Ongelma pelin latauksessa netistä!

Latasin peliä netistä Power Bookiin jossa on Mac os X käyttis. Yhtäkkiä yhteys katkesi. Yritin heittää pelin roskiin mutta sepä ei onnistunutkaan. Vaan tuli ilmoitus että kohdetta ei voi tuhota koska toiminta on kesken. Tämän jälkeen olen yrittänyt kaikki normaalit tuhoamiskeinot mitä käyttöohjeesta löytyy - ilman tulosta.Kone ei suostu lopettamaan ohjelman latausta.
Onko kennelläkään neuvoa ongelmaan?
3277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onko se kone vielä lataamassa tiedostoa?
Käynnistä kone uusiksi ja kokeile sitten.
Ellei onnistu niin tarkista tiedoston oikeudet ja vaihda itsesi tiedoston omistajaksi.
Jo lähtee (tai poista tiedosto kirjautumalla roottina terminaaliin, jos tiedät mitä teet).

Äänestä
  • Kone on käynnistetty monta kertaa uusiksi ja tiedoston omistaja vaihdettu mutta ei auta. Mitenköhän tuo roottina terminaaliin kirjautuminen tapahtuu?

    Äänestä

  • jelpatkaa kirjoitti:

    Kone on käynnistetty monta kertaa uusiksi ja tiedoston omistaja vaihdettu mutta ei auta. Mitenköhän tuo roottina terminaaliin kirjautuminen tapahtuu?

    Olettaen että sinulla on root käyttäjä "otettu käyttöön" järjestelmässä.

    TERMINAALIIN:
    > su
    > (kirjoita rootin salasana ja klikkaa ENTER)
    > cd /hakemisto/missa/ongelmatiedosto/piilee
    > rm kyseinen_tiedosto.zip
    > exit (kirjaa root-käyttäjä ulos)

    Sen jälkeen ei pitäisi tiedostoa näkyä...

    OLE VAROVAINEN, kun käytät roottia poistamiseen... esim. rm * poistaa hakemiston koko sisällön ja jos ajat ko. komennon / hakemistossa niin ai ai...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jelpatkaa kirjoitti:

Latasin peliä netistä Power Bookiin jossa on Mac os X käyttis. Yhtäkkiä yhteys katkesi. Yritin heittää pelin roskiin mutta sepä ei onnistunutkaan. Vaan tuli ilmoitus että kohdetta ei voi tuhota koska toiminta on kesken. Tämän jälkeen olen yrittänyt kaikki normaalit tuhoamiskeinot mitä käyttöohjeesta löytyy - ilman tulosta.Kone ei suostu lopettamaan ohjelman latausta.
Onko kennelläkään neuvoa ongelmaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu