Energian kulutus kasvaa, jos haluamme hyvinvointimme jatkuvan. Sille ei mahda mitään. Sitä mukaa, kun öljyn ja kivihiilen korvaavia energiantuotantotapoja korvataan esim. tuulivoimalla, tarvitaan myös lisää vesivoimaa. Tästä seuraa, että allashankkeet on nostettava pöydälle niin kuin keskustan puoluesihteeri korhonen hyvin suorin sanoin on vast'ikään vaatinut.
Nyt olisi pääminbisteri Vanhasen ja hallituksen nostettava kissa pöydälle. Päätös altaiden rakentamisesta ei saa jäädä kunnallisvaalien jalkoihin. Vihreille on tehtävä selväksi, että heillä on vaihtoehtona suostua tai lähteä hallituksesta. Keskusta voi nostaa kristillisdemokraatit vihreiden tilalle ja näin ajaa allashankkeen väkisin läpi. Siinä punnittaisi myös SDP:n järkevyys, sillä eihän SDP voi koko eduskuntaryhmällään allashankkeita vastustaa, vaikka se nyt niin ilmoittaakin, etteivät vihreät enempää nakertaisi demareiden kannatusta suurissa kaupungeissa.
Kesustan olisi nyt näytettävä mikä puolue johtaa Suomen energiapolitiikkaa, kun keskustalla on hallussaan sekä elinkeinoministeriö että ympäristöministeriö.
Nyt olisi pääminbisteri Vanhasen ja hallituksen nostettava kissa pöydälle. Päätös altaiden rakentamisesta ei saa jäädä kunnallisvaalien jalkoihin. Vihreille on tehtävä selväksi, että heillä on vaihtoehtona suostua tai lähteä hallituksesta. Keskusta voi nostaa kristillisdemokraatit vihreiden tilalle ja näin ajaa allashankkeen väkisin läpi. Siinä punnittaisi myös SDP:n järkevyys, sillä eihän SDP voi koko eduskuntaryhmällään allashankkeita vastustaa, vaikka se nyt niin ilmoittaakin, etteivät vihreät enempää nakertaisi demareiden kannatusta suurissa kaupungeissa.
Kesustan olisi nyt näytettävä mikä puolue johtaa Suomen energiapolitiikkaa, kun keskustalla on hallussaan sekä elinkeinoministeriö että ympäristöministeriö.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaupunginjohtaja Jussi Pajunen on ehdottanut 400 tuulivoimalan rakentamista Helsingin edustan merialueelle. Tuulivoimalla olisi tarkoitus kattaa 25% kaupungin energiatarpeesta. Hyvä alku, mutta entäs loput 75%?
Lontoosta hieman etelään sijaitsevassa Wokingin pikkukaupungissa on onnistuttu rakentamaan toimiva, suurista energiayhtiöistä riippumaton energiajärjestelmä jossa haitallisia päästöjä on lähtötilaan verrattuna n. 80% vähemmän ja kustannussäästöt kymmeniä prosentteja vuoden 1990 lähtötilaan verrattuna. Wokingissa alitetaan EU:n nykyiset ja tulevat vaatimukset niin että roikaa.
Suur-Lontoon johto on pestannut Wokingin energia-asioista vastaavan Allan Jonesin luomaan vastaavanlaisen järjestelmän Lontooseen. Hänen siis odotetaan tekevän 8 miljoonan asukkaan suurkaupungille saman kuin 80 000 asukkaan pikkukaupungille aiemmin.
Esittely Wokingin mallista:
http://www.climatespace.org/wp-content/uploads/2007/10/case_study_2-woking.pdf
Kristillisten nostaminen hallitusvastuuseen ei ole mitenkään yksinkertainen toimenpide. Kristilliset eivät ole niin hallituskipeitä, kuin Vihreät, he eivät ole valmiita tinkimään periaatteistaan. Hallituskysymyksiksi nousisi hyvinkin hankalia peruskysymyksiä. Olisiko Keskusta valmis käymään tätä moraalista keskustelua? Epäilen.
Suomen linja on muuttumassa jo nyt yhä oikeistolaisemmaksi, arvot kovenevat myös yhteiskunnassa laajemmin. Mikäli vielä hallituksesta pyritään ohjaamaan kehitystä siihen suuntaa, että kansalaisten vapauksia vähennetään, kuten Räsänen & kummp. pyrkivät tekemään, ei suunta näytä hyvältä. Oikeistopuolueidenkaan kannattajat eivät ole halukkaita hyväksymään mitä tahansa, ei etenkään kaupungeissa asuvat.
..eikä nykyinen hallitus ole tehnyt niin oikeistolaista politiikkaa kuin Lipposen kaksi sinipuna hallitusta teki sillä SDP ja Lipponen meni Kokoomuksen ohi oikealta.
En oikeastaan ole erimieltä kanssasi, harjoitetun politiikan suunnasta, varsin vahvastihan se oikealle on vetänyt.
Kristilliset hallituksessa pyrkisivät vaikuttamaan nimenomaan perhepolitiisiin ratkaisuihin, alkoholipolitiikkaan, rangastuskäytäntöihin, jne...Vaikuttamaan kristilliset pyrkisivät linjansa mukaisesti ja heidän toimintansa on varsin suoraviivaista. Ongelmana on Keskstalaisten änkyräsiipi, nämä miehet, jotka ovat tavallisestikin äännessä ja vastustamassa ainoastaan silloin, kun yhteiskunnallisia parannuksia pyritään aikaan saamaan. Tämän linjan äänet tulisivat kuuluviin turhankin voimakkaasti, kun vetoa apua olisi hallituksessa Kristillisten muodossa. Keskustan sisäiset ristiriidat saataisivat rävähtää varsin näkyviksi, tämä riskin on aina olemassa, kun moraalisia kysymyksiä käsitellään.
On KD:lla varmasti kaikenlaisia pyrkimyksiä omissa puolueohjelmissaan, mutta jos hallitukseen tulon ehdoksi pannaan nykyisen hallitusohjelman hyväksyminen, niin kyllä he siihen suostuvat ja kurissa pysyvät.
Altaiden rakentamisen tarpeellisuus on vihreille enemmän imago- ja kannatuskysymys kuin käytännöllinen luonnonsuojeluasia. Luontoa jää jäljelle hyvin runsaasti vielä altaiden rakentamisen jälkeenkin.
SDP:n kanta ja Heinäluoman lausunto taas haisee pahasti. Demarit asettuivat nyt vastustamaan hanketta näkyvästi ja etukäteen ainoastaan kunnallisvaalien vuoksi. SDP tähtää nyt vaalivoittoon lapissa kemijärveen ja allashankkeisiin vedoten, ja pyrkii vetämään takaisin myös sitä kannatustaan, jonka SDP on vihreille menettänyt myös Helsingissä.
Hallituspuolueena SDP vaatisi altaiden rakentamista ensimmäisenä, koska se tarjoaisi teollisuudelle halpaa kotimaista energiaa ja demariduunareille töitä.
SDP:n ja Heinäluoman kaksinaamaisuus alkaa näyttää jo todella inhottavalta peliltä.
... altaat on rakennettava ja että vihreät saavat lähteä jolleivät suostu. On se vihreillä ristiriitainen politiikka: kun pitäisi rakentaa kasvihuonekaasusta vapaata energiaa, he vastustavat. Nykymaailman polttavin ympäristöongelma on ilmaston lämpeneminen. Luulisi ympäristöpuolueen juuri sen asettavan etusijalle.
Vihreissä on muutakin ristiriitaista. Olen kuullut heidän vastustavan myös tuulivoimaa sillä perusteella, että voimalat pilaavat maisemat.
Altaiden rakentamisessa tulisi toki ottaa huomioon tähänastista tarkemmin se, etteivät altaasta liikkeelle lähtevät, hienojakoiset massat ja ravinteet pilaa jokien alajuoksujen ekotasapainoa. Se kai asiassa on vihreiden suurin huoli tällä hetkellä.
ja koska energian tuotanto kannattaa rakentaa mahdollisimman lähelle kulutusta, ehdotankin Vantaanjoen valjastamista energiantuotantoon. Riittävän vesivaraston luomiseksi täytyisi padota pienehkö tekojärvi kehä 3:n pohjoispuolelle. Järvi ulottuisi suunnilleen kehä 3:lta Hyvinkäälle.