Varsinkin tällä palstalla väitetään että Saabissa on ajo-ominaisuudet talvella paaaaaljon paremmat kuin missään muussa etuvetoisessa, jotkut jopa väittää pieksee nelivetoisetkin talvella.
Tuolla alempana todisteita väitteelle on tivattu useammassakin kohdin, mitään konkreettista kuitenkaan ei tunnu löytyvät, googlesta neuvotaan hakemaan mutta ei sieltä mitään löydy.
Kysymys kuuluu: Mitä taikatemppuja Saab on mukamas tehnyt kun muut valmistajat eivät sitä ole mukamas tajunneet ?
Ihan saa rautalangasta vääntää, niin että jokainen sen ymmärtää, linkillä todistaen esim panonjakauman tai akselille kohdistuvan painon. tai muuta asiaan liittyen.
Tuolla alempana todisteita väitteelle on tivattu useammassakin kohdin, mitään konkreettista kuitenkaan ei tunnu löytyvät, googlesta neuvotaan hakemaan mutta ei sieltä mitään löydy.
Kysymys kuuluu: Mitä taikatemppuja Saab on mukamas tehnyt kun muut valmistajat eivät sitä ole mukamas tajunneet ?
Ihan saa rautalangasta vääntää, niin että jokainen sen ymmärtää, linkillä todistaen esim panonjakauman tai akselille kohdistuvan painon. tai muuta asiaan liittyen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
En nyky-saabien talvikäytöksestä tiedä, mutta ennen GM-omistusta ja jonkun verran sen jälkeenkin saabit kehitettiin nimenomaa talviolosuhteille. Huonojen kelien kokeiluihin käytettiin paljon resursseja. Eihän saab ole kesäkeleillä koskaan ollut kilpailijoitaan erikoisempi.
En tiedä onko paljooon paremmat, mutta vitun hyvät ne sivuttaispidot on ainakin laatuvaikutelmaltaan, enkä tiedä muissa olevan parempaa. Ei ole nyt mitään linkkiä, mutta Audit ja Bemut häviää ainakin kaarrenopeuksissa, kun ajetaan polanteisella kapealla tiellä kilpaa tunturimökille, ja tämä on fakta.
Serkkupoijjalla Säviällä on Nivassa kuulemma aika hyvä pito. En oo päässy koittaan, eikä ole linkkiä tarjota siihenkään valitettavasti.
Tässä kuitenkin yksi linkki löytyi:
http://reseptilaake.muista.ottaa.ettei.pälli.leviä.fi
tuollaiselle väitteelle ei ole mitään perusteita tai faktoja, jos kesällä ei ole erikoinen ei se sitä ole talvellakaan,,,
ominaisuudet meni siinä samalla kun GM osti sen. Sanoohan sen järkikin että kun talvi on ihan eri jenkeissä ku ruottissa.
Lisätitetoa:
http://hanki.pelle.elama.ja.syo. mielialalaakkeita.niinpaljo.ku.napa.vetaa.niinparanet.com
Mitään extraa talveen ei saapista tule.
ei onneksi siitä huonone vaikka viistuhatta häirikköä hoilaisi sitä ääneen täällä.
Niin miksi helvetissä sinun täytyy aloittaa uusi aihe?
Koko etusivu on sinun paskansuoltamisesi tukkima, yhden virkkeen ihme.
Mutta ei toisaalta yhtään parempi kuin muutkaan. Kyllä ne muutkin valmistajat testaavat autojaan lapissa kuin Saab....
Tuo uskomus paremmuudesta on legenda menneiltä vuosilta, jolle ei löydy mitään konkreettista pohjaa. Hyvä se on, muttei muita parempi. Turha siitä on pelihousujaan repiä.
Ei ole huono ja kyllä ne ajo-ominaisuudet on oleellisesti parempia kuin muissa. Ja tämä on faktaa. Olen itse testannut ja verrannut. Ei ole linkkiä heittää, enkä ole tehnyt havainnoistani mitään sivustoa, mutta näin on. Jaa mistäkö tiedän, no kyllähän minä nyt tiedän, kun mulla on elämä muuallakin kuin täällä netissä.
Juu ei talviajo-ominaisuuksien pidäkään olla erikoisia. Riittää kun kulkee kunnolla eteenpäin ja ihan tavallisesti.
Pikkusen kun lunta tupruttaa, niin ne vastamäissä ja moottoriteillä hyrränä pyörivät japskikipot ne vasta erikoisia ovat.
muissa
käykää lukemassa TM talvivartailut 2006 ja 2007. Saabin diesel jätettiin pois vuoden 2008 talviveratailusta. jotta kärkeen saadaan välillä jokin muukin merkki.
Opelin vieterit ja joku muovilätkä kokala tekee ihmeitä. Kokemus on verrattavissa uskonnolliseen hallusinaatioon, seemmoseen harhanäkyyn, jonka jälkeen kaikki runkkaa puskassa ja bileiden pomo lotkii kermat päältä. Se on kallis harhanäky - myös tapaeettisesti. Oululaiset alan mestareita.
Länsiauton Herttoniemen vaihtohallista. Yks siellä oli mutta en mustasta välitä. Myyjä kertoi että ottais heti 5 vaihto 9-3:sta myyntiin mutta kun niitä ei tuoda liikkeeseen asti.
No Jyväskylässä oli 4 v vanha 9-3 linear perus punainen aj. 41 tkm ja hinta 22 tEur, mutta myöhästyin oli myyty eilen illalla. Siinä olis ollu vaalea sisustus, muuten ihan perusauto ei edes CD soitinta.
Kertokaa ihmeessä jos tiedätte jossain olevan myynnissä 9-3 v 2003 mallista ylöspäin aj. alle 50 tkm ja hinta alle 25 tkm !
Kannattaa ottaa enintää 1.3 Opel Corsa ettei karkaa käsistä.
Arvostan kovasti Saabin ajo-ominaisuuksia varsinkin talvella ilman ESP ja luistonestoa, nekun voi kytkeä napista pois päältä. Mulla on tapana oikaista luistot kaasulla olen sen verran vanhaa ikäpolvea, joskin selvästi keskimääräistä parempi kuljettaja. Siksi ajelenkin Saabilla.
Kokeiles samaa jossain Korealaisissa ja Opelissa, niin huomaat eron, nehän vetää tehot pois vetäviltä pyöriltä kun hiukankin luistaa. Ja olet heti lumipenkassa etkä pääse pois kun luiston esto hoitelee hommiaan.
Tää on muuten faktaa !
lähes mikä tahansa nykyauto ei pysty pitämään talvisin ajaessa sallittuja ajonopeuksia??? vaan kun Saabilla ajelen niin on jatkuvasti ohitustarvetta?
Olisikohan noilla talviajo ominaisuuksilla jotain tekemistä noiden alhaisten ajonopeuksien kanssa??
Kertokaa nyt hyvät tojokuskit ja bemari pellet.
Miksi Saabit on tientukkona talvella ? jatkuvasti saa näyttää vilkkua noille karvahattupäisille tientukoille.
Kerro niistä talviajo-ominaisuuksista, mitä Saabilla on jota muilla muka ei ?
Monenmerkkisellä nykyautolla on tullut ajettua, eikä millään niistä ole ollut mitään vaikeutta pitää yllä sallittua nopeutta, usein jopa vähän ylikin....
Ei Saab siinä suhteessa ole ollut millään lailla erilainen.
