seksipalstalla.
Miksi te koko ajan pohdiskelette suvunjatkamisasioita?
Eikö suvunjatkaminen olekkaan teille normaali toimenpide?
Miksi te koko ajan pohdiskelette suvunjatkamisasioita?
Eikö suvunjatkaminen olekkaan teille normaali toimenpide?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eikö yleensäkin asia, joka on kiellettyä, ole se herkullisin!
takaa puhumista eikä kukaan näe?
Ovatko kaikki avaukset ja viestit asiaan liityen lestadiolaisten tekemiä? Minusta näyttää siltä, että toisten ihmisten seksiasiat näyttävät kiinnostavat muita ihmisiä enemmän.
Vl:t tekevät avauksia. Vanhoillislestadiolaisten keskuudessa seksi on ylikorostunuttta ja siitä keskusteleminen tabu. Muut suhtautuvat seksuaalisuuteen "normaalimmin" eikä heitä kiehdo asiasta keskusteleminen ja esillä pitäminen "tabutasolla". Mikä ei missään tapauksessa tarkoita, että seksi olisi itsestään selvyys. Sen sijaan vl:aisten keskuudessa, jos ei mene nuorena naimisiin, toiset naivat muidenkin puolesta.
Turha muiden sanoa yhtään mitään, sinä tunnut tietävän asian parhaiten. Olenpa kuitenkin nähnyt asiasta hyvin monta muidenkin tekemään avausta, sanot mitä sanot. Tämä oli pointtini.
Eikös tämäkin avaus asiasta ollut jonkun muun kuin lestadiolaisten tekemä? Onko se sitten ylikorostunutta vai alikorostunutta siihen en osaa ottaa kantaa, riippuu varmaan ihmisestä, niinkuin kuin yleensä kaikkia asiat kaikissa ihmisryhmissä.
Varmaan on niitäkin joille se on tabu. Mene ja tiedä.
miltä asiat näyttävät ulkopuolisen silmin. Havainnoissa voi monesti piillä kasvamisen paikka!
Molemminpuolista kuuntelua ja asenteiden tarkistusta tarvitaan...
Joskus lueskelen täällä mutta valitettavasti täällä noita suvunjatkamishommia pohdiskellaan vähän liikaa.
Uskonto-opit unohtuvat vaikka palstan aihe on nimenomaan vanhoillislestadiolaisuus.
SRK:lla on runsaasti määräyksiä jotka liittyvät seksielämään.
Seksielämä siis kiinnostaa herätysliikkeen johtoa ja puhujia erityisen paljon. He kaikki ovat miehiä.
Seksiin liittyiä kieltoja on todella paljon:
- ehkäisykielto
- selibaattikielto
- itsetyydytyskielto
- homoseksuaalisten suhteiden kielto
- rekisteröidyn parisuhteen kielto
- avoliittokielto
- suutelu- ja hyväilykielto seurustelu- ja kihlausaikana
- esiaviollisen seksin kielto
- avioerokielto
- hylätyn puolison uudelleen avioitumisen kielto.
Suomen luterilaisen kirkon opetuksen mukaan mikään edellä mainituista ei oel Raamatun vastaista eikä syntiä.
suhtautuu homo- ja esiaviollisiin seksisuhteisiin
myötämielisestikin, mutta Raamattu kieltää ne.
Väärillä teillä ollaan aina silloin, jos jonkun seurakunnan opetus laitetaan Raamatun
opetuksen edelle. Tämä pätee myös vanh.lestadiolaisuuteen.
Tutustu vl-uskonnon sääntöihin niin tajuat. Uskonto sääntelee naimistahtia. Ehkäisy on kielletty. Lapsia tehdään holtittomasti sitä tahtia kuin biologisesti se on mahdollista. Kaikki tämä perustellaan uskonnolla.
Hyvin sanottu. VL-uskossa tosi monet käskyt ja kiellot tosiaan pyörii seksuaalisuuden ympärillä.
epäuskoisten elämä pyöri seksin ympärillä kun koko ajan etsitään tositarkoituksella ja petetään vaimoja
ensisijaisesti jaetaan kahteen osaan, on pääsääntönä se, että kumpaa päätä he käyttävät enemmän. Ts. kumpi pää on hallitsevana ihmisen kaikessa käyttäytymisessä.
pyöri akselin ympäri vaan se pyörii vitun ympärillä.