnin estelmän aiheesta: "tämän haluan kuulla joka ajokerta, jos olisin vielä oppilas"
Hyvin on siis oppi mennyt perille. Onnittelut!
ymmärtää joskus, aivan väärin. Jos opettaja on ystävällinen, se ei tarkoita minkäänlaisia taka-ajatuksia.
Oppilaat ovat todellakin erilaisia, eräät voivat jo suuttua siitä, että kysyy miten päivä on mennyt...
Raja on todella pieni ja se voidaan ymmärtää väärin. Siinä saakin opettaja olla tarkkana.
Joillakin naispuolisilla oppilailla on sensijaan luulo, että ajotunnille pitää tulla juhlapuvussa, korkokengät jalassa, meikkiä naamassa niin, että tippuu ja parfyymiä niinkuin kemikaaliokaupassa.
Sellaisen ajotunnin jälkeen, haluaa vain nopeasti kotiin päänsärkyä parantelemaan.
Kyse voi olla hyvinkin rentouttamisesta, siellä autossa tulee kyllä puhuttua muitakin asioita, ei sitä ammattia muuten jaksaisi, henkilökohtaisuuksiin ei kyllä opettaja saisi mennä.
Paras varmaan onkin olla noteraamatta, jos ylilyöntejä tapahtuu, eiköhän ne sillä lopu.
Mihin kaikki on johtanut,ennen oli sotilaskuri ,eikä tuomoset päässyt edes Liikenneope kurssille.
Ehkäpä niitä taka-ajatuksia onkin tyttöoppilailla, jotka laittavat täyden tällingin tunnille tullessaan ;-)
...kuvitella, että joku tarkoituksella tälläytyy ajotunnille imartelun toivossa. (Sarkasmi on kirjoitettaessa vaikea laji, se tuli taas todistettua.) Eiköhän 99,9% ihmisistä tule ajotunneille 'as you are', eli suoraan koulusta, töistä tms. tai jatkaen suoraan kouluun, töihin etc. tarkoituksena oppia ajamaan ja saada kortti taskuun. Tälläytymisaste normaalista arkielämästä siis.
Ystävällisyys on tosi jees, mutta kömpelöitten tusinakohteliasuuksien lateleminen lähinnä ärsyttää, koska sellainen viestii toisen ihmisen älyn aliarvioinnista. Ystävällinen voi olla latelematta kliseitä.
Lienee sitten joillekin vaikea laji sekin - ystävällisyys.
Sarkasmi on TODELLA vaikea laji, kuten itsekin vastauksellasi todistat.
Tälläytyvän tytöntyllerön toiveena ei ole saada lässyn-lässyn-imartelua, vaan vastakaikua ihastuksen tunteilleen. Ei nimittäin niin kovin harvinaista se, että siihen mukavaan, huumorintajuiseen, oikeasti ystävälliseen opettajaan ihastutaan.
On se hirveää kun tytöt ihastuvat sillä tavalla...
Varmasti aivan kamalaa jollekin vanhalle ukolle kun 18-vuotias kaunotar tälläytyy parhaimpiinsa ja yrittää kaikkensa saadakseen äijältä vastakaikua tunteilleen. Ja varsinkin kun sitä tapahtuu niin usein. On siinä äijät helisemässä eikä niillä ressukoilla ole mitään työrauhaa. Voi, voi!!!
tapahtuu, sekä nuorille, että vanhemmille opettajille. Eikä kyllä paljon kiinnosta, kun 8-12 tuntia päivässä yrittää takoa järkeä päähän.
Työrauha on kyllä kaukana, kun oppilaan katse on enemmän opettajassa, kuin ajoradalla.
Tuntuu kauhean kurjalta lukea tällaista keskustelua. Vaikka varmaankin kyse on vain joistakin lapsellisista tytöistä, silti tulee sellainen tunne kuin koko naissukupuoli leimautuisi ihastuneiksi kanoiksi joiden huomio kiintyy opettajaan.
On hirveää jos opettajat yleisesti ajattelevat naisten vain ihailevan heitä ja siksi tekevän virheitä ajaessaan.
Itse olen hidas oppimaan ja keskitän kaiken huomioni ajamiseen ja liikenteeseen. Jos opettaja jotain muutakin kuin ajamiseen liittyvää kysyy, vastaan vain, jotta en olisi epäkohtelias. Minusta olisi todella noloa, jos opettaja kuvittelisi, että olen häneen ihastunut ja siksi taitoni eivät kehity nopeammin.
Todella toivon, että tällä tavoin ajattelevat opettajat olisivat poikkeus ja yleisesti opettajat ovat sekä itse asialllisia että uskovat oppilaankin olevan liikkeellä asiallisin aikein.
Voisipa joku opettaja kertoa jos on kanssani samaa mieltä.
Mun mielestä tässä keskutelussa ei olla puolin eikä toisin leimattu ketään vain sen perusteella mihin joukkoon kuuluu (opettajat: luulevat oppilaistaan ties mitä, oppilaat: koulussa vain opettajia ihastelemassa).
Erilaisia kokemuksiaan tässä vain ihmiset kirjoittelevat - ja erilaisia ihmisiä kun ollaan, niin asiat voidaan kokea monella tavalla.
Sanottaisko nyt niin, että opettajalla yleensä on ihmistuntemusta sen verran, että ei perusteettomastí kuvittele oppilaansa ihastuksen tunteita (ja touhu voi olla aika suorasukaistakin).
Olin ihastunut opettajaani, mutta salasin sen häneltä. No, opettaja myös ihastui minuun ja hyvinkin suorasukaisesti ehdotti seksiä. Se sopi minulle, koska mies oli ollut märissä unissani jo joitain viikkoja. Juttu toimi jopa paremmin kuin unissa ja ajotkin entistä paremmin. Jossain vaiheessa kerroin sille, että olin ollut siihen ihastunut jo jonkin aikaa ja silloin se puolestaan kertoi, ettei se ollut minusta mitään sellaista huomannut.
Varmaankin se, että suhde oli ikään kuin kielletty ja salaisuus, lisäsi sen kiihottavuutta puolin ja toisin.
Ajokortin saatuani tulin kai jotenkin tasa-arvoiseksi entisen opettajani kanssa; hän ei enää tuntunut supersankarilta ja tarina alkoi latistua itsestään.
Kuitenkin muistelen lämmöllä autokouluaikaa eikä minusta seksistä opettajan kanssa ollut mitään haittaa kummallekaan. Se oli hauskaa niin kauan kuin sitä kesti.
Mut mun tarina on tosi: ihastuin, ja niin opettajakin. Niin kauan kun olin oppilas, pidettiin asialinja, mutta heti kun sain kortin, niin...