Neo-Amisept apteekista

kuivattaa finnit

"Riko" vähän finniä auki, sen verran, että tippa pari Neo-Amiseptia imeytyy finniin, jo aamulla se on alkanut kuivua.
Suosittelen laimentamaan ainetta ensikokoeilulla.
Oma ihoni ei ole herkkä, jos saan patin naamaan tai hiertymän ihoon, tipautan Neo-Amiseptiä siihen. Vaikka se hetken kirveleekin, iho alkaa parantua, desinfioitua heti ja rauhoittuu nopeasti kirvelyn jälkeen.
Jopa uusien kenkien aiheuttamiin rikkinäisiin rakkuloihin ja hiretymiin olen sitä laittanut tipan, kielloista huolimatta, ja iho alkaa parantua heti.
Monesti melkein saman asian ajaa suolavesi.
Suolainen vesi rauhoittaa ihoa ja tappaa ja kuivaa jollain lailla bakteereita ja tulehduksia.
Se on vanhan kansan hyvä konsti, joka toimii edelleenkin.

1

1301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pattinaama

      Neo-amisept on hyvä aine, MUTTA jos ihosi on pahasti tulehtunut, ÄLÄ purista sitä rikki, vaan VAIN painele Aluksi vaikka sillä TopZ-puikolla ainetta finniin. Kokeile ensin, miten ihosi reagoi !
      ei se mitään "myrkkyä" ole, sitähän myydään apteekissa ihon ja paikkojen desinfiointiin, mutta koskaan ei tiedä miten kunkin iho reagoi.
      itsellä vain hyviä kokemuksia, mutta ei ole acneta, vain satunnaisia finnejä josku ja jotain talipatteja, aine on tehonnut laimentaenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5086
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3616
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2993
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      9
      2896
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2343
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1770
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1639
    Aihe