Minulla on ollut Mondeo, Passat ja nyt 9-3 farkku. Olen siis asiantuntija aiheesta puhuttaessa. En ole havainnut talvikeleissä etenemisessä mitään sanottavaa eroa autojen välillä. Tavallisia etuvetoisia kaikki tyynni. Olen myös ajellut nuoruudessa 96:lla ja 99:llä. Ne olivat erinomaisia talviautoja aikoinaan, lähinnä siksi, että siihen aikaan suurin osa perheautoista oli kevytperäisiä lehtijousilla varustettuja takavetoisia (Kadett, Cortina jne)ilman luistonestoja ja vielä ristikudosrenkailla. Silloin Saab oli kuplavolkkarin kanssa omaa luokkaansa, ei enään.
Tuohon listaasi voi lisätä Opel Vectran 2003 ja Astran 2005 sekä aiemmin Golfit ja Asconat. Saab 99:llä ajelin 1974 - 1978.
Kyllä Saab on edelleen Saab. Pellit on paksuja, autolla on auton paino ja ajo-ominaisuudet on hyvät ilman EPS ja sutimisen estoakin.
Mutta olen aina pitänyt Saabin penkeistä (varsinkin Vector) jotka ovat selvästi paremmat kuin esim. Audeissa sekä myös Saabin hyvästä ilmastoinnista, jossa on riittävästi isoja suulakkeita, jolloin ilman virtaus on rauhallista ja tasaista. Ja jos arvioidaan kojelaudan ergonomiaa 9-3 2006 saakka niin Saab on edelleen paras.
Ja turvallisuudesta jos puhutaan niin jenkit ovat todenneet Saabin olevan paras ja esimerkkinä muille keskikokoluokan autoille.
Varsinkin käytettynä Saab 9-3 on hinta/laatu suhteeltaan erittäin hyvä ja liikkeet valittavat kun eivät saa vaihdokkeja tarpeeksi ja kysyntää vastaavaksi.
Pellit ei oo saapissa sen paksumpia kuin muissakaan.
Penkit on keskitasoa, saksalaisiin saa paljon parempia lisävarusteena, Saabiin ei.
Vaihdossa Saabista ei saa mitään, kukaan ei halua niitä edes ottaa vaihdossa, tulet sen kokemaan kun alat vaihtamaan omaasi. Se on katkeraa, mutta minkäs teet.
Kohta alkaa palstan hullut saapistit pauhaamaan asiasta...
"Kohta alkaa palstan hullut saapistit pauhaamaan asiasta..."
Siinäkö sinun viikonloppusi kohokohta on?
Talviajo-ominaisuuksista jankuttamisen, ja päivystää täällä taas ympärivuorokautisesti.
Mihin joutuivatkaan laatuvaikutelma ja laadun huokuminen? Pörssikursseistakaan ei ole vähään aikaan kuulunut.
Tiedät mistä!
Mutta kun mistään ei löydy 2004 mallista jotain 50-60 tkm ajettuna. Joitakin ilmoituksia on tullut vastaan mutta ne menee heti ennenkuin ehdit liikkeeseen koeajolle. Herttoniemen Länsiautossa valittelivat kun ei kertakaikkiaan saa vaihtoSaabeja liikkeeseen asti kun yksityiset myyvät suoraan. Varsinkin 9-3 automaateista on kuulemma kova kysyntä, sellaista minäkin etsin.
Saabien nopeusmittari on testatusti yksi tarkimmista.
Omistamassani Saab 9000 heitto tut-
kan ja navigaattorin mukaan on alle 2km/h.
Se on pääsyy sille että Saabit ohittelee riisi-
kuppeja tienpäällä.Ne kun luulee ajavansa 100
niin todellisuudessa nopeus on 85 km/h.
Meinaan kokemusta löytyy 37 vuoden ja 9 Saabin
verran.
http://www.autowiki.fi/index.php/Camber-kulma
http://www.autowiki.fi/index.php/Castor-kulma
http://www.autowiki.fi/index.php/MacPherson-pyöräntuenta
http://i31.photobucket.com/albums/c395/kr900/Frontsuspension.jpg
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://i31.photobucket.com/albums/c395/kr900/Frontsuspension.jpg&imgrefurl=http://saablog.blog.com/695277/?page=2&h=806&w=832&sz=147&hl=fi&start=13&um=1&tbnid=vCFaZoM-6bKNyM:&tbnh=140&tbnw=144&prev=/images?q=suspension saab&svnum=10&um=1&hl=fi&rls=com.microsoft:fi:IE-SearchBox&rlz=1I7ADBS&sa=G
Pherson-tuenta massatuotantoratkaisu EIKÄ aiemman veroinen. Avainasemassa talviajossa taka-akseliston vakaa käytös eli hyvä pito. Samasta syystä etuvetoinen tavallaan etevämpi talvella ongelmakelissä ;)
Jokaisesta automerkistä löytyy phersonit nykyään. Mikä Saabissa tekee väitetyt paremmat talviajo-ominaisuudet ?
On se kumma ettei asia aukene. Tietty vaatii vähän kielitaitoa ja ahaaelämyksiä.
Kuten varmaan luit että pikkuhiljaaa pherssoneista siirrytään muihin ratkaisuihin ainakin edistyneimmissä versioissa.
Pyöräntuennan asentokulmat aikaansaa hyvän ajotuntuman, paremman suuntavakavuuden että hyvän sivuttaispidon. Nämä yhdessä aikaansaavat katsos sellaisen "dynaamisen" tuntuman ajotapahtumaan. Jos ei aukene vieläkään auttaako simppelimpi ilmaisu hyvä "perstuntuma"?
Aika monessa nykykotterossa ei kuskilla hajuakaan miten auto tiellä menee. Nämä skeidat tarvitsee kaikki mahdolliset elektroniset apujärjestelmät jotta auto saadaanpysymään tiellä ;DDD
Jotain miuseoauton ratkaisuja täällä esitellään Saabin ylivoimaisina keksintöinä, ei ihme että jutut on tota tasoa.
Edes englantia, niin kuinka tuollaiselle voisi mikään linkki tai esimerkki aueta, sama kuin selittäisi sialle kosmologiaa.
Kysyit ja sait vastauksen vaan kun et ymmärrä. Eikä asialle taida voida mitään?
Auto on yli satavuotias keksintö eikä mitään todella ihmeellistä viime aikoina mikään merkki esittänyt. Pikemminkin korjailleet tyhmyyttään tehtyjä mokiaan.
Tota tota oisko tossa jotain?
Mäkperssonit!
Siis voi jumalauta mikä pässi olet! Oletko edes täysi-ikäinen? Oletko hormonihuuruista seonnut teini vai muutenvain hölmö, tai peräti vesipää?
Vaikka ihmiset laittavat sinulle mitä tahansa päteviä vastauksia, ja linkkejä, niin aina tulee vain lisää typeriä kysymyksiä. Etkö osaa lukea, vai onko se todella englannista kiinni kuten tuolla mainittiin?
Ei näköjään luonnistu lukeminen, ei tiedon käsittely eikä jäsentely ja omaksuminen.
Saatana olisi Saksa saanut voittaa sodan niin sinunlaisiasi vajakkeja ei enää olisi meidän terveitten eloa ja maisemia häiriköimässä vaan teidät olisi jalostettu pois jo ajat sitten!
Ei auennut minulle, vaikka nuo linkit luin, mitä Saabissa on erikoista verrattuna muihin ?
Kulmia voi säätää autossa kuin autossa, myös Saabissa. ESP on nykyään vakio Saabissakin, sekään ei siis pysy muuten tiellä.
Useamman vuoden kokemuksella SAABEISTA, ihmettelen tätä väitettä että miksi Saab olisi talviautona parempi kuin joku muu ?
Ainoa missä ei ole on Citroenin kaasujousitus, muissa on pherson enemmän tai vähemmän sovellettuna.
Jos et usko, kyllä ne muilla merkeillä näkyy enemmän tieltä ulos ajavan, en ole nähnyt SAABin kuin kerran ulos ajaneena (ja senkin tein ihan itse). Tuskin on kovin vaikeaa käydä esim. autoliikkeessä ja ottaa koeajoon vain onko ?
Että SAABista pääsee vielä itse ulos, siinä vaiheessa kun se on katollaan ojassa ja kävelet omin jaloin kotiin, etkä ambulanssilla sairaalaan.
En ole huomannut, ne ulos ajelijat yleensä on humalaisia. Oman kokemuksen perusteella, Saab ei ole sen kummempi kuin mikään muukaan auto talvella tai kesällä.
Oli saabisteilla mahdollisuus todistaa väitteensä, mutta yhtään mitään todistetta ei näkynyt, pelkkää suunsoittoa koko myytti.
tukiverkko ottaa edes vähän kiinni ennen tömähdystä.
pitäisi jollekin nettikersalle mitään todistella? Sano yksikin syy.
Autolehtien talvitestit kertoo Saabin ylivoimasta talvikeleillä.
Ja linkki niihin autolehtien talvitesteihin, kiitos.
toivottavasti kukaan ei laita mitään. ei lapsille kannata mitään autolinkkejä laittaa.
tässä sulle sopiva linkki:
www.disney.com
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Saab 9-3 Sport Sedan 20t Vector/HL20030104SI1AL02c96?merkki=Saab
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Yksilöllinen ja urheilullinen/HL20070922SI1AL04n55?merkki=Saab&ref=rss
http://www.automarket.fi/koeajo/_a11413/saab 93 sportcombi sopii hyvin suomen oloihin/?p=2
http://keskustelut.a-lehdet.fi/tuulilasi/topic_show.pl?pid=18664
Ottaisi renkaita,jotka oli Saabin alla ostaessani sen marraskuussa -07. Ns.nuorisonastarenkaat 225/45/17.Eipä vois kyyti olla enää ankeampaa esim.tiellä jossa on jäätä ja välillä sulia paikkoja!Auto soutaa ja "huopaa" ja meinaa karata "ohjastajansa" käsistä,Ja tärryytys on mahtavoo.Hyyhmässä ajaminen on myös näillä renkailla "taitolaji" Uskon kyllä, että kun kohtapuoliin laitan autoon alle normaalit "ihmisten renkaat"niin voin jo kehuskella etenkin Saabin Talviajo-ominaisuuksia!
Sopiva nimitys noille lituskoille. Mistähän on syntynyt vallalle käsitys että ne muka olisivat paremman näköiset?
Kyllä ajo-ominaisuudet on paljon tärkempi asia kuin joku lättähattutyyli.
Saab / Opel kärjessä
http://akamai.tehnokratt.net/gems/jazz/TMTALVITESTINKAKKONEN.pdf
Vuosi sitten Saab 9-3:n sisarmalli Cadillac BLS
pesi koko joukon TM:n talvitestissä.
Tuo Caddy mmuten valmistetaan Ruotsissa.
Liekö tuota testiä koknaisuudessaan löydettävissä netistä?
http://www.matkalehti.fi/uutiset.html?a1100=628
Saabeilla enempi ja vähempi yli 20- vuotta talvisin niin maalla kuin kaupungissa mitä erinlaisemmissa talviolosuhteissa, ja kyllä niissä ajo-ominaisuuksissa on vaan ainakin mun käsiin sitä jotain. Puhukaa pojat lehtitesteistä ja myyteistä, niin saadaan säpinää palstalle.
Kyllä ajoltaan parhaimpien autojen vertailu on ammattilaisten työtä. Moottoritoimittajat ovat tehneet työtään vuosikaudet ja tarkat mittarit mukanaan. Kyllä ne tulokset parempia ovat kuin mitä Esson baarissa kuulee.
Ja Saappi on yleensä siellä kärjessä. Pihassa on nytkin kolme, vanhimpana 96 vuodelta 1972, johon juuri sain kilvet pitkän seisokin jälkeen, kyllä sillä kelpaa käydä kiviä linkoomassa.