Selityksiä miksi samaan aikaa on supistettu perusturvaa ja haaskattu rahaa ahtausyritykseen joka tekee koko ajan tappiota ja vielä ajettiin Haminasta pois yritys joka olisi pitännyt Haminassa työpaikkoja ja laiva liikennettä ilman veromaksajien tukemista, hurja voitto tämä Haminassa Trafen pysyminen vanhat merkit kun paikkansa pitävät sekin on hinnoiteltu silleen taas saadaan maksaa veromarkoilla koko liiketoiminnan lisäys, Kotkassa Trafe olisi saannut täyden vienti lastin ja valitsi kumminkin Haminan varmasti hinta ratkaisi Kotkassa ei olisi ollut varaa tehdä töitä ilmatteeksi verorahoilla.
Odotan mielenkiinnolla
Haminan hallituksen
4855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta yhtään euroa ei verovaroista enää luovuteta yhdellekään tappiofirmalle. Jos ei pyöri ilman kaupungin rahoja nii alas vaan ja rahat yhteiseen hyvään. Enää ei ole varaa rahoittaa firmoja sukulaissuhteiden mukaan..
Ihan varmaan joo, ketään ei saada vastuuseen. Firman nimi voi vaihtua ja joku toinen jatkaa haminalaisten rahoilla bisneksiä.
On teillä aika maksaminen kyllä tuossa, HMT voi lopettaa toimintansa mutta KY muodossa veloista vastaa omistaja, siis haminan satama Oy jonka kautta velat siirtyy kaupungille.
Montakos kaupunginjohtajaa teillä onkaan tätä laivaa seilaamassa?
kaupunki...eli tuplajohtohan se tääl on:) :)
ja korvausvelvollisuuteen veronmaksajien rahojen hassaamisesta ?
Oisvat ennnen vaikka pitäneet kunnon Bileet, rahojen menettäminen ois ollut paljon mukavampaa.