http://www.iltalehti.fi/helsinki/200801257150214_hi.shtml
Aivan oikein Pajunen! Merinäköalaa muistuttamaan helsinkiläisille todellisuudesta!
Aivan oikein Pajunen! Merinäköalaa muistuttamaan helsinkiläisille todellisuudesta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Helsingin autoliikennettä pitäisi rajoittaa ruuhkamaksuilla. Ilman laatu paranisi. Ruuhkamaksun keräisi valtio. Ei kaupunki. Helsingissä on niin paljon muuta liikennettä kuin helsinkiläisten omaa liikennettä.
Ei helsinkiläinen autoa tarvitse kuin maalle ajeluun.
Helsingin edustalta ja merialueilta Helsingistä Porvooseen ja länsisuunnassa ainakin Kivenlahteen saakka löytyy paljon laajoja matalikkoja sekä pienten luotojen ja karikkojen täyttämää merenselkää, jonne tuuli puhaltaa vapaasti ja tuulivoimaloiden rakentaminenkaan ei ole veden syvyydestä johtuen hankalaa.
Tuulivoimaloiden kotimaisen kysynnän lisääminen olisi hyvä signaali myös omalle tuulivoimalateollisuudellemme ja sen kehitystyölle, koska lisääntyvä tilauskanta ja pidentyvät valmistussarjat alentavat yksikkökustannuksia ja parantavat suomalaista kilpailulylyä Euroopan ja koko maailman tuulivoimamarkkinoilla.
Öljyn kallistuessa tuulivoimaloiden maailmanlaajuinen kysyntä taittuu hyvin jyrkkään nousuun. Siihen kannattaa jo nyt varautua.
Keskusta puolestaan voisi edistää tuulivoimaloiden käyttöä maatiloilla. Laajat pellot antavat erinomaisen mahdollisuuden tuulienergian talteenottoon ja kalliin ostosähkön säästämiseen maataloustuotannossa